بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/08/16 17:19:00
وزیر نیرو در دیدار با قائم‌مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان پیشنهاد کرد:
همکاری ایران و آلمان در زمینه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان محیط‌‌زیستی
با توجه به شناخت متقابل موسسات ایران و آلمان از همدیگر، امیدوارم بتوانیم در حوضه محیط زیست و همکاری راهبردی با همدیگر داشته باشیم.
وزیر نیرو در دیدار با قائم‌مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان خواهان همکاری دو کشور در زمینه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان محیط‌زیستی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (شنبه) در دیدار با "گونتر آدلر" قائم‌مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان با بیان این مطلب اظهار داشت: در هفته‌های گذشته دیدارهای بسیار خوبی با مقام‌ها و هیئت‌های اقتصادی آلمانی درباره توسعه همکاری‌ها در زمینه آب و برق داشته‌ایم که امیدواریم این دیدارها در توسعه روابط دو کشور موثر باشد.
وی ادامه داد: هم‌اکنون مطلب حائز اهمیت در ایران موضوع آب است، چرا که ایران یک دوره 15 ساله خشکسالی را پشت سر گذاشته و هم‌اکنون تامین آب شرب، مدیریت منابع و جمع‌آوری فاضلاب‌های شهری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
چیت‌چیان با تاکید بر اهمیت حفظ کیفیت منابع آب و محیط زیست کشور گفت: حدود 58 درصد از آب مصرفی در ایران بدون تصفیه وارد محیط زیست می‌شود و به‌رغم اجرای سریع طرح‌های جمع‌آوری فاضلاب در مناطق مختلف کشور نیازمند سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه هستیم.
وزیر نیرو ادامه داد: در بخش برق نیز به دلیل رشد سالانه 5.5 درصدی مصرف برق در کشور، پیش‌بینی بر این است که تا 10 سال اینده باید 45 تا 50 هزار مگاوات نیروگاه برق در ایران ساخته شود.
وی تصریح کرد: در این سبد نیروگاهی نیروگاه‌های بادی، خورشیدی و آبی و همچنین تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از اهمیت بالایی برخوردار است و این روند به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک خواهد کرد.
چیت‌چیان با اشاره به توانمدی‌های ایران در ساخت توربین‌های گازی گفت: تاکنون ایران توربین‌های گازی را با لیسانس شرکت زیمنس آلمان در کشور تولید کرده است، اما طی مذاکره‌ای که با این شرکت داشته‌ایم قرار شده با انتقال تکنولوژی توربین‌های بزرگ کلاس E و F نیز در داخل کشور تولید شود.
وزیر نیرو با اشاره به برنامه ایران برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: در این برنامه نگاه اقتصادی در اولویت نیست، بلکه با این طرح به دنبال مشارکت فعال ایران در برنامه کاهش گازهای مخرب گلخانه‌ای هستیم.
وی ادامه داد: ایران منابع گاز فراوانی دارد که می‌تواند در نیروگاه‌های خود استفاده نماید، اما هزینه زیادی را برای توسعه انرژی‌های پاک به دلیل مسئولیت‌پذیری در زمینه بهبود محیط‌زیست جهانی متقبل شده است.
وزیر نیرو تصریح کرد: با توجه به شناخت متقابل موسسات ایران و آلمان از همدیگر، امیدوارم بتوانیم در حوضه محیط زیست و همکاری راهبردی با همدیگر داشته باشیم.
در این دیدار قائم‌مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان با تاکید بر زمینه‌های بسیار همکاری بین دو کشور گفت: امیدوارم همکاری بین ایران و آلمان در دوره جدید همکاری‌ها به مراتب بهتر از دوره قبل از اعمال تحریم ها علیه ایران شود.
"گونتر آدلر" با اشاره به دستاوردهای مثبت سفر قائم‌مقام صدراعظم آلمان به ایران در هفته‌های گذشته گفت: اکنون زمان آن رسیده که یک قدم جلوتر برویم و پیشنهادهای دقیقی را برای توسعه همکاری‌ها داشته باشیم.
وی ادامه داد: چندین طرح همکاری با ایران در برنامه اجرایی ما قرار گرفته که بررسی‌های اولیه شرکت‌های آلمانی برای اجرا کردن آنها آغاز شده و امیدواریم این طرح‌ها هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد.
قائم‌مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان با تقدیر از پیشنهادهای وزیر نیرو برای همکاری در زمینه انرژی‌های پاک تصریح کرد: همکاری در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای یک مسئولیت جهانی است و این طرح به‌تنهایی قابل انجام نیست.

 
  • خبرنگار: سردبير
  • منتشر کننده: