بخش آب
1391/10/11 09:02:00
مديرعامل يك شركت مهندسي و دانش بنيان خبر داد:
ساخت سامانه کنترل شبکه توزیع آب با استفاده از هوش مصنوعي
استفاده از هوش مصنوعي و فناوري هاي پيشرفته يا High-Tech در كشورمان به اندازه اي از رشد رسيده است كه كشورهاي اروپايي و آمريكا خواهان حضور ايران در سمينارها و همايش هاي مختلف هستند.

مديرعامل شركت مهندسي "شریف تراشه" از ساخت سامانه کنترل شبکه توزیع آب با استفاده از هوش مصنوعی توسط مهندسان این شرکت خبر داد.
مهندس "سهند بهنام" امروز (دوشنبه) در جریان چهارمین و آخرین روز هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: كاربرد دانش هوش مصنوعي در صنعت آب، يكي از دستاوردهاي كشورمان است كه به همت جوانان متخصص و توانمند اجرا شده است.
وی گفت: شركت مهندسي شريف تراشه كه از دانشجويان متخصص و توانمند دانشگاه شريف تشكيل شده است، انواع محصول های High-Tech را در ايران توليد مي كند كه يكي از اين محصول ها، كنترل كننده شبكه توزيع آب و فاضلاب است.
به گفته وي، با ساخت اين محصول، شركت شريف تراشه در سال 90 توانست به عنوان شركت دانش بنيان برتر در كشور شناخته شود.
وي با بیان اينكه دانش هوش مصنوعي در ايران دانش نويني است، تصريح كرد: با استفاده از هوش مصنوعي در شبكه هاي توزيع آب، مي توان سامانه اي ايجاد كرد كه به راحتي توسط اين سامانه هوشمند نوسان های جريان آب را در شبكه و به ويژه در زمان اوج مصرف كنترل و مديريت كرد و بنابراين از بسياري آسيب ها به شبكه از جمله نشت و تركيدگي لوله به دليل بالا رفتن فشار، پيشگيري کرد.
وي با بيان اينكه اين شركت از زمان تشكيل با برنامه اي پنج ساله قصد توليد 1000 دستگاه كنترل كننده و تصاحب 10 درصد بازار داخل را داشت، افزود: شركت شريف تراشه در كمتر از دو سال و با برنامه اي دقيق توانست افزون بر تصاحب 80 درصد بازار داخل، بيش از 12 هزار دستگاه كنترل كننده را توليد كرده و حتي محصول های خود را به كشورهاي عراق و افغانستان نيز صادر کند.
مديرعامل اين شركت مهندسي، توان و تخصص جوانان كشورمان را در حد و اندازه كشورهاي صاحب نام جهان ذكر كرد و گفت: استفاده از هوش مصنوعي و فناوري هاي پيشرفته يا High-Tech در كشورمان به اندازه اي از رشد رسيده است كه كشورهاي اروپايي و آمريكا خواهان حضور ايران در سمينارها و همايش هاي مختلف بوده و علاقه مند هستند كه دستاوردهاي ما در اين محفل هاي علمي ارایه شود.
وی در پايان گفت: ‌شركت شریف تراشه توان ساخت کالاهایی از جمله ساخت انواع اينترفيس هاى كنترلى، محاسباتى، ارتباطى، پياده سازى انواع پروتكل هاى صنعتى و نظامى، طراحى انواع نرم افزارها و ميان افزارها بر روى محيط هاى بدون درنگ، ساخت انواع اينترفيس هاى مخابراتى و ماهواره اى، سلولى، طراحى و ساخت سامانه هاى مبتنى بر سيگنال هاي ديجيتال، طراحى و ساخت سامانه هاى مبتنى بر GPS و همچنين طراحى و ساخت كنترلرهاى ياد گيرنده را در داخل كشور دارد.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب که از هشتم دی ماه جاری فعالیت خود را با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز کرده است، پس از چهار روز امروز (دوشنبه) به کار خود پایان می دهد.

  • خبرنگار: سید بهنام اخوت پور
  • منتشر کننده: fallah