بخش برق
1394/07/29 21:05:00
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران خبر داد:
سرمایه‌گذاری روس‌ها برای احداث نیروگاه بخار در بندرعباس
پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی باعث گشایش کار بسیاری از شرکت‌ها خواهد شد.
وزیر نیرو پس از دیدار با وزیر انرژی روسیه از سرمایه‌گذاری روس‌ها برای احداث نیروگاه بخار در بندرعباس خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" شامگاه امشب (چهارشنبه) پس از دیدار با وزیر انرژی روسیه، در ساختمان ستادی وزارت نیرو در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب که دولت از نظر اقتصادی برای وزارت نیرو تصمیمات مهمی را اتخاذ کرده است اظهار داشت: امیدواریم در سایه این تصمیم‌ها، وزارت نیرو بتواند مقادیر قابل توجهی از بدهی‌های خود را به پیمانکاران طرح‌های عمرانی و همچنین نیروگاه‌های بخش خصوصی که برق تولید کرده و تحویل شبکه داده اند بپردازد.
وی تصریح کرد: پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی باعث گشایش کار بسیاری از شرکت‌ها خواهد شد.
چیت‌چیان با بیان اینکه از حدود دو سال قبل مذاکراتی با وزیر انرژی روسیه درزمینه همکاری‌های برق و آب شامل احداث حداقل یک نیروگاه بخاری و ریپاور کردن و مدرن کردن یکی از نیروگاه هایی که روسیه قبلا در ایران احداث کرده است، گفت: برای سنکرون کردن شبکه‌های برق ایران و روسیه تصمیمات مشخصی در این زمینه اتخاذ شد و همچنین قرار شد، همکاری‌هایی نیز موسسات روسی در ایران برای اکتشاف آب‌های ژرف داسته باشند.
وی با بیان اینکه وزیر انرژی روسیه در این سفر پیشنهادهایی نیز از نظر تامین مالی طرح‌های آب و برق داشت، اظهار امیدواری کرد: منابع مالی به پیشبرد پروژه‌ها سرعت خواهد بخشید و این منجر به اقدامات اجرایی و همکاری‌های عملی بین دو کشور می‌شود.
وزیر نیرو با بیان اینکه برای رفع موانع مسئله سنکرون شبکه ایران و روسیه نیاز به انتخاب یک شرکت مشاور است تا به‌صورت مشترک تامین مالی شود، اضافه کرد: با انتخاب شرکت مشاور، حدود 5 یا 6 ماه طول خواهد کشید تا نتیجه بررسی‌ها اعلام شود و به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه به احتمال قوی احداث نیروگاه بخاری توسط روسیه در بندر عباس خواهد بود، گفت: این نیروگاه از دو واحد 350 مگاوات تشکیل خواهد شد.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: