بخش آب
1391/10/10 12:46:00
براي نخستين بار در جهان صورت گرفت؛
طراحی سامانه تصفيه دوزيستي بيوفيكس توسط یک شرکت ایرانی
روش تصفيه دوزيستي يك روش نوين جهت تصفيه فاضلاب، با توليد كم لجن بدون بو و با بازده بالاست.

رييس هيات مديره شركت "تحقيقات پيشرفته" از طراحی سامانه تصفیه دوزیستی (هوازی و بی هوازی) توسط این شرکت برای نخستین بار در جهان خبر داد.
مهندس "محمدتقي دانش فر" روز یکشنبه (امروز) در جریان سومین روز هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، در گفت و گو با پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، اظهار داشت: روش تصفيه دوزيستي يك روش نوين جهت تصفيه فاضلاب، با توليد كم لجن بدون بو و با بازده بالاست.
وی افزود: شركت تحقيقات پيشرفته مخترع پروسه جديد تصفيه دوزيستي فاضلاب است كه اين سامانه را در روش هاي تصفيه فاضلاب طراحي و اجرا كرده است.
وي گفت: در اين پروسه فاضلاب به همراه تمام لجن برگشتي به كف واحد تصفيه دوزيستي كه تانك عميقي است وارد و پخش مي شود به صورتي كه جهت فاضلاب از پايين به بالا است.
وي در خصوص كارايي اين سامانه تصفيه دوزيستي گفت: اين سامانه بسيار ساده و پيشرفته است و نيازي به كنترل خاص و پيچيده ندارد و بدون اپراتور كارآزموده و بدون توليد لجن و بو و با كاهش برق مصرفي و توليد پساب با كيفيت بالا همراه با حذف نيتروژن كار مي كند.
رييس هيات مديره شركت تحقيقات پيشرفته اضافه كرد: با توجه به اينكه ایران كشوري كم آب است و محيط زيست شكننده اي داريم، وظيفه ماست كه چه از لحاظ قانوني و يا اخلاقي، اين محيط زيست را حفظ كنيم و به نسل هاي آينده تحويل دهيم.
وي با بیان اينكه 60 درصد هزينه هاي احداث و راهبري تصفيه متعلق به تصفيه و دفع لجن است، ادامه داد: تصفيه دوزيستي تا حد قابل ملاحظه اي اين هزينه ها را كاهش می دهد ضمن اينكه اين سامانه 100 درصد ساخت داخل است و به صورت بومي درآمده است و تنها پروسه واقعي بدون توليد لجن بيولوژيكي اضافي در سطح جهان محسوب می شود که هيچ گونه مشابه خارجي ندارد.
وي اضافه كرد: تا پيش از طراحی اين سامانه، تنها شركت زيمنس توانسته بود توليد لجن را 30 تا 50 درصد كاهش دهد.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب روزهای 8 تا 11 دی ماه جاری با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است.
  • خبرنگار: لیلا جدیدی
  • منتشر کننده: fallah