بخش آب
1391/03/01 13:31:00
با حضور وزير نيرو؛
عمليات حفاری بلندترین تونل انتقال آب به تهران به پایان رسيد
طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر به عنوان یکی از پروژه های طرح "مهر ماندگار" به منظور ایجاد سامانه انتقال جدید آب از منابع غربی تهران و امکان افزایش ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی شهر تهران اجرا می شود.

عملیات اجرایی حفاری تونل انتقال آب طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر به عنوان بلندترین تونل انتقال آب به تهران امروز (دوشنبه) با حضور مهندس "مجید نامجو" وزیر نیرو به پایان رسيد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر به عنوان یکی از پروژه های طرح "مهر ماندگار" به منظور ایجاد سامانه انتقال جدید آب از منابع غربی تهران و امکان افزایش ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی شهر تهران اجرا می شود.
این طرح شامل دو بخش اصلی تونل انتقال آب به طول 5/29 کیلومتر و تصفیه خانه ششم تهران با ظرفیت کل 15 مترمکعب در ثانیه (دو فاز مترمکعب در ثانیه) است که عملیات حفاری تونل با مجموع سرمایه گذاری یکهزار و 300 میلیارد ریال به پایان می رسد.
این تونل در دو قطعه حفاری شده است و زمان اجرای عملیات حفاری قطعه نخست از شمال شهرک راه آهن (تصفیه خانه ششم تهران) تا دره رودخانه کندر به طول 16 کیلومتر را مردادماه 83 تا مردادماه 88 اعلام شده است.
همچنين حفاری قطعه دوم تونل نیز به طول حدود 5/13 کیلومتر از مردادماه 88 تا پایان اردیبهشت 91 به طول انجامیده است.
بر اساس اين گزارش، ظرفیت انتقال آب این تونل را 16 مترمکعب در ثانیه اعلام شده است. 
قرار است عملیات اجرایی تصفیه خانه ششم تهران نیز تا پایان امسال تکمیل شود.
بر اساس اين گزارش، این تصفیه خانه در راستای افزایش ظرفیت تصفیه آب و با توجه به افزایش نیاز آب آشامیدنی تهران و نیز فراهم کردن امکان آبرسانی به ارتفاعات بالاتر از سامانه های موجود کنونی بدون مصرف انرژی و کاستن از هزینه های بهره برداری در تراز حدود 1540 متر از سطح دریا در منطقه لتمال کن (شمال شهرک راه آهن) به ظرفیت مجموع 15 متر مکعب در ثانیه در دو فاز 5/7 مترمکعب در ثانیه احداث می شود.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah