بخش آب
1391/10/10 09:24:00
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:
صنعت آب ایران بر قله های افتخار و خودکفایی ایستاده است
بنا بر آمارهای منتشر شده، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون پس از کشورهای چین و ترکیه، رتبه سوم سد‌سازی را در جهان دارد.

مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: صنعت آب جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن رتبه نخست در کیفیت طراحی و اجرای طرح های سدسازی در منطقه و قرار گرفتن در ردیف تولیدکننده‌های درجه یک دانش سد‌سازی در جهان، بر قله های افتخار و خودکفایی ایستاده است.
مهندس "محمد حاج رسولیها" روز یکشنبه (امروز) در جریان سومین روز هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خودباوری و توانمندی های بزرگ حاصل شده از آن، مهندسان و متخصصان ایرانی دقیق ترین و پیچیده ترین سازه های تأمین و توزیع آب نظیر سدهای کوچک و بزرگ، کانال ها و شبکه های آبیاری و زهکشی، نیروگاه های پیشرفته، انواع تصفیه خانه، تونل های انتقال آب و نمونه های فراوان دیگری از تأسیسات آبی را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه، طراحی و اجرا می کنند.
حاج رسولیها افزود: حضور قابل توجه و موثر دانشمندان ایرانی در محافل بین المللی سدسازی و مرتبط با آب و ارایه مقاله ها و سخنرانی های ارزنده علمی و پژوهشی توسط آنان در مجامع بین‌المللی سد‌سازی و آبیاری و زهکشی نظیر کمیسیون بین‌المللی سدهای بزرگ و کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی، ایران را جزو تولید کننده‌های درجه یک دانش آب در جهان قرار داده است.
وی در ادامه اظهار داشت: بنا بر آمارهای منتشر شده، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون پس از کشورهای چین و ترکیه، رتبه سوم سد‌سازی را در جهان دارد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران سپس گفت: بخش آب کشور امروز افزون بر مطالعه، طراحی و اجرای سدهای بسیار بزرگ و ساخت تجهیزات مورد ‏نیاز آن از جمله هیدرومکانیکال و ابزار دقیق، توانسته است 9 میلیون هکتار از زمین های کشاورزی را به زیر کشت آبی ‏ببرد و در این زمینه در رتبه ششم جهان قرار داریم و این کار بزرگ موجب شد تا ما با وجود افزایش جمعیت، در تولید ‏بسیاری از محصول های راهبردی بخش کشاورزی از جمله گندم به خودکفایی برسیم.
این مقام مسئول در ادامه افزود: در حالی که پیش از انقلاب اسلامی در مجموع 19 سد بزرگ در کشور وجود داشت که عمدتاً توسط شرکت‌های آمریکایی، ایتالیایی، اتریشی، آلمانی و برخی دیگر از کشورهای اروپایی ساخته شده بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط وزارت نیرو موفق شده است 129 سد را از محل اعتبار ملی و 187 سد را از محل اعتبار استانی و زودبازده در نقاط مختلف کشور به بهره برداری برساند که قریب به اتفاق آنها به دست توانای متخصصان و کارشناسان ایرانی بوده است.
مشاور وزیر نیرو سپس گفت: افزون بر این، تعداد 107 سد از محل اعتبار ملی و 25 سد از محل اعتبار استانی و زودبازده هم اکنون در دست ساخت بوده و 157 سد نیز از محل اعتبار ملی و 183 سد از محل اعتبار استانی و زودبازده در دست مطالعه است که با ساخت این سدها و بهره برداری از آنها، بخش گسترده ای از آب های سطحی کشور مهار شده و برای تأمین آب شرب و صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران سپس به فعالیت افزون بر 700 شرکت مشاوره ای، پیمانکاری و تولید کننده تجهیزات در بخش آب و آبفا اشاره کرد و گفت: این موضوع، نشان دهنده ظرفیت بزرگ فنی و مهندسی متخصصان ایرانی و سرمایه ای گرانسنگ و ارزشمند برای کشور است.
حاج رسولیها درباره مدیریت بهره برداری آب در کشور گفت: با وجود خشکسالی های بی سابقه طی پنج سال متوالی در کل کشور و حتی در بعضی از مناطق تا هفت سال، بخش آب کشور بدون هیچ گونه محدودیتی، تأمین آب شرب و صنعت را مدیریت کرد و تنها در مناطق محدودی، جیره بندی در مصرف آب کشاورزی اعمال شد.
مشاور وزیر نیرو سپس با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب، گفت: برگزاری نمایشگاه های تخصصی، می تواند به عنوان یک ابزار ارتباطی موثر، دارای کارکردی آموزشی و ترویجی باشد.
وی افزود: آشنایی با تولیدات و کالاهای مختلف و جدید، معرفی دستاوردها و توانمندی های داخلی و خارجی در عرصه آب و آبفا و ایجاد فرصتی برای ارتباط چهره به چهره بین متخصصان و تولیدکنندگان با بازدیدکنندگان از نمایشگاه، از جمله بسترها و زمینه هایی است که نمایشگاه هایی از جنس نمایشگاه بین المللی صنعت آب را شایسته توجه می سازد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به برگزاری هفت دوره موفقیت آمیز از این نمایشگاه بین المللی و مهم، حضور 253 شرکت داخلی و 15 شرکت خارجی را در نمایشگاه هشتم، نشان دهنده اهمیت و بزرگی این نمایشگاه دانست و گفت: نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب، بزرگترین رخداد صنعتی و تجاری در این حوزه بوده و فرصت بسیار مغتنمی برای تبادل نظر و تجربه بین متخصصان، مدیران و تولیدکنندگان این بخش است.
مشاور وزیر نیرو در ادامه به برپایی نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرای طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) همزمان با هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه آثار دانش آموزان آموزش دیده در این طرح ملی به معرض دید عموم گذاشته شده است.
حاج رسولیها در ادامه گفت: با توجه به نقش محوری و زیربنایی آب در توسعه و تولید ملی کشور و نیز نقش مهم آن در تحکیم صلح و همکاری پایدار بین کشورها، نمایشگاه بین المللی صنعت آب، در ابعاد ملی و بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب روزهای 8 تا 11 دی ماه جاری با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است.

  • خبرنگار: ابراهيم عبدالله زاده
  • منتشر کننده: fallah