بخش آب
1391/10/11 12:51:00
قائم مقام وزیر نیرو تشریح کرد:
برنامه های وزارت نیرو برای حمایت از تولید داخلی
وزارت نیرو همیشه تلاش کرده است از تولید داخلی استفاده کند اما امسال به دلیل نامگذاری به عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، در بخشنامه ای به تمام شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو، آنها را موظف کرده است تا تمام نیازهای خود را از تولید داخلی تامین کنند مگر در جایی که امکان تولید داخلی نداریم.

قائم مقام وزیر نیرو، حمایت از تولید داخلی را از اولویت های اصلی وزارت نیرو خواند و گفت: با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی"، وزارت نیرو برنامه های ویژه ای را در این خصوص پیگیری می کند.
دکتر "علی ذبیحی" امروز (دوشنبه) در جریان چهارمین و آخرین روز هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: وزارت نیرو همیشه تلاش کرده است از تولید داخلی استفاده کند اما امسال به دلیل نامگذاری به عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، در بخشنامه ای به تمام شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو، آنها را موظف کرده است تا تمام نیازهای خود را از تولید داخلی تامین کنند مگر در جایی که امکان تولید داخلی نداریم.
وی افزود: البته به تازگی شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو موظف شده اند کالاها و تجهیزاتی را که از خارج وارد می شوند، تبدیل به تولید داخل کنیم و ساز و کارهایی را دولت فراهم کرده است تا امکان تولید این کالاها در داخل فراهم شود.
قائم مقام وزیر نیرو همچنین درخصوص برنامه های این وزارتخانه برای حمایت از شرکت های داخلی که ممکن است در اثر افزایش فشار تحریم ها دچار خسارت شوند، گفت: ممکن است برخی از پیمان هایی که با پیمانکاران درخصوص پروژه های مختلف صنعت آب و برق بسته شده است تا بخشی از نیاز و اقلام پروژه ها را تامین کنند، نیاز به خرید خارجی یا تامین ارز داشته باشد و این امر شرکت ها را با مشکل مواجه کند.
وی افزود: برای رفع این مشکل، در ستاد تدابیر ویژه و کمیته تحریمی که از گذشته فعال بوده است، تلاش کرده ایم مواردی را که مورد تایید شرکت های مادر تخصصی یا معاونت های تخصصی بوده است، بررسی کنیم و جاهایی که لازم است اقدام مناسب صورت گیرد و اگر لازم باشد، تسهیلات خاصی در نظر گرفته شود و به ستاد تدابیر ویژه ارجاع داده شده و پیگیری صورت گیرد.
وی ادامه داد: چنانچه برخی از شرکت ها نیز در اثر تغییر قیمت ها متضرر شده اند، با توجه به قراردادهایی که بسته شده و پیش بینی هایی که در قراردادها صورت گرفته است، اگر قرارداد خودش جوابگو باشد، رسیدگی های لازم انجام می شود و در غیر این صورت، موارد را جمع آوری و با معاونت راهبردی ریاست جمهوری مکاتبه می کنیم تا دولت برای جبران خسارت چنین شرکت هایی، حمایت کند که موارد در حال پیگیری و رایزنی است.
ذبیحی ابراز امیدواری کرد: برای بخش خصوصی زمینه ای فراهم شود تا در قبال اجرای پروژه ها ضرر نکنند و به سود مناسب هم برسند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در صنعت آب و برق کالاهای ضروری و راهبردی وارد نمی شود و در تامین سایر کالاها نیز اولویت و همت وزارت نیرو استفاده از ظرفیت های داخلی در صنعت آب و برق است.
ذبیحی گفت: با توجه به توسعه زیرساخت ها در صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، شرکت های زیادی در سال های اخیر فعال شده و حجم تولید کالاهای داخلی در این صنعت افزایش یافته و ظرفیت نیروی انسانی بیشتر شده است.
وی افزود: با توجه به درخواست های پرشماری که از طرف کشورهای دوست و همراه وجود داشته، وزارت نیرو تلاش کرده است در رابطه با همکاری های بین المللی پروژه های قابل توجهی را در کشورهای مختلف اجرا کند که این اقدام، ظرفیت سازی مناسبی را برای نظام جمهوری اسلامی در خارج از کشور رقم زده است به گونه ای که هم اکنون در صنعت آب و برق در کشورهای مختلف دارای پروژه هایی هستیم که در سطح بین المللی در حال اجراست.
به گفته وی، رابطه با کشورهای دوست و اجرای پروژه های آبی در خارج از کشور، ظرفیت خوبی برای تولیدکنندگان داخلی محسوب می شود که این زمینه هم اکنون فراهم شده است و با وجود محدودیت هایی که کشورهای غربی برای ما ایجاد می کنند تا رابطه ها برقرار نشود، کشورهای زیادی وجود دارند که تمایل به استفاده از ظرفیت های ایران دارند.
قائم مقام وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه شرکت های داخلی در سال های اخیر رشد و توانمندی خوبی پیدا کرده اند، اظهار داشت: وزارت نیرو نیز همواره به دنبال استفاده از این ظرفیت های داخلی است و به خاطر همین، کالاهای شرکت های خارجی هم اکنون در ایران بازار چندانی ندارد.
وی وضعیت کنونی صنعت آب و برق ایران را چه از نظر کمی و چه به لحاظ کیفی در مقایسه با گذشته، خیلی خوب ارزیابی کرد و افزود: هم اکنون ظرفیت های خوبی در بخش های مختلف ایجاد شده و به عنوان نمونه، ظرفیت مخازن سدهای کشور از 12 میلیارد مترمکعب در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به 27 میلیارد مترمکعب پیش از آغاز فعالیت دولت نهم و بیش از 45 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده که رشد خوبی به ویژه در دولت نهم و دهم داشته و این امر موجب شده است که با وجود خشکسالی های چند سال گذشته، آب شرب و کشاورزی با مشکل کمتری تامین شود.
ذبیحی اظهار داشت: در بخش تاسیسات آب و فاضلاب نیز هم اکنون تصفیه خانه های آب و فاضلاب و اجرای شبکه در تمام شهرها در حال انجام است و رشد خوبی دارد اگرچه باید کارهای بسیاری در این بخش انجام شود.
به گفته وی، در زمینه تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب که بازیافت آب و پساب برای استفاده در بخش صنعت و کشاورزی را به همراه دارد، ظرفیت های خوبی در حال ایجاد است و توانسته ایم در این صنعت پیشرفت خوبی داشته باشیم اما همگام با توسعه، باید کیفیت را نیز ارتقا دهیم و در تمام شاخص ها به استانداردهای بین المللی برسیم.
وی افزود: درخصوص سازه های آبی مثل سدها، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون جزو کشورهای پیشرفته جهان است و پارسال جشن خودکفایی در صنعت سدسازی را برگزار کردیم که دستاورد بزرگی محسوب می شود و در مجموع بسیار خوب عمل شده است.
وی خاطرنشان کرد: البته نواقص و کمبودهایی نیز وجود دارد که باید به تدریج با انجام کارهای خوب برطرف شود اما وضعیت کنونی قابل قبول است و باید از تمام همکاران در این صنعت قدردانی کنم.
قائم مقام وزیر نیرو درخصوص عواملی که در توسعه صنعت سدسازی و تصفیه خانه های آب و فاضلاب نقش داشته اند، اظهار داشت: مهمترین عامل موثر در این زمینه نیروی انسانی متخصص است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با توجه به رشد دانشگاه ها، ظرفیت های خوبی ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه در گذشته وابستگی زیادی به استفاده از نیروهای متخصص کشورهای غربی در داخل وجود داشت و در اغلب زمینه ها 100 درصد وابسته بودیم و ظرفیت علمی داخلی نیز به اندازه ای نبود که به سمت خودکفایی برویم، گفت: اما تحریم ها و فشارهای بین المللی از تهدید به فرصت تبدیل شد تا از نظر علمی و خودکفایی به سمت تامین نیازها برویم.
وی افزود: تربیت نیروهای متخصص و دانشگاهی، هم اکنون بخش قابل توجهی از نیازهای نیروی انسانی در صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب را تامین کرده که تاثیر بسزایی در رشد و پیشرفت این صنعت داشته است.
به گفته ذبیحی، اگرچه فشارهای بین المللی تلاش کرد ما را به شکلی وادار کند تا در مقابل زورگویی های کشورهای غربی سر تعظیم فرود آوریم اما ایستادگی و مقاومت ما را به کار بیشتر وا داشت و با گذشت 33 سال از انقلاب در صنعت آب و برق به 95 درصد خودکفایی رسیده ایم که ناشی از این تفکر بوده است.
قائم مقام وزیر نیرو در ادامه با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، گفت: استقبال شرکت ها به ویژه بخش خصوصی از این نمایشگاه حاکی از موفق بودن برگزاری نمایشگاه در دوره های گذشته است و شمار شرکت های متقاضی در هشتمین دوره حاکی از این است که برگزاری نمایشگاه برای شرکت ها موثر بوده و رشد 15 درصدی حضور شرکت ها در نمایشگاه هشتم بیانگر توانمندی هایی است که در کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه سال به سال شمار شرکت های حاضر در این نمایشگاه تخصصی افزایش می یابد، تصریح کرد: رویکرد وزارت نیرو در استفاده از تولید داخلی به ویژه امسال که به عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است، می تواند در رشد حضور شرکت های داخلی در نمایشگاه صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب موثر باشد تا به این ترتیب، هر ساله نمایشگاه را با شمار بیشتری از شرکت های داخلی برگزار کنیم.
ذبیحی درخصوص راهکارهای موجود برای برگزاری پربارتر نمایشگاه های آب و برق، اظهار داشت: کارهای زیادی می توان انجام داد تا شرکت های تولیدکننده بخش خصوصی و داخلی اشتیاق بیشتری برای حضور داشته باشند ازجمله اینکه پس از پایان یافتن نمایشگاه نیز استفاده از توانمندی های آنها را در اولویت قرار دهیم و به یکی دو شرکت بسنده نکنیم تا موجب رونق و دلگرمی تمام شرکت ها باشد.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو باید خود را موظف بداند که از بخش خصوصی حمایت کند و این حمایت ها نباید زبانی باشد بلکه عملی باشد.
وی گفت: درخصوص حمایت از بخش خصوصی، 9 کارگروه به مناسبت سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در وزارت نیرو شکل گرفته که یکی از کارگروه ها در جهت تشویق و حمایت از بخش خصوصی است تا در جهت کیفی کردن کالاهای تولیدی گام بردارند و یکسری ضوابط در این کارگروه ها تعیین شده است که امیدواریم تا پایان سال جمع بندی خوبی در این زمینه ارایه شود.
قائم مقام وزیر نیرو همچنین اظهار داشت: در نمایشگاه ها یکی از بحث ها و گله ها این است که از تولیدات شرکت ها، خیلی خوب استقبال نمی شود بنابراین مدیران شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو باید در جهت استفاده از ظرفیت های موجود در بخش خصوصی، عدل و انصاف را رعایت کنند و اگر تولید شرکتی بیشتر استفاده می شود، به صورت عملی و استدلالی شرکت های دیگر را توجیه کنند تا تصور نشود که عوامل دیگر در این زمینه نقش دارد.
وی افزود: نکته دیگر در جهت پربارتر شدن نمایشگاه این است که باید تلاش کنیم نمایشگاه ها محلی برای تشویق جوانان و مردم به ویژه قشر دانشگاهی باشد.
وی با بیان اینکه بیشتر شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان از نمایشگاه ها، افرادی هستند که در ارتباط با همان فن و حرفه هستند، گفت: اگر دانشجویان و استادان دانشگاه ها را به ویژه در رشته های مرتبط به بازدید از نمایشگاه دعوت کنیم، آن نمایشگاه می تواند در جهت امیدواری مدیران دانشگاهی نقش داشته باشد و آنان را برای اجرای پروژه های پژوهشی هدایت کند.
ذبیحی همچنین بر لزوم دعوت از شرکت های خارجی کشورهایی که با ما سمت و سوی بیشتری دارند، برای حضور در نمایشگاه های صنعت آب و برق تاکید کرد و گفت: بسیاری از کشورها از ظرفیت های موجود در کشور ما خبردار نیستند و وقتی از این ظرفیت ها بازدید می کنند، تعجب خود را نشان می دهند.
به گفته وی، خیلی از کشورهای دوست از این ظرفیت ها آگاهی ندارند که باید از طریق سفارتخانه ها، گروه های کارشناسی و افراد اجرایی و علمی این کشورها به صورت هدایت شده دعوت شوند تا ظرفیت ها را ببینند که در این صورت، مردم دیگر کشورها امیدوار می شوند که چنین تولیدات و کالاهایی را فقط در کشورهای غرب نمی بینند و این امر، زمینه را برای ارتباط و روابط بیشتر با کشورهای دیگر فراهم می کند.
وی افزود: با توجه به بین المللی بودن نمایشگاه های صنعت آب و برق، وزارت نیرو باید سفیران شماری از کشورهای دوست و همراه را برای حضور در این نمایشگاه ها دعوت کند ضمن آنکه برای سال های آینده می توان از شرکت ها و بخش های تخصصی این کشورها نیز دعوت کرد.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب که از هشتم دی ماه جاری فعالیت خود را با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز کرده است، پس از چهار روز امروز (دوشنبه) به کار خود پایان می دهد.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah