بخش آب و فاضلاب
1391/08/21 15:42:00
مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور خبر داد:
كاهش 4 درصدي آب بدون درآمد در بخش شهري
درحالي كه شاخص آب بدون درآمد در سال 85 در بخش شهري 30 درصد بوده است، در زمان كنوني به 26 درصد رسيده و شاخص آب بدون درآمد در بخش روستايي نيز از 38 درصد به 31 درصد رسيده است.

مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور از كاهش چهار درصدي آب بدون درآمد در بخش شهري و كاهش هفت درصدي آب بدون درآمد در بخش روستايي خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مهدي ثمره هاشمي" امروز (يكشنبه) در آيين گشايش نخستين جشنواره توانمندي هاي بهره برداري در صنعت آب و فاضلاب، گفت: درحالي كه شاخص آب بدون درآمد در سال 85 در بخش شهري 30 درصد بوده است، در زمان كنوني به 26 درصد رسيده و شاخص آب بدون درآمد در بخش روستايي نيز از 38 درصد به 31 درصد رسيده است.
وي ادامه داد: البته هنوز يك چهارم آب توليدي در تاسيسات و شبكه هاي توزيع آب بدون درآمد است كه بايد تلاش جدي در اين جهت صورت گيرد تا به 15 درصد برسد.
وي سپس با اشاره به اهميت برگزاري نخستين جشنواره توانمندي هاي بهره برداري در صنعت آب و فاضلاب، برضرورت آموزش بهره برداران در نگهداري از تاسيسات تاكيد كرد و گفت: کالاهای سازندگان تجهيزات و تاسيسات بايد از كيفيت بالا برخوردار بوده و بهره برداري و به كارگيري آنها ساده، آسان و كم هزينه باشد.
ثمره هاشمي همچنين بر لزوم ارتقا و بازسازي تاسيسات موجود، اصلاح ساختارهاي سازماني و حفظ و نگهداري سامانه ها و روش هاي بهره برداري تاكيد كرد.
وي با اشاره به اقدام های هشت سال گذشته در بخش بهره برداری صنعت آب و فاضلاب، گفت: يكهزار ميليارد ريال صرفه جويي در مصرف انرژي، كاهش شدت انرژي به ميزان شش درصد، كاهش هزينه هاي برق در حدود 15 درصد، استفاده از انرژي هاي تجديدپذير مانند باد و خورشيد، بيوگاز حاصل از فعل و انفعال ها در تصفيه خانه فاضلاب برای تولید برق مورد نیاز صنعت آب و فاضلاب و استقرار سامانه هاي تله متري در 17 مركز كشور در هشت سال اخير در صنعت آبفاي كشور رخ داده است.
مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور ادامه داد: دو هزار و 30 مورد عمليات ويدئومتري چاه هايي كه عمر بيش از 10 سال دارد، بازسازی يكهزار و 386 حلقه چاه و بازسازي سه هزار و 700 كيلومتر خط انتقال و افزايش شمار آزمايشگاه از 415 به 760 آزمايشگاه (رشد 85 درصدي) از ديگر اقدام های شركت آب و فاضلاب در هشت سال اخير است.
به گفته ثمره هاشمي، مطلوبيت كلر باقي مانده از 97 درصد در بخش شهري به 99 درصد و در بخش روستايي از 90 درصد به 97 درصد و مطلوبيت ميكروبي از 98 درصد به 2/99 درصد در بخش شهري و از 4/84 درصد به 90 درصد در بخش روستايي رسيده است.
 

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah