بخش آب
1391/10/10 17:13:00
مدیرعامل یک شرکت تولیدی خبر داد:
بومی سازی تولید ورق های ژئوممبران در کشور
با توجه به مقاومت شیمیایی بسیار زیاد در مقابل مواد شیمیایی، قیمت مناسب، امکان استفاده در محیط های مختلف، سرعت بالای اجرای آن و امکان تست محل های جوشکاری شده، سالانه میلیون ها مترمربع از این ورق ها در مناطق مختلف جهان استفاده می شود.

با تولید ورق های ژئوممبران با استاندارد GM13، تولید این محصول در کشورمان بومی سازی شد.
مدیرعامل شرکت "فرنام بسپار" روز یکشنبه (امروز) در جریان سومین روز هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، درخصوص تولید ورق های ژئوممبران در کشور، گفت: این ورق ها با عرض هفت متر و با استاندارد GM13 و مطابق با استاندارد بین المللی ASTM برای نخستین بار در ایران وارد چرخه تولید و عرضه شد.
دکتر "آریان قصری" درخصوص ویژگی های ورق های ژئوممبران، بیان کرد: ورق های یادشده از ماده اولیه پلی اتیلن تولید می شود و با توجه به مقاومت شیمیایی بسیار زیاد در مقابل مواد شیمیایی، قیمت مناسب، امکان استفاده در محیط های مختلف، سرعت بالای اجرای آن و امکان تست محل های جوشکاری شده، سالانه میلیون ها مترمربع از این ورق ها در مناطق مختلف جهان استفاده می شود.
وی با اشاره به کاربردهای این ورق ها، اظهار داشت: پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی، پوشش دهی حوضچه های پرورش ماهی و میگو، پوشش دهی استخرهای ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی، پوشش دهی لاگون های تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، پوشش دهی مخازن ذخیره مواد شیمیایی، پوشش دهی کانال های انتقال آب و فاضلاب، استفاده جهت ایجاد پوشش غیرقابل نفوذ در محل های دفن بهداشتی زباله و ... از جمله کاربردهای ورق های ژئوممبران است.
قصری درخصوص میزان تولید این ورق ها توسط شرکت فرنام بسپار، گفت: ظرفیت تولید ورق های ژئوممبران شش میلیون مترمربع در سال است که با توجه به نیاز سه تا چهار میلیون مترمربعی کشور در طول سال، فرصتی مناسب برای صادرات این محصول نیز وجود دارد.
وی با اشاره به قیمت تمام شده تولید این ورق ها در کشور، بیان کرد: با تولید این ورق ها در کشور، هزینه صرف شده برای تهیه این ورق ها به یک پنجم کاهش یافته است.
این فعال صنعت آب خاطرنشان کرد: ورق های یادشده افزون بر ایجاد سطح نفوذناپذیر و طول عمری افزون بر 50 سال، توانایی مقابله با انواع تنش های مکانیکی و نور خورشید را دارد که این عوامل تاثیر به سزایی در انتخاب این محصول به عنوان محصولی منحصر به فرد دارد.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب روزهای 8 تا 11 دی ماه جاری با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است.

  • خبرنگار: سیما عبادی
  • منتشر کننده: fallah