بخش آب و فاضلاب
1391/08/21 14:17:00
وزير نيرو خبر داد:
لزوم سرمايه گذاري 130 هزار ميليارد توماني در بخش آب كشور
اجراي شبكه هاي پايين دست سدها ظرف سه سال، واگذاري برخي از مسئوليت هاي بخش آب به استانداران، استفاده از 69 ميليارد يوان فاينانس چين و شيرين سازي آب درياهاي شمال و جنوب و انتقال آن به فلات مركزي از تصميم های خوبي است كه در نشست هاي شوراي عالي آب گرفته شده است.

وزير نيرو گفت: در طول اجرای برنامه پنجم توسعه کشور، بايد 130 هزار ميليارد تومان در بخش آب كشور سرمايه گذاري شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مجيد نامجو" امروز (يكشنبه) در آيين گشايش نخستين جشنواره توانمندي هاي بهره برداري در صنعت آب و فاضلاب، با بیان اينكه اهمیت بحث آب در برنامه پنجم توسعه مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: اگر بخواهيم به اهداف خود در این برنامه برسيم، بايد 130 هزار میلیارد تومان در بخش آب سرمايه گذاري شود.
وي افزود: اين ميزان اعتبار از منابع خزانه قابل تامين نيست و بايد با روش هايي مانند فاينانس، اوراق مشاركت و منابع شركت هاي آب و فاضلاب و آب منطقه اي تامین شود.
وي با اشاره به شرايط حساس كنوني كه دشمن همه تلاش خود را مي كند تا از لحاظ اقتصادي آسیب هایی را به كشور وارد كند، گفت: اين تلاش ها از ابتداي انقلاب نيز بوده است و اكنون تنها شدت تحريم ها بيشتر شده است.
وي راه مقابله با تحريم ها را سازماندهي و تدبير عنوان كرد و گفت: ملت ايران ملت با ايماني است كه امتخان خود را در مقاطع مختلف زماني پس داده است و باز هم در مقابل تهاجم ها سرافراز خواهد بود.
وي درخصوص آخرين وضعيت آب كشور، گفت: ايران داراي منابع محدود آبي است اما خوشبختانه مسئولان ارشد كشور ازجمله مقام معظم رهبري و رييس جمهوری به بحث آب توجه ويژه اي دارند.
وي ادامه داد: تاكنون در كل نظام جمهوري اسلامي، هفت نشست شوراي عالي آب تشكيل شده که پنج نشست در دولت دهم برگزار تشكيل شده است و در اين نشست ها، تصميم های خوبي براي تزريق منابع مالي و صرفه جويي در آب كشاورزي با روش هاي نوين آبياري گرفته شده است.
وزير نيرو ادامه داد: اجراي شبكه هاي پايين دست سدها ظرف سه سال، واگذاري برخي از مسئوليت هاي بخش آب به استانداران، استفاده از 69 ميليارد يوان فاينانس چين و شيرين سازي آب درياهاي شمال و جنوب و انتقال آن به فلات مركزي از تصميم های خوبي است كه در نشست هاي شوراي عالي آب گرفته شده است.
نامجو از تغيير اقليم (رخداد پنج سال بارش زير نرمال)، افزايش جمعيت، كاهش منابع آب سطحي و زيرزميني به عنوان تنش هاي آبي كشور ياد كرد و گفت: اگر سدهاي ساخته شده وجود نداشت، با وجود اين محدودیت ها، دچار مشكل مي شديم.
وي دوره هاي زماني شركت هاي آب و فاضلاب را به سه دوره شكل گيري و ساماندهي، احداث و توسعه زير ساخت ها و دوره كنوني (بهره برداري از تاسيسات) تقسيم كرد و گفت: اكنون بايد خود را از لحاظ سخت افزاري و نرم افزاري تجهيز كنيم.
وزير نيرو ادامه داد: نخستين جشنواره توانمندي هاي بهره برداري در صنعت آب و فاضلاب مي تواند به استفاده از ظرفيت هاي موجود، استفاده از دانش روز، فناوری هاي نوين و واگذاري تاسيسات به مردم كمك كند.
نامجو به ادغام شركت هاي آبفاي شهري و روستايي اشاره كرد و افزود: خوشبختانه دو موضوع نيروي انساني و كمك زيان شرکت های آبفاي روستايي در بحث ادغام حل شده است و انتظار مي رود كه با همكاري همه شركت ها، يكي از وظايف اصلي در كاهش تصدي ها و کوچک سازی دولت با اجرای اصل 44 به خوبي عملی شود.
 

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah