بخش آب و فاضلاب
1391/03/16 01:35:00
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران:
شهروندان تهرانی مصرف آب خود را مدیریت کنند
تنها استفاده از کولرهای آبي، روزانه 200 هزار مترمكعب مصرف آب شهر تهران را افزایش می دهد و بر این اساس، لازم است شهروندان تهرانی از مصارف غیر ضروری در سایر موارد پرهیز کنند.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران از شهروندان این استان درخواست کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل گرما، مصارف آب خود را مدیریت و از مصارف غیر ضروری در این فصل پرهیز کنند.
مهندس "محمد پرورش" امروز (سه شنبه) در گفت و گو با پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، با بیان اینکه تمام برنامه ریزی ها برای تامین مناسب آب مورد نیاز شهروندان در تابستان امسال صورت گرفته است، تصریح کرد: با وجود شرایط خوب منابع آبی تهران، همکاری شهروندان برای گذر بدون مشکل از تابستان امسال تعیین کننده خواهد بود.
به گفته وی، تنها استفاده از کولرهای آبي، روزانه 200 هزار مترمكعب مصرف آب شهر تهران را افزایش می دهد و بر این اساس، لازم است شهروندان تهرانی از مصارف غیر ضروری در سایر موارد پرهیز کنند. 
وي مصرف آب شهر تهران را از ابتداي سال جاري (فروردين ماه) تاكنون، حدود 190 ميليون مترمكعب اعلام كرد و گفت: مصرف آب شهر تهران درمقايسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش يافته كه بخشي از آن مربوط به افزايش مشتركان جديد است.
وي افزايش حدود 250 هزار مشترك جديد در یک سال اخیر را عدد قابل توجهي دانست و گفت: تعداد زيادي از اين مشتركان مربوط به مسكن مهر است.
عمده آب مصرفي استان تهران از منابع سطحي است
پرورش درخصوص كيفيت آب استان تهران نیز گفت: براي تامين آب استان تهران از پنج سد استفاده مي شود كه آب چهار سد لار، لتيان، طالقان و كرج مستقيم به تهران مي رسد.
وي افزود: حدود 22 تا 23 درصد آب استان تهران از آب هاي زيرزميني و مابقي آن از آب هاي سطحي تامين مي شود كه نشان از كيفيت آب تهران دارد.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: در يك آمارگيري وسيع، تمام آب هاي بسته بندي آناليز شده و با آب تهران كه اكثر آن از آب هاي سطحي تامين مي شود، مقايسه شده است.
وي ادامه داد: از لحاظ كيفيت، آب استان تهران در بعضي شاخص های کیفی حتي از آب هاي بسته بندي نيز بهتر است و از این رو، آبي كه با اين كيفيت در اختيار مردم قرار مي گيرد، بايد درست مصرف شود.
مردم تهران بايد مديريت مصرف داشته باشند
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران درخصوص تامين آب استان تهران در فصل تابستان، گفت: اگرچه پيك مصرف زماني رخ مي دهد كه هوا بسيار گرم است و مصرف آب خود به خود بالا مي رود اما از نظر تامين منابع آبي مشكل خاصي در استان تهران وجود ندارد.
وي اضافه كرد: در زمان كنوني همه ظرفيت ها به روز شده و تصفيه خانه ها، آبگيري ها و چاه ها كنترل شده است.
وي با اشاره به لزوم مديريت مصرف آب توسط مردم، تصريح كرد: با وجود اتخاذ تمهيدات لازم براي تامين آب تابستان استان تهران، رعایت مصرف در ساعت های پیک نقش موثری در پاسخگویی شبکه به نیازها خواهد داشت.
پرورش با بیان اینکه تلاش های زيادي براي توليد آب در استان تهران صورت می گیرد، يادآور شد: بر این اساس، هميشه تاكيد مي شود مردم بحث مصرف را مديريت كنند. 
وي بر لزوم اولويت بندي در مصارف تاکید كرد و گفت: در بحث شستشو و مصارفي كه اولويت ندارد، بايد مديريت شود.
پرورش گفت: مردم از ما مطلع تر هستند و بهتر مي دانند كه چگونه بايد آب را مصرف و مصارف خود را مديريت كنند.
پرورش سپس با اشاره به اجراي مرحله نخست قانون هدفمندي يارانه ها، گفت: با اجراي اين قانون، مصرف آب حدود 5/3 تا چهار درصد در استان تهران و پنج درصد در متوسط كشوري كاهش یافت اما با توجه به اينكه اجرای این قانون در قيمت آب تاثير چنداني نداشت، رشد مصرف دوباره جاي خود را پيدا كرد.
وي يكي از دلايل سه درصد افزايش مصرف آب در سال جاري در سطح استان تهران را برنامه ريزي ها براي اجراي تعهد مسكن مهر دانست و گفت: در سال گذشته، حدود 120 هزار مترمكعب آب براي شهر پرند توليد شده است.
پرورش اضافه كرد: با وجود افزایش تعداد مشترکان، برنامه ريزي ها براي برخورداری شهروندان تهرانی از آب سالم صورت گرفته است و جاي نگراني از اين بابت نيست.
وي تصريح كرد: تمام همكاران آبفا در سطح استان آمادگي دارند تا مردم تابستان خوبي را به لحاظ برخورداری از آب سالم پشت سر بگذارند.
پرورش همچنین با اشاره به وضعیت مناسب بارش ها در استان تهران، گفت: نبايد تصور شود كه با وجود بارش هاي سال آبي جاري، مي توان بيش از حد از آب استفاده كرد بلكه آب درجه يك كه با اين زحمت تصفيه شده است و هزينه هاي زيادي براي انتقال و توزيع آن مصرف می شود، بايد در كلانشهر تهران و استان تهران درست مصرف شود.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah