بخش عمومي
1391/03/09 14:25:00
در نخستین همایش HSE صنعت آب و برق مطرح شد؛
توصیه وزیر نیرو به رعايت بهداشت، ايمني و محيط زيست در پروژه های آب و برق
مسئوليتي كه بر عهده مديران وزارت نيروست، مسئوليتي بسيار سنگين است چراكه در زمان كنوني بيش از يكهزار پروژه وزارت نيرو در كشور در حال اجراست.

وزیر نيرو، رعايت بهداشت، ايمني و محيط زيست را ازجمله وظايف سنگین مديران صنعت آب و برق كشور در اجرای پروژه های این صنعت دانست.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مجيد نامجو" امروز (سه شنبه) در آیین گشایش نخستين همايش بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) در صنعت آب و برق كه در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، گفت: مسئوليتي كه بر عهده مديران وزارت نيروست، مسئوليتي بسيار سنگين است چراكه در زمان كنوني بيش از يكهزار پروژه وزارت نيرو در كشور در حال اجراست.
وي با بیان اينكه شرايط كنوني كشور شرايطي حساس است، گفت: در زمان كنوني همه مسئولان و مردم بايد دست به دست هم دهند و با استفاده از رهنمودهاي مقام معظم رهبري، از اين شرايط عبور كنيم و مسئولان نيز مانند مردم از ظرفيت هاي خود استفاده كنند تا اين مرحله با موفقیت طي شود.
وي با اشاره به علاقه شخصي خود براي برگزاري اين همايش، گفت: آمار و ارقام نشان مي دهد كه سالانه بيش از 20 هزار نفر در سفرهاي جاده اي جان خود را از دست مي دهند.
وي با بیان اينكه حوادث منجر به جرح و فوت در كشور كم نيستند، گفت: به دليل اينكه در طول دوران خدمتم، بروز اين رخدادها تاثير عميقي بر روح و جانم گذاشته است و اين حوادث برايم قابل فراموشی نيست، بر آن شديم تا با برگزاري اين همايش گامي هرچه بيشتر در جهت كاهش حوادث برداريم.
وي افزود: كساني كه در كارهاي اجرايي دستي بر آتش دارند، نمونه هاي زيادي از بروز حوادث را ديده اند.
نامجو تشكيل شوراي سياست گذاري را آغاز كار اين همايش دانست و گفت: در زمان كنوني، كشورهاي جهان در بحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست (بام) حركت كرده و نتيجه گرفته اند و كشور ما نيز بايد از تمام ظرفيت هاي خود براي اين موضوع استفاده كند.
نامجو اضافه كرد: شركت هايي در جهان است كه 60 سال را بدون حادثه پشت سر گذاشته اند و ما نيز بايد در اين زمينه برنامه ريزي، سازماندهي و هدف گذاري داشته باشيم.
وزير نيرو با بیان اينكه اكنون در آغاز بهره برداری از هر پروژه اي در كشور از افرادي كه در اجراي اين طرح دچار صدمه شده يا فوت كرده اند ياد مي شود، گفت: اين تلنگري براي مديران است كه چرا اين حادثه رقم خورده است.
وي افزود: هم اكنون بايد از همه ظرفيت هاي سازمان براي بام استفاده كرد و اين امر در تمام زير مجموعه هاي وزارت نيرو نهادينه شود.
نامجو گفت: در زمان كنوني بايد همه مديران و مسئولان توجيه شوند كه چه مسئوليت بزرگي را به پيمانكاران واگذار مي كنند.
وي ادامه داد: خروجي هاي اين همايش بايد به صورت نقشه راه ترسيم شود و با نگاه درست از يك نقطه شروع شده و كار به سرانجام برسد.
وزير نيرو با اشاره به اينكه اگر لازم است سازمان هايي براي بام تعيين شود و نظام هايي صورت گيرد بايد هر چه سريع تر انجام شود، گفت: منابعي نيز بايد براي اين موضوع پيش بيني شده و مستند سازي نيز انجام شود.
وي برنامه ريزي براي رسيدن به اهداف، اجرا و پايش اين كه به كجا رسيده ايم و استفاده از تجربه ها را از جمله راهكارهاي رسيدن به بام دانست و گفت: همدلي، همكاري و نگاه مسئولانه مواردي است كه مي تواند در كنار ترسيم نقشه راه ما را در جهت رسيدن به اين هدف والا كمك كند.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد تا به زودي شاهد اين باشيم كه وزارت نيرو در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (بام) پيشگام و الگوي ديگر سازمان ها شده است و با تدبير و مديريت درست در رتبه نخست چنين نگاهي قرار گيرد.
نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق امروز (سه شنبه) در محل مرکز همایش های بین المللی وزارت نیرو گشایش یافت.
این همایش دو روزه با هدف بهبود وضعیت ساختار و فعالیت های ایمنی، بهداشت و محیط زیست در وزارت نیرو و شرکت های تابعه و پیمانکاران در راستای نهادینه سازی الزام های HSE در فعالیت های مرتبط در صنعت آب و برق ترتیب یافته است.
محورهای اصلی این همایش شامل تبیین نیازها و ضرورت های پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین ابعاد مختلف پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین راهبردهای حال و آینده وزارت نیرو در ارتباط با HSE ازجمله ساختار، منابع، نقشه راه، اولویت ها و ...، تبیین تجربه های داخلی و خارجی در زمینه پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق و چالش های حال و آینده استقرار HSE در صنعت آب و برق است.
مدیران ارشد و میانی حوزه ستادی وزارت نیرو و شرکت های مادر تخصصی، مدیران ارشد، عملیاتی و بهره برداری در شرکت های تابعه وزارت نیرو، کارشناسان مرتبط با امور ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مدیران یا کارشناسان مرتبط با HSE، مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و استادان و دانشجویان دانشگاه ها مخاطبان اصلی این همایش محسوب می شوند.
در این همایش دو روزه استادان ایمنی، بهداشت و محیط زیست هیات های علمی دانشگاه های معتبر کشور سخنرانی می کنند.
در جریان برگزاری این همایش، نشست های تخصصی در حوزه های برق، آب و آب و فاضلاب و هشت کارگاه آموزشی با موضوع های مدیریت HSE در پروژه های ساخت و ساز، جایگاه HSE در متدولوژی طراحی چرخه عمر پروژه، مدیریت تغییر، آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری (نیروگاه ها، شرکت های برق و توزیع، شرکت های آب و آبفا)، تحلیل و گزارش دهی حوادث، تدوین شاخص ها و ارزیابی عملکرد HSE در صنعت آب و برق، الزام های HSE پیمانکاران و روش های تدوین راهبردها در HSE برپا می شود.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah