بخش آب
1391/10/10 15:54:00
یک فعال بخش خصوصی:
تولیدکنندگان کوچک صنعت آب به حمایت وزارت نیرو نیاز دارند
بسیاری از تولیدکنندگان صنعت آب که در آغاز راه فعالیت خود قرار دارند، سرشار از خلاقیت و نوآوری هستند و باید از توان آنان نیز استفاده شود.

مدیرعامل گروه صنعتی هوراب صنعت بر لزوم توجه وزارت نیرو به شرکت های کوچک خصوصی فعال در صنعت آب تاکید کرد.
مهندس "سیدرضا امیدیان" امروز (یکشنبه) در جریان سومین روز هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بیان اینکه شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو باید در اجرای پروژه های صنعت آب از توانمندی های شرکت های کوچک نیز استفاده کنند، افزود: بسیاری از تولیدکنندگان صنعت آب که در آغاز راه فعالیت خود قرار دارند، سرشار از خلاقیت و نوآوری هستند و باید از توان آنان نیز استفاده شود.
این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: شرکت های کوچک همواره تلاش می کنند تا تجهیزاتی را تولید کنند که برای شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو کاربردی باشد.
وی با پیشنهاد تشکیل بخشی در وزارت نیرو برای بررسی استعدادها و توانمندی های شرکت های کوچک، گفت: این بخش می تواند با شناسایی استعدادها و توانمندی ها، پاسخگوی نیازهای وزارت نیرو باشد.
وی در ادامه به معرفی یکی از دستاوردهای این شرکت پرداخت و اظهار داشت: سامانه تصفیه فاضلاب "اس بی آر" یکی از روش های تصفیه فاضلاب لجن فعال بوده با این تفاوت که فناوری "اس بی ار" روشی است که تمام فرایندهای تصفیه به طور متوالی فقط در یک یا چند مخزن انجام می گیرد و توسط این شرکت به طور کامل بومی سازی شده است.
وی تصریح کرد: این شرکت برای نخستین بار در ایران توانسته است تمام تجهیزات این سامانه را در کشور تولید کند.
به گفته وی، این سامانه توانایی تصفیه فاضلاب 800 لیتر تا 750 مترمکعب در روز را داشته و بسته به نیاز در حجم های مختلف قابل ساخت است.
وی درخصوص ویژگی های این سامانه در مقایسه با سایر سامانه ها، گفت: نیاز به فضای کم، عدم نیاز به اپراتور و قرار گرفتن کل سامانه در زیر زمین از جمله ویژگی های آن است.
امیدیان اظهار داشت: درحالی که قیمت نمونه خارجی (آلمان، روسیه و اکراین) این سامانه بین 250 میلیون تا 300 میلیون ریال است، فناوری اس بی ار ساخت داخل تنها 80 میلیون ریال یعنی معادل یک سوم نمونه خارجی هزینه دارد.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah