بخش آب
1391/10/09 16:10:00
با امکان آبرسانی یکسان در زمین های کشاورزی؛
ايران به فناوري توليد قطره چكان Pc با دبي ثابت دست يافت
براساس آمارهاي غير رسمي كسب شده از وزارت جهاد كشاورزي، سالانه 150 میلیون تا 200 ميليون قطره چكان در كشور مصرف می شود كه با توجه به قيمت تمام شده داخلي، شاهد صرفه جويي قابل ملاحظه اي در اين بخش خواهيم بود.

عضو هيات مديره و مدير فروش شركت پايا بسپار آريا گفت: براي نخستین بار در ایران، قطره چكان pc با دبي ثابت در تمام مراحل آبرسانی توليد شد.
مهندس "مجید حمیدی" روز شنبه (امروز) در جریان دومین روز هشتمين نمايشگاه بين المللي صنعت آب و تاسيسات آب و فاضلاب، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: با استفاده از اين قطره چكان در باغ ها و مزارع كشاورزي، به تمام قطعه ها و بخش هاي مورد نظر آبياري به ميزاني يكسان آبرساني مي شود.
وي افزود:‌ به عنوان مثال اگر در يك رديف از باغي 25 درخت وجود داشته باشد، آبي كه وارد لوله هاي توزيع مي شود در طي مسير آبرساني، با تغيير فشار، تغييري در دبي آب ورودي و خروجي ايجاد نمي شود و تمام اين درخت ها به يك ميزان آب دريافت مي کنند كه اين امر مزيت بزرگي در بحث باغداري محسوب مي شود.
حميدي با اشاره به قيمت تمام شده قطره چكان هاي pc، بيان كرد:‌ باتوجه به قطعه سيليكوني مرغوب به كار رفته در اين محصول و همچنين حساسيت زياد در توليد آن،‌ قيمت تمام شده هر يك از اين قطره چكان‌ها 1600 ريال است كه حدود نصف قيمت نمونه خارجي آن است.
وي اظهار داشت:‌ براساس آمارهاي غير رسمي كسب شده از وزارت جهاد كشاورزي، سالانه  150 میلیون تا 200 ميليون قطره چكان در كشور مصرف می شود كه با توجه به قيمت تمام شده داخلي، شاهد صرفه جويي قابل ملاحظه اي در اين بخش خواهيم بود.
اين فعال صنعت آب درخصوص توان توليدي شركت پايا بسپار آريا در بخش توليد قطره چكان هاي Pc، بيان كرد:‌ توان توليد اين شركت سالانه معادل 20 ميليون قطعه است كه با توجه به اين ميزان توليد، حدود 10 درصد نياز كشور توسط بخش داخلي تامين مي شود.

  • خبرنگار: سیما عبادی
  • منتشر کننده: fallah