بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/07/29 18:36:00
در دیدار وزير نيروی ایران و وزير انرژي روسيه تاکید شد؛
گسترش روابط ایران و روسيه در زمينه برق و انرژي
شرکت هاي روسي تمايل دارند در زمينه احداث نيروگاه هاي حرارتي،‌ برقابي و احداث شبکه و نصب پست در بازار ايران فعاليت داشته باشند.
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي روسيه بر گسترش روابط اقتصادي جمهوري اسلامي و روسيه در زمينه‌هاي برق و انرژي تاکید کرد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" عصر امروز (چهارشنبه) در ديدار با " الکساندر نوواک " وزير انرژي روسيه که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با بيان اين مطلب که روابط اقتصادي جمهوري اسلامي و فداسیون روسيه در زمينه‌هاي برق و انرژي در حال گسترش و تقويت است، اظهار داشت: شرکت‌هاي روسي تمايل دارند در زمينه احداث نيروگاه‌هاي حرارتي،‌ برقابي و احداث شبکه و نصب پست در بازار ايران فعاليت داشته باشند.
وي ضمن تقدير از روسيه به دليل نقش موثري که در موضوع برجام و مذاکرات 1+ 5 ايفا کرد، گفت: روساي جمهور دو کشور تاکيد ويژه دارند تا روابط اقتصادي بين ايران و روسيه گسترش يابد.
چيت‌چيان با بيان اينکه توافقاتي در زمينه همکاري‌هاي برقي با روسيه انجام شده است، افزود: از شرکت‌هاي روسي برای همکاري در احداث نيروگاه‌هاي حرارتي، برق‌آبي،‌ مشارکت در خطوط انتقال و ساخت ايستگاه‌هاي برق با سرمايه‌گذاري روسيه، استقبال و حمايت مي کنيم.
وي با اشاره به اتصال شبکه برق ايران، روسيه و آذربايجان که از مدت‌ها قبل راکد مانده است، پيشنهاد کرد: براي سنکرون کردن شبکه مذکور يک شرکت مشاور که هزينه آن توسط دو کشور به‌صورت 50 درصدي پرداخت شده، انتخاب شود تا بتواند در مدت زمان شش ماه، ضمن بررسي موانع موجود نسبت به مرتفع کردن آنها اقدام کند.
وزير نيرو با بيان اينکه شرکت مشاور بررسي خواهد کرد که آيا سنکرون شبکه ها مفيد خواهد بود يا خير و چه کشورهايي مي توانند در اين محور قرار گيرند، افزود: بعد از پاسخ شرکت مشاور، کميته مشترکي تشکيل خواهد شد و ضمن پرداخت هزينه‌هاي لازم به‌صورت مشترک، تصميمات لازم نيز اتخاذ خواهد شد.
وي با بيان اينکه شبکه برق جمهوري اسلامي با 7 کشور همسايه از جمله ارمنستان، آذربايجان، ترکيه، افغانستان و پاکستان سنکرون است، افزود: مطالعاتي در دست اجراست که به شبکه برق عراق و بخشي از ترکيه نيز متصل شويم.
در این دیدار " الکساندر نوواک" وزير انرژي روسيه فدراتيو نيز با بيان علاقمندي شرکت‌هاي روسي جهت حضور در بازار ايران به منظور همکاري در ساخت نيروگاه و احداث شبکه و خطوط انتقال برق اظهار داشت: با برداشته شدن تحريم‌ها مشکلات تسهيل شده و روسيه مي‌تواند بسياري از پروژه‌هاي برقي ايران را فايناس نمايد.
نوواک ضمن موافقت با پيشنهاد وزير نيرو در خصوص انتخاب شرکت مشاور براي بررسي موانع مربوط به سنکرون شبکه برق ايران، روسيه و آذربايجان، اظهار اميدواري کرد: هرچه سريع‌تر مشکلات مربوط به راکد ماندن اين پروژه مرتفع شده و به نتيجه مطلوب نزديک شود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: