بخش آب
1391/03/05 11:03:00
مهر ماندگار، تجلی توانستن؛ (5)
آغاز تولید برق در بزرگترین نیروگاه برق آبی کشور
درآمد حاصل از تولید انرژی پاک برق آبی نیروگاه گتوند علیا 10 میلیارد ریال در روز اعلام شده است.

نخستین واحد نیروگاه برق آبی گتوند علیا با ظرفیت 250 مگاوات امروز (جمعه 5 خردادماه) با برگزاری آیینی با حضور مهندس "مجید نامجو" وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، نیروگاه گتوند علیا از نوع رو زمینی بوده و در مجموع دارای هشت واحد 250 مگاواتی (شامل چهار واحد فاز نخست و چهار واحد فاز توسعه) است که با ظرفیت 2000 مگاوات، توان تولید سالانه 4550 گیگاوات ساعت انرژی برق آبی را دارد.
نیروگاه گتوندعلیا پس از بهره برداری، بیشترین میزان تولید انرژی را در میان نیروگاه های برق آبی کشور و افزون بر تضمین امنیت شبکه برق کشور، به کنترل فرکانس و پایداری شبکه سراسری کمک شایانی خواهد کرد.
درآمد حاصل از تولید انرژی پاک برق آبی نیروگاه گتوند علیا 10 میلیارد ریال در روز اعلام شده است.
حجم آب ذخیره شده در مخزن سد گتوندعلیا در این مرحله از آبگیری حدود دو میلیارد مترمکعب و طول دریاچه آن به 65 کیلومتر رسیده است. 
این مخزن بزرگ، ذخیره آبی مهمی برای استان خوزستان به شمار می رود که می تواند مشکل کم آبی دشت حاصلخیز خوزستان را برطرف کند.
نقش ارزنده سد و نیروگاه گتوند علیا در برطرف کردن تعارض در زمان نیاز به تولید انرژی برق آبی در نیروگاه های بالادستی و تامین نیاز آب کشاورزی پایین دست است.
سد گتوندعلیا با حجم خاکریزی بدنه در حدود 32 میلیون مترمکعب و ارتفاع از پی 182 متر، بلندترین سد خاکی کشور محسوب می شود که در روز 6 مردادماه سال 1390 با حضور رییس جمهوری آبگیری شد.
ساختگاه طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا در استان خوزستان و در پنج کیلومتری شهرستان گتوند واقع شده است.
پروژه سد و نیروگاه گتوند علیا ازجمله پروژه های مهم طرح "مهر ماندگار" محسوب می شود.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah