بخش عمومي
1391/03/09 15:40:00
نکته های جالبی که معاون وزير نيرو در همایش HSE مطرح کرد؛
روزهای پرخطر و افراد در معرض خطر بیشتر در صنعت برق
در 70 درصد از وقايع، افراد آسيب ديده سابقه كاري كمتر از پنج سال و يا بيشتر از 25 سال داشته اند.

در نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت آب و برق، معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي به نکته های جالبی درخصوص روزهای پرخطر و افراد در معرض خطر بیشتر که در صنعت برق فعال هستند، اشاره کرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "محمد بهزاد" امروز (سه شنبه) در نخستين همايش بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) در صنعت آب و برق كه در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با اشاره به سابقه 40 سال كار خود در مجموعه كارگاه هاي وزارت نيرو در مسئوليت هاي اجرايي، گفت: در تمام اين روزها حوادث تلخ و شيريني با موضوعيت بهداشت، ايمني و محيط زيست ديده ام كه كم نبوده اند.
بهزاد با اشاره به تحليلي كه بر روي وقايع 30 سال گذشته در وزارت نيرو رخ داده است، گفت: در 70 درصد از وقايع، افراد آسيب ديده سابقه كاري كمتر از پنج سال و يا بيشتر از 25 سال داشته اند.
وي با بیان اينكه تنها 30 درصد از افراد آسيب ديده بين پنج تا 25 سال سابقه كار داشته اند، گفت: سابقه زير پنج سال نشان از عدم آموزش كافي و بيش از 25 سال نشان از غرور بيش از حد در كار است.
وي ادامه داد: بر اين اساس تصميم گيري شده است كه افراد با سابقه بيش از 20 سال، در سيميلاتورهايي مانند نيروگاه طرشت بازآموزي شوند تا با وقايع كمتري مواجه شویم.
بهزاد بروز وقايع در بین بیست و همین روز ماه تا دوم و سوم ماه بعد را روزهايي پر اتفاق در كارگاه ها دانست و گفت: بروز مشكلات روحي و پريشاني فكر، يكي ديگر از عوامل حادثه آفرين است.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي، وجود ابزار كار مناسب و كنترل مداوم بر ايمني ابزار را از ديگر موارد مهم در بهداشت، ایمنی و محیط زیست (بام) دانست و گفت: نداشتن آموزش و نظارت كافي دو مقوله بسيار مهم در بروز حوادث است.
وي لباس ايمن، كفش و كلاه ايمن و ابزار كار مناسب را بسيار مهم دانست و گفت: در زمان كنوني شركت هاي بسياري در كشور وجود دارند كه آخرين لوازم ايمني را با جديدترين فناوری توليد مي كنند.
بهزاد آرامش در محيط كار را از جمله موارد مهم در بام ياد كرد و گفت: بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بام" بحثي است كه از سال های پیش در وزارت نيرو وجود داشته است و كارهاي بسياري در مجموعه وزارت نيرو و شركت هاي زير مجموعه بر روي آن انجام شده است.
وي ادامه داد: اگر آمار گذشته به خوبي تحليل شود، به نتايج خوبي خواهيم رسيد كه مي تواند چراغ راه آينده باشد.
وي با اشاره به موضوع "بام" در بخش برق كشور، گفت: در تمام مراحل توليد، توزيع و انتقال بايد ايمني، بهداشت و محيط زيست مد نظر قرار گيرد.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي اظهار داشت: ايمني اگرچه در ظاهر ساده است، اما آن قدر نقش مهمي دارد كه به موقع از حوادثي كه ممكن است اتفاق بيافتد، جلوگيري مي كند.
وي افزود: بام بايد در وزارت نيرو به طرز صحيحي پايه گذاري شود تا بتوان با هزينه اي اندك، جلوي بسياري از حوادث را گرفت.
وي از وزير نيرو براي پيگيري برگزاري نخستین همايش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق قدردانی كرد و گفت: از وزير نيرو سپاسگزاريم كه اين فكر را در مجموعه وزارت نيرو ايجاد كرد تا به اين فكر بيفتيم كه براي ايمني پرسنل و مردم كاري كنيم تا تعداد حوادث به حداقل برسد. 
وی با بیان اینکه تا سال 2050، بيش از 70 درصد انرژي جهان را انرژي برق تامین خواهد کرد، اظهار داشت: بر این اساس، مبحث "بام" در صنعت برق بايد مورد بازبيني قرار گيرد.
وي از برگزاركنندگان اين همايش و شوراي سياستگذاري، شركت هاي آب و فاضلاب، توزيع برق و استادان دانشگاه قدردانی كرد.
نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق امروز (سه شنبه) در محل مرکز همایش های بین المللی وزارت نیرو گشایش یافت.
این همایش دو روزه با هدف بهبود وضعیت ساختار و فعالیت های ایمنی، بهداشت و محیط زیست در وزارت نیرو و شرکت های تابعه و پیمانکاران در راستای نهادینه سازی الزام های HSE در فعالیت های مرتبط در صنعت آب و برق ترتیب یافته است.
محورهای اصلی این همایش شامل تبیین نیازها و ضرورت های پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین ابعاد مختلف پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین راهبردهای حال و آینده وزارت نیرو در ارتباط با HSE ازجمله ساختار، منابع، نقشه راه، اولویت ها و ...، تبیین تجربه های داخلی و خارجی در زمینه پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق و چالش های حال و آینده استقرار HSE در صنعت آب و برق است.
مدیران ارشد و میانی حوزه ستادی وزارت نیرو و شرکت های مادر تخصصی، مدیران ارشد، عملیاتی و بهره برداری در شرکت های تابعه وزارت نیرو، کارشناسان مرتبط با امور ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مدیران یا کارشناسان مرتبط با HSE، مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و استادان و دانشجویان دانشگاه ها مخاطبان اصلی این همایش محسوب می شوند.
در این همایش دو روزه استادان ایمنی، بهداشت و محیط زیست هیات های علمی دانشگاه های معتبر کشور سخنرانی می کنند.
در جریان برگزاری این همایش، نشست های تخصصی در حوزه های برق، آب و آب و فاضلاب و هشت کارگاه آموزشی با موضوع های مدیریت HSE در پروژه های ساخت و ساز، جایگاه HSE در متدولوژی طراحی چرخه عمر پروژه، مدیریت تغییر، آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری (نیروگاه ها، شرکت های برق و توزیع، شرکت های آب و آبفا)، تحلیل و گزارش دهی حوادث، تدوین شاخص ها و ارزیابی عملکرد HSE در صنعت آب و برق، الزام های HSE پیمانکاران و روش های تدوین راهبردها در HSE برپا می شود.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah