بخش عمومي
1391/03/09 13:32:00
وزير نيرو خبر داد:
اجرای بيش از 155 هزار ميليارد تومان پروژه آبي و برقی در كشور
با توجه به حجم بالای پروژه های صنعت آب و برق،در زمان كنوني ضرورت اهميت به موضوع ايمني و بهداشت محيط كار و محيط زيست بيش از گذشته ضرورت پيدا كرده است.

وزير نيرو از وجود بيش از 900 هزار ميليارد ريال پروژه آبي و بيش از 650 هزار ميليارد پروژه برقی درحال اجرا در كشور خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مجيد نامجو" امروز (سه شنبه) در حاشيه نخستين همايش بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) در صنعت آب و برق، در جمع خبرنگاران گفت: در دولت نهم و دهم تعداد پروژه هاي آب و برق به بيش از يكهزار پروژه رسيد و ارزش ریالی طرح هاي در حال اجرای بخش آب كشور از مرز 90 هزار ميليارد تومان عبور كرده است و در بخش برق نيز 65 هزار ميليارد تومان پروژه در حال اجرا داريم.
وي با اشاره به حجم بالای پروژه های صنعت آب و برق، گفت: در زمان كنوني ضرورت اهميت به موضوع ايمني و بهداشت محيط كار و محيط زيست بيش از گذشته ضرورت پيدا كرده است.
وزير نيرو تصريح كرد: با توجه به تلاش های زيادي همکاران براي برگزاری این همايش و مقاله های خوبي كه ارايه شده است، وزارت نيرو مي تواند يك نقشه راه بسيار خوب براي موضوع HSEترسيم كند و بتواند منجر به اين شود كه حوادث در وزارت نيرو به حداقل برسد.
وي درخصوص حوادثی كه در هنگاک اجرای پروژه های صنعت آب و برق رخ می دهد، گفت: وزارت نيرو وزارتخانه اي پروژه محور است و از آن جايي كه سیاست اين وزارتخانه واگذاري پروژه ها به پيمانكاران و مشاوران است، اين حوادث در آن بخش رخ مي دهد.
نامجو مسئوليت مستقيم بروز حوادث را برعهده وزارت نيرو ندانست و گفت: اما به خاطر همان مسئوليت فرعي و اهميتي كه اين مسئله دارد، باید به مسئولان توجه داده شود كه آنها از موضوع ایمنی و بهداشت کارکنان غافل نشوند.
وي ادامه داد: از آن جايي كه اجراي طرح ها به پيمانكار واگذار شده و بخش خصوصي درگير است، آنان نیز بايد مباحث ايمني را رعایت کنند.
وزير نيرو در پاسخ به اين سوال كه "براي ساخت و سازها و كارهاي پيمانكاري كه عمدتا در بخش برق انجام مي شود و پيمانكاران درجه 2 و 3 آنها را انجام مي دهند و پیمانکاران اغلب از افرادي استفاده مي كنند كه بيمه نيستند، چه تمهيداتي انديشيده شده است؟"، گفت: اين موضوع يكي از مباحثي است كه بايد در اين همايش بررسي شود. وي افزود: هرچند كه پيمانكاران درجه 2 و 3 ممكن است به دليل مسايل و مشكلاتي كه وجود دارد، بيمه نباشند اما اين بحث رافع مسئوليت پيمانكاران اصلي نيست و همكاران من نيز در اين همايش تاكيد مي كنند كه كارفرمايان اصلي به اين موضوع رسيدگي كنند.
نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق امروز (سه شنبه) در محل مرکز همایش های بین المللی وزارت نیرو گشایش یافت.
این همایش دو روزه با هدف بهبود وضعیت ساختار و فعالیت های ایمنی، بهداشت و محیط زیست در وزارت نیرو و شرکت های تابعه و پیمانکاران در راستای نهادینه سازی الزام های HSE در فعالیت های مرتبط در صنعت آب و برق ترتیب یافته است.
محورهای اصلی این همایش شامل تبیین نیازها و ضرورت های پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین ابعاد مختلف پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین راهبردهای حال و آینده وزارت نیرو در ارتباط با HSE ازجمله ساختار، منابع، نقشه راه، اولویت ها و ...، تبیین تجربه های داخلی و خارجی در زمینه پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق و چالش های حال و آینده استقرار HSE در صنعت آب و برق است.
مدیران ارشد و میانی حوزه ستادی وزارت نیرو و شرکت های مادر تخصصی، مدیران ارشد، عملیاتی و بهره برداری در شرکت های تابعه وزارت نیرو، کارشناسان مرتبط با امور ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مدیران یا کارشناسان مرتبط با HSE، مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و استادان و دانشجویان دانشگاه ها مخاطبان اصلی این همایش محسوب می شوند.
در این همایش دو روزه استادان ایمنی، بهداشت و محیط زیست هیات های علمی دانشگاه های معتبر کشور سخنرانی می کنند.
در جریان برگزاری این همایش، نشست های تخصصی در حوزه های برق، آب و آب و فاضلاب و هشت کارگاه آموزشی با موضوع های مدیریت HSE در پروژه های ساخت و ساز، جایگاه HSE در متدولوژی طراحی چرخه عمر پروژه، مدیریت تغییر، آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری (نیروگاه ها، شرکت های برق و توزیع، شرکت های آب و آبفا)، تحلیل و گزارش دهی حوادث، تدوین شاخص ها و ارزیابی عملکرد HSE در صنعت آب و برق، الزام های HSE پیمانکاران و روش های تدوین راهبردها در HSE برپا می شود.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah