بخش آب
1391/03/01 13:24:00
وزير نيرو:
بلندترین تونل انتقال آب به تهران سمبل بلوغ کامل مهندسي كشور است
امسال سال خوبي براي وزارت نيرو خواهد بود و شاهد كلنگ زني بلندترين سد بتني دو قوسي دنيا يعني سد بختياري خواهيم بود.

وزير نيرو اجرای طرح بلندترین تونل انتقال آب به تهران را نشانگر سطح بالاي بلوغ مهندسي كشور دانست.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مجيد نامجو" امروز (دوشنبه) در آيين پایان عملیات حفاری بلندترین تونل انتقال آب به تهران، گفت: طرح بلندترین تونل انتقال آب به تهران، سمبل بلوغ کامل مهندسي كشور بوده و طرحي بسيار عظيم است كه به دست توانمند متخصصان ايراني به بهره برداري رسيد و اين امر مايه افتخار كشور است. 
وي در ادامه با اشاره به آغاز بهره برداری از سد گتوند علیا در روزهای آینده، از این سد به عنوان بلندترين سد خاكي كشور ياد كرد و گفت: در روزهاي آينده شاهد بهره برداري كامل از اين سد خواهيم بود و در زمان كنوني نيز دو واحد نيروگاهي اين سد در حال اجرا در مدار بهره برداري قرار گرفته و اميد است به زودي دو واحد نيروگاهي آن نيز به بهره برداري برسد.
وزير نيرو يكي از موانع موجود بر سر راه فعاليت هاي وزارت نيرو را بدبيني ها و بي تقوايي هاي موجود و بي لطفي برخي رسانه ها دانست و گفت: ما اكنون در كشوری زندگي مي كنيم كه مشكلات آبي بسيار زياد بوده و كشور را در فشار بسيار زيادي قرار داده است و تنش هاي زيادي در حال وقوع است.
وي درخصوص بروز تنش هاي آبي در كشور، گفت: رييس جمهوری براي تامين آب ايران مركزي، دستور اجرايي شدن سه پروژه بزرگ را داده است كه انتقال آب از درياي خزر به ايران مركزي و شيرين سازي آب دريا از آن جمله است.
وي علت اصلي تنش هاي آبي را تغيير اقليمي كه در زمان كنوني در كشور در حال رخ دادن است، اعلام كرد و گفت: در زمان كنوني منابع آبي كشور به شدت در حال كاهش است و ما مجبوريم اين ميزان آب را به خصوص براي نقاط مختلف ايران به خصوص ايران مركزي تامين كنيم. نامجو حجم آب تجديدپذير در ايران را حدود 120 ميليارد مترمكعب دانست و گفت: در زمان كنوني كشور داراي بیش از 70 ميليون نفر جمعيت است و بايد از طرح هاي مختلف براي تامين آب استفاده كرد.
وزير نيرو اظهار داشت: اگر اين طرح ها و برنامه هاي مهم و بزرگ اكنون در كشور انجام نشود، وضعيت نامناسبي را در آينده رقم مي زند.
وي درخصوص اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه ها، گفت: اگر هدفمندي يارانه ها در كشور انجام نمي شد، ما در زمان حاضر با مشكلات عديده اي مواجه مي شديم.
وي افزود: در زمان كنوني كشور 60 ميليون ليتر بنزين مصرف دارد كه اگر هدفمندي انجام نمي شد، اين میزان دستکم به دو برابر مي رسيد و 120 ميليون ليتر مصرف بنزين در كشور وجود داشت و آن موقع با مشكلات بسيار زيادي مواجه بوديم.
وي ادامه داد: با اين اتفاق، كشور ما ديگر نه تنها صادر كننده بنزين در دنيا نبود، بلكه اكنون وارد كننده بنزين هم بوديم.
وی استفاده از تمام روش های ممکن برای تامین آب را ضروری خواند و با اشاره به مصرف بيش از حد آب در كشور، گفت: سرانه مصرف آب در تهران بين 300 تا 350 ليتر در روز براي هر نفر است و اين در حالي است كه متوسط جهانی اين ميزان، بسیار پايين تر است.
وي افزود: كشور ما نيز بايد خود را به استانداردهاي مصرف آب در جهان نزديك كند.
وزير نيرو تصريح كرد: خوشبختانه در زمان كنوني در كشور فضايي مطرح شده است كه هم مقام معظم رهبري در نشست های متعددي كه برگزار مي شود، به بخش آب عنایت ويژه اي دارند و هم رييس جمهوری توجه زیادي به بخش آب كشور دارد.
وي ابراز اميدواري كرد تا با حضور رييس جمهوری در روزهاي آينده، شاهد تشكيل هفتمين نشست شوراي عالي آب در كشور باشيم.
به گفته نامجو، مصوبه های بسيار خوبي در زمينه بخش آب كشور در نشست های گذشته شورای عالی آب تصویب شده است.
نامجو سپس اظهار داشت: حدود 20 درصد از آبي كه با زحمت فراوان در کشور تامين مي شود، هدر مي رود و بازده آب در بخش كشاورزي نيز تنها 40 درصد است و اين درحالي است كه در زمان كنوني هزينه هاي بسياري صرف تامين منابع آبي مي شود.
وزير نيرو درخصوص تامين آب در تهران گفت: به هر حال آب بايد در تهران تامين شود و ظرفيت هاي خوبي نيز در اين استان وجود دارد كه بايد مورد استفاده قرار گیرد.
وي گفت: در طول سال های مختلف، احداث و بهره برداري از سدهاي طالقان، لار، امير كبير، لتيان و ماملو براي تامين آب تهران انجام شده است اما همچنان خيال راحتي از بابت تامين منابعع آبي تهران وجود ندارد.
وي افزود: بنابراين در سال هاي آينده نيز با بهره برداري از پروژه هاي ديگر، در تامين آب باز هم مشكلات متعددي وجود خواهد داشت كه بايد حتما مصرف در تهران كاهش يابد.
وي توسعه كلانشهر تهران را يكي ديگر از معضلات تامين آب اين شهر خواند و گفت: بايد وضعيت توسعه كلانشهر تهران در سياست هاي كلان كشور مشخص شود تا از شدت مشكلات كاسته شود.
نامجو با اشاره به وضعيت تامين آب در استان البرز، گفت: يكي از ویژگی های بخش آب كشور، بحث عدالت در توزيع و تخصيص آب است و دست اندركاران در اين زمينه بايد دقت لازم را براي تخصيص انجام دهند چرا كه اگر اين اتفاق نيافتد، مصوبه های بخش آب دچار خدشه و چالش مي شود.
وي تامین نيازهاي استان تازه تاسيس البرز و بررسي تمام مسايل آبي اين استان را امري ضروري دانست و گفت: در برنامه هاي تخصيص نيز به خوبي اين موارد ديده شده است و اكنون در حال پيگيري است.
وزير نيرو با اشاره به بحث فاضلاب در كشور، گفت: اين بحث از مباحث بسيار جدي بخش آب كشور است و بحث خريد پساب به صورت خريد تضميني به صورت قانون در آمده است و به زودي شاهد اجراي آن خواهيم بود.
وي افزود: پيمانكاران در زمينه خريد پساب مي توانند قراردادهايي را با وزارت نيرو منعقد كنند و خريد تضميني پساب را انجام دهند.
نامجو با اشاره به فاينانس داخلي و اجراي آن توسط شركت هاي آب و فاضلاب، گفت: اين شركت ها قدرت انجام فاينانس داخلي در بخش آبفا را دارند و اميدواريم كه در استان البرز نيز شاهد اين قضيه باشيم.
وي با تبريك پایان عملیات حفاری بلندترین تونل انتقال آب به تهران، از دست اندركاران آن قدردانی كرد و گفت: اين كاري است كه براي نخستين بار در كشور به اين صورت اجرا شده است و آرزوي قلبي ما هميشه اين بوده است كه طرح ها زودتر از موعد مقرر و با سرعت و كيفيت لازم به بهره برداري برسد و خوشبختانه اين طرح اين مزيت را داشته است كه زودتر از زمان مورد نظر و برنامه ريزي شده و هزينه هاي مشخص شده طبق قرارداد به پايان رسيده است.
وزير نيرو با بیان اینکه هم اکنون دايره المعارفي از تخصص ها و فعاليت هاي تونل سازي در ايران وجود دارد، گفت: کشورهای مختلف جهان به تمانمندی های ایران در این زمینه ایمان آورده اند.
نامجو در پایان امسال را سال خوبي براي وزارت نيرو خواند و گفت: امسال شاهد كلنگ زني بلندترين سد بتني دو قوسي دنيا يعني سد بختياري خواهيم بود.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah