بخش آب
1391/03/18 03:15:00
وزیر نیرو خبر داد:
بهره برداری از نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور در سال جاری
طرح سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور از نظر فنی و مهندسی یک ابر پروژه محسوب می شود.

وزیر نیرو از آغاز بهره برداری از نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور در سال جاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مجید نامجو" روز پنجشنبه (امروز) در جریان بازدید ازکارگاه سد و نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه، گفت: طرح سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور از نظر فنی و مهندسی یک ابر پروژه محسوب می شود. 
وی افزود: طرح سیاه بیشه یکی از پروژه های پیچیده کشور است که کارهای مهندسی بی نظیر و مثال زدنی در آن صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه کارهای بزرگ زیر زمینی اجرا شده در این طرح برای مردم قابل مشاهده نیست، یادآور شد: در این طرح بزرگ و ارزشمند، مهندسان و کارگران ایرانی تلاش فراوانی انجام داده اند که در سطح بین المللی نیز قابل ارایه است. 
نامجو با بان اینکه هم اکنون عملیات اجرایی طرح سیاه بیشه در مراحل پایانی قرار گرفته است، اظهار داشت: ما تلاش می کنیم تا این طرح افتخار آفرین برای مجموعه وزارت نیرو در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری برسد.
وزیر نیرو اهمیت این طرح را نزدیکی به تهران و توانایی تولید یکهزار مگاوات برق پاک در زمان پیک مصرف اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه، یکی از نگرانی های مهم وزارت نیرو در خصوص تامین برق کشور در زمان اوج مصرف برطرف می شود. 
نامجو همچنین اظهار داشت: در کنار اجرای این پروژه ملی، دست اندرکاران طرح به مسایل زیست محیطی نیز توجه ویژه ای داشته اند که از جمله آنها اجرای درختکاری در محدوده طرح است.
وزیر نیرو در پایان از تلاش های تمام مسئولان و عوامل اجرایی این طرح از گذشته تاکنون، قدردانی کرد.
پیشرفت عملیات اجرایی نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور از 93 درصد گذشت
در جریان این بازدید، مجری طرح سیاه بیشه نیز گفت: پیشرفت عملیات اجرایی نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور از 93 درصد گذشته است.
مهندس "فرامرز اخوان اصل" اظهار داشت: با توجه به پیشرفت فیزیکی جبهه های کاری مختلف طرح نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه، می توان پیش بینی کرد تا پایان سال جاری تعدادی از واحدهای این نیروگاه به مرحله راه اندازی برسند.
وی درخصوص نحوه عملکرد این طرح، گفت: طرح سیاه بیشه داراي دو سد بالا و پايين از نوع سنگریزه ای با پوشش بتنی است و در مواقعي كه توليد برق در نيروگاه هاي كشور بيش از نیاز مصرف باشد، با مصرف برق مازاد در شبكه، آب انباشته شده در سد پايين (با ارتفاع 102 متر) که مخزنی به حجم 9/6 میلیون مترمکعب دارد، به سد بالا پمپاژ و در آن ذخيره مي شود.
مجری طرح سیاه بیشه افزود: از سوي ديگر در ساعت هایي كه نياز به برق بيش از توان توليدي نيروگاه هاي كشور باشد، نيروگاه سياه بيشه با استفاده از آب ذخيره شده در سد بالا (با ارتفاع 82 متر) که مخزنی به حجم 3/4 میلیون مترمکعب دارد، به توليد برق مي پردازد. 
اخوان اصل با بیان اینکه نیروگاه سیاه بیشه دارای چهار واحد 260 مگاواتی است، از جمله اهداف كلي اين طرح را ايجاد تعادل و افزایش امنیت در شبكه برق مصرفي كشور در ساعت هاي پربار و كم بار، توليد انرژي برق آبي به ظرفيت 1040 مگاوات و مصرف انرژي الكتريكي به ظرفيت 960 مگاوات و کاهش هزينه های استهلاک نيروگاه های گازي و حرارتي اعلام کرد.
وی در ادامه از سرریز شدن آب سد بالا طی چند روز گذشته و سرریز شدن آب سد پایین طی 20 روز آینده خبر داد و یادآور شد: تجهيزات موجود در نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه جزو تجهیزات پیچیده فنی و مهندسی محسوب می شود که قطعه های مهمی چون لوله مكش توربین، محفظه حلزوني، حلقه ثابت و ساير متعلقات توربین هر چهار واحد، قطعه های فلزي سنگين شامل استاتور، روتور و براکت های ژنراتور هر چهار واحد، طراحي و ساخت تمام قطعه های بالابري و جراثقال ها (به غیر از گيربكس ها)، قطعه های مدفون درترازهاي مختلف، سامانه خنك كننده، سامانه هاي ضد آتش، سامانه تهويه مطبوع و ساير سامانه هاي كمكي الکتریکی و مکانیکی در داخل کشور ساخته شده است.
در ادامه این بازدید، مهندس "سیدزمان حسینی" مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران گزارشی از پروژه احداث کلیدخانه 400 کیلوولت سیاه بیشه ارایه کرد.
در این بازدید سرپرست معاونت آب و آبفا و معاون برق و انرژی وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و شماری از مشاوران، وزیر نیرو را همراهی کردند.
طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه در 125 کیلومتری شمال تهران بر روی رودخانه چالوس در حال ساخت است.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah