بخش عمومي
1391/03/07 09:29:00
در آیین گشایش اجلاس کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان عنوان شد؛
تاکید وزیر نیرو بر لزوم افزایش سرمایه گذاری های مشترک
وجود منابع عظيم آب و ذخاير معدني در تاجيكستان از يك سو و توانمندي هاي فني و مهندسي و سرمايه هاي عظيم طبيعي و انساني در ايران، راه را براي توسعه مناسبات دو ملت هموارتر كرده است.

وزیر نیرو بر لزوم هدایت بخش های خصوصی و دولتی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان برای افزایش حجم مبادله ها و سرمایه گذاری های مشترک با حمایت های جدی مسئولان و مقام های دو کشور تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مجید نامجو" روز یکشنبه (امروز) در آیین گشایش نهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري هاي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تاجيكستان در تهران، گفت: خدا را شاكر هستم كه توفيق برگزاري نهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري هاي فني، اقتصادي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تاجيكستان را در تهران به ما عنايت کرد.
وی با قدردانی از تلاش ها و پیگیری های هیات براي تحقق تفاهم های دو كشور طي دو سال اخير، اظهار داشت: دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تاجيكستان از مشتركات ديني، فرهنگي، تمدني، زباني و تاريخي فراواني بهره مند هستند و این امر ماهيت خاصي به روابط اين دو كشور در منطقه بخشيده و همكاري هاي دو كشور را در ميان ساير كشورهاي جهان از اعتبار منحصر به فردي برخوردار كرده است.
وی افزود: دو كشور جمهوري اسلامي ايران و تاجيكستان با تكيه بر مشتركات فرهنگي و تمدني خود در ارتقای جايگاه تمدني كشورها همواره كوشيده اند تا سطح همكاري هاي دو كشور را در ابعاد مختلفي گسترش دهند.
رییس طرف ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک ایران و تاجیکستان، برگزاري هشت اجلاس كميسيون مشترك این دو کشور تاكنون و همچنين تبادل هيات هاي مختلف عالي رتبه ميان دو كشور را نشان دهنده وجود بسترهاي مناسب همكاري دانست و اظهار داشت: برگزاری این اجلاس ها از عزم و اراده اي حكايت دارد كه رهبران دو كشور در كنار ملت هاي خود براي تقويت و توسعه همكاري ها در تمام سطوح از آن برخوردار هستند.
وزیر نیرو با اشاره به سفر آقاي "رحمان" رييس جمهوری كشور تاجيكستان در نوروز 90 به تهران و دو سفر آقاي دكتر "محمود احمدي نژاد" رياست جمهوري اسلامي ايران به تاجيكستان در شهريور ماه سال 90 براي آغاز بهره برداری از واحد نخست نيروگاه سنگ توده 2 و سفر نوروزي وی در سال 91 به دوشنبه كه به امضای سند دوستي سه كشور جمهوري اسلامي ايران، جمهوري تاجيكستان و جمهوري اسلامي افغانستان در رابطه با احداث راه آهن و خطوط انتقال نفت و گاز، برق و آب منجر شد، گفت: این اقدام ها مؤيد اين نكته است كه روساي جمهوري دو كشور بر توسعه روابط تاكيد ويژه اي دارند.
وی سپس گفت: بيش از يك سال و نيم از برگزاري اجلاس هشتم در شهر دوشنبه گذشته و روابط و همكاري هاي دو كشور طي اين مدت شاهد رشد و بالندگي فراواني بوده و پروژه هاي عملي فيمابين به نتايج خوبي رسيده است.
نامجو افزود: دستگاه هاي دولتي و خصوصي نيز در راستاي تحقق تفاهم ها، پيگيري ها و اقدام های جدي انجام داده اند و اگرچه برخي از موانع اجرايي، موجب شده است بخشي از تفاهم ها از پيشرفت مطلوب برخوردار نباشند، اما خوشبختانه عزم جدي مسئولان و توانمندي هاي موجود، نويد دهنده افق روشني در مسير همكاري فيمابين است كه از جمله آنها مي توان به راه اندازي فاز نخست نيروگاه سنگ توده 2، آغاز عمليات اجرايي تكميل تونل استقلال، عمليات اجرايي تونل سرريز انحرافي سد راغون، احداث مجتمع آموزشي و ارسال مقادير قابل توجهي كتب درسي و آموزشي و ... اشاره كرد.
وی تصریح کرد: در يك ارزيابي اجمالي در مورد روند پيشرفت تحقق تفاهم ها، مي توان گفت روند تحقق آن در سطح مطلوب و درخور روابط خوب و صميمانه دو كشور برادر و مسلمان نيست و نيازمند تلاش و اهتمام جدي براي زدودن موانع دست و پاگير اداري و پيدا كردن راهكارهاي مناسب براي عملياتي كردن پروژه هاست.
وزیر نیرو افزود: از ديدگاه مسئولان نظام جمهوري اسلامي ايران، بسط روابط همه جانبه با كشورهاي اسلامي همواره در صدر سياست هاي كشور قرار داشته و از اين حيث كشور تاجيكستان به دليل مشتركات فراوان از جايگاه ويژه و ارزنده اي برخوردار است.
به گفته وی، اگر چه حجم مبادله های تجاري دو كشور بيانگر وجود روندي روبه رشد در عرصه همكاري هاي دو كشور است، با اين حال روابط اقتصادي و تجاري مزبور فاصله بسياري با اهداف تعيين شده دو دولت داشته و انتظار مي رود تلاش بيشتري بدين منظور صورت گيرد.
وی بر لزوم هدايت بخش هاي خصوصي و دولتي دو كشور براي افزايش حجم مبادله ها و سرمايه گذاري هاي مشترك با حمايت هاي جدي مسئولان و مقام های دو كشور تاکید کرد و گفت: وجود منابع عظيم آب و ذخاير معدني در تاجيكستان از يك سو و توانمندي هاي فني و مهندسي و سرمايه هاي عظيم طبيعي و انساني در ايران، راه را براي توسعه مناسبات دو ملت هموارتر كرده است.
وی تصریح کرد: مشتركات فراوان و سطح صميمانه روابط به گونه اي است كه مسئولان دو كشور به روابط و همكاري هايي فراتر از روابط دو جانبه چشم دوخته اند و خوشبختانه طي سال هاي اخير، گام هاي بسيار خوبي براي ايجاد همكاري هاي منطقه اي بين كشورهاي فارسي زبان از جمله همكاري سه جانبه در زمينه برق، آب، گاز، ارتباطات و راه آهن برداشته شده و مهمترين آن نشست اخير روساي جمهوري اسلامي ايران، جمهوري تاجيكستان و جمهوري اسلامي افغانستان در شهر دوشنبه در نوروز 91 و توافق براي تشكيل كميته مشترك سه جانبه به منظور پيشبرد توافق های زيربنايي سه كشور و همچنين اجلاس سه جانبه وزیران نيرو و آب سه كشور در زمستان 89 و توافق براي تشكيل كارگروه هاي تخصصي سه جانبه برق و آب بوده است.
نامجو اظهار داشت: ما بر اين باور هستيم كه تسريع در معرفي اعضاي كميته و كارگروه هاي مشترك تخصصي و انجام رايزني هاي لازم با كشور افغانستان، مهمترين قدم براي پيشبرد و تحقق پروژه هاي مهم زيربنايي سه كشور محسوب مي شود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: اسناد توافق شده اين اجلاس، برگ زريني در روابط و مناسبات دو كشور باشد و انتظار مي رود حمايت هاي جدي طرفين از بخش خصوصي، بستر مناسبي براي گسترش مراودات شركت هاي خصوصي فراهم کرده و رفاه و آسايش و تضمين مصالح دو ملت مسلمان را به دنبال داشته باشد.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah