بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/08/05 09:06:00
وزير نيرو در دیدار با وزير توسعه، صنعت و تجارت خارجي برزيل مطرح کرد؛
آمادگی ایران برای صدور توربین‌های گازی بزرگ به برزیل
شرکت‌هاي برزيلي در صورت تمايل مي‌توانند به روش فاينانس يا روش (BOT) درساخت نيروگاه‌هاي برق‌آبي مشارکت داشته باشند.
وزير نيرو در ديدار با وزير توسعه، صنعت و تجارت خارجي برزيل از آمادگی ایران جهت تامین توربین‌های گازی بزرگ برای پروژه‌های نیروگاهی برزیل خبر داد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" شامگاه امشب (‌سه‌شنبه) در ديدار با وزير توسعه، صنعت و تجارت خارجي برزيل که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با بيان اين مطلب اظهار داشت: دو کشور می‌توانند ضمن ارسال ليست کاملي از پروژه‌هاي قابل مشارکت، زمینه‌های مختلف همکاری را بررسی نمایند.
وي با بيان اينکه ارتباط با برزيل به عنوان کشوری اثرگذار در منطقه آمريکاي لاتين براي ما حائز اهميت است، افزود: اميدوارم اين ديدار آغازی برای همکاري بیشتر بين دو کشور بخصوص در زمينه آب و برق باشد.
وزير نيرو با اشاره به 74 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده برق ایران گفت: از اين ميزان 12 هزار مگاوات به نيروگاه‌هاي برق‌آبي، يکهزار مگاوات به نيروگاه اتمي و 61 هزار مگاوات به نيروگاه‌هاي حرارتي اختصاص دارد.
وي با بيان اينکه براي توسعه صنعت برق پيش‌بيني مي‌شود در 10 سال آينده حدود 47 تا 50 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاه‌هاي کشور افزايش يابد، افزود: بخشي از اين افزايش مربوط به نيروگاه‌هاي برق‌آبي، بخشي مربوط به نيروگاه‌هاي سيکل ترکيبي و حدود 5 هزار مگاوات هم مربوط به نيروگاه‌هاي بادي و خورشيدي خواهد بود.
چيت‌چيان با بيان اينکه در کنار افزايش توليد برق، گسترش و نوسازي شبکه‌هاي انتقال و توزيع نيرو را نيز در دستور کار داريم، اضافه کرد: هوشمندسازي شبکه‌هاي برق کشور نيز از ديگر برنامه‌هاي وزارت نيرو است.
وي با بيان اين مطلب که دو کشور جمهوري اسلامي و برزيل داراي ظرفيت‌هايي هستند که مي‌توانند مکمل يکديگر باشند، افزود: جمهوري اسلامي ايران جزو 6 کشور دنيا است که امکان توليد توربين‌هاي گازي بزرگ را داراست و در صورت تمايل مي‌تواند نياز برزيل در این زمینه را مرتفع کند.
وزير نيرو همچنين با اشاره به همکاري شرکت‌هاي برزيلي در خصوص پروژه‌هاي برق‌آبي يادآور شد: شرکت‌هاي برزيلي در صورت تمايل مي‌توانند به روش فاينانس يا روش (BOT) درساخت نيروگاه‌هاي برق‌آبي مشارکت داشته باشند و يا در احداث خطوط و شبکه‌هاي پر فشار 765 و 800 کيلوولت با جمهوري اسلامي همکاري کنند.
وي با اشاره به چالش‌های بخش آب در ایران گفت: کشور ما پنجمين کشور بزرگ جهان است که نيازمند کشاورزي آبي با شبکه‌هاي آبياري و زهکشي وسيع است و با توجه به بارش 200 ميليمتري سالانه، مشکلاتي در اين زمينه ايجاد شده است.
وی افزود: فعاليت‌هاي زيادي در بخش سد سازي و احداث شبکه‌هاي آبياري و زهکشي و همچنين 120 پروژه بزرگ آب‌رساني به شهرها در دست اجرا است.
چيت‌چيان با اشاره به اينکه 42 درصد جمعيت شهري تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند و اين روند به‌سرعت ادامه دارد، افزود: شرکت‌هاي برزيلي در صورت تمايل مي‌توانند با سرمايه‌گذاري مستقيم يا فاينانس تجهيزات و امکانات با ما همکاري داشته باشند.
وي تاکيد کرد: به‌جز جمهوري اسلامي، کشورهاي ديگري نيز در منطقه هستند که به اين خدمات نياز دارند و شرکت‌هاي برزيلي با مشارکت شرکت‌هاي ايراني مي‌توانند به‌صورت مشترک در پروژه هاي برون مرزي همکاري نمايند.

* تامین 85 درصد برق برزیل از انرژی تجدیدپذیر
در این دیدار "آرماندو مونتيرو" وزير توسعه، صنعت و تجارت خارجي برزيل ضمن ابراز خرسندي از حضور در ایران، با بيان اينکه وضعيت برق کشور برزيل نيز با کمي تفاوت مشابه جمهوري اسلامي است، افزود: امروزه برزيل 140 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده دارد، ولی به‌دلیل اینکه ما کشوری در حال توسعه هستيم، تصميم داريم در يک برنامه 15 ساله اين ظرفيت را به دو برابر افزايش دهيم.
وي با بيان اينکه 75 درصد برق برزيل از نيروگاه‌هاي آبي و 85 درصد از انرژي‌هاي تجدیدپذیر توليد مي شود، گفت: 14 درصد توليد برق برزيل از طريق تفاله‌هاي نيشکر است و با توجه به صرفه اقتصادي توليد برق از انرژي باد و خورشيد پروژه‌هايي را در اين زمينه در دست اقدام داريم، ولي به دليل ناپايداري باد، زياد به آن خوش‌بین نيستيم.
مونتيرو با بيان اينکه سوخت نيروگاه‌هاي حرارتي اين کشور از نفت و گاز تامین می‌شود، افزود: به دليل امنيت و پايداري سوخت نيروگاه‌ها، مصمم هستيم از نيروگاه‌هاي گازي استفاده کنيم و در اين راستا نيازمند توربين هاي گازي خواهيم بود.
وي با بيان اينکه مناطقي از برزيل نيز مانند ايران با مشکل آب روبرو هستند و بايستي در اين مناطق پروژه‌هاي سدسازي و شبکه‌هاي انتقال آب داير شود، اظهار اميدواري کرد شرکت‌هاي ايراني بتوانند در پروژه‌هاي مشترک برقي و آبي با برزيل همکاري داشته باشند.
وزير توسعه، صنعت و تجارت خارجي برزيل براي پيشبرد اهداف دو کشور پيشنهاد داد تا کميسيون مشترکي بين ايران و برزيل تشکيل شود تا ضمن معرفي نمايندگاني از دو کشور، همکاري‌هاي مشترک هر چه سريع‌تر شکل اجرايي به‌خود گيرد.
وي همچنين خواستار شد، ضمن ارسال ليست پروژه هاي قابل همکاري بين دو طرف، معرفي کاملي نيز از شرکت مپنا و توليدات آن از جمله توربين هاي گازي ساخت اين شرکت صورت گيرد تا زمينه‌هاي گسترش همکاري دو کشور هرچه سريعتر آغاز شود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: