بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/07/27 19:24:00
در ديدار سفير دانمارک با وزیر نیرو مطرح شد:
آمادگی شرکت‌های دانمارکی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های نو ایران
کشور دانمارک تلاش دارد تا سال 2050 کاملا از سوخت فسيلي منفک شده و انرژي مورد نياز خود را از انرژي‌هاي تجديدپذير بخصوص باد تامين کند.
سفير جدید دانمارک و هیئت اقتصادی همراهش در دیدار با وزیر نیرو از آمادگی شرکت‌های بزرگ این کشور برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران خبر داد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" شامگاه امروز (دوشنبه) در ديدار با "دني عنان" سفير جديد دانمارک در تهران و " ايني‌گو ساباتر" نايب رئيس شرکت وستاس دانمارک (توليدکننده توربين‌هاي بادي) در ساختمان ستادي وزارت نيرو، اظهار داشت: مصمم هستيم تا 5 سال آينده ظرفيت استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير را به 5 هزار مگاوات برسانيم و اين برنامه جدا از ظرفيت نيروگاه‌هاي برق‌آبي بزرگ است.
وی ادامه داد: وزارت نيرو براي حمايت از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، بسته حمايتي جديدي را در نظر گرفته است.
وي با اشاره به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی کشور گفت: در حال حاضر حدود 12 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده برق آبي داريم و درصورتي که سرمايه‌گذاران خارجي تمايل به سرمايه گذاري در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير داشته باشند، بايستي به سمت استفاده از توليدات داخلي بروند.
وی افزود: ما نيز براي حمايت از توليدات داخلي، برق توليدي نيروگاه هايي که با استفاده از تجهيزات داخلي توليد شده باشد را 15 درصد گران‌تر خريداري مي کنيم.
چيت چيان با بيان اينکه اگر شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذار فناوري خود را در بازار ايران بومي کنند، آينده خوبي خواهند داشت، گفت: طبق راهبرد دولت، بیشتر سرمايه‌گذاري‌های صنعت برق توسط بخش خصوصي انجام مي شود و دولت در آن نقشي ندارد، بنابراين ارتباط شما با بخش خصوصي خواهد بود و دولت و وزارت نيرو از شما حمايت خواهند کرد.
وي خطاب به نماینده شرکت وستاس گفت: اگر با شرکت‌هاي ايراني مشارکت نمائيد مي توانيد بازار خوبي را در منطقه براي زمينه کاري خود ايجاد کنيد.
وزير نيرو تصريح کرد: داشتن بازاري فراتر از ايران براي ما فاکتور مهمي است و مشارکت شما با شرکت‌هاي ايراني در بازار جهاني سريع‌تر به نتيجه خواهد رسيد.
وي يادآور شد: در صورتي‌که به نتيجه مطلوب برسيم حمايت بسيار جدي از شما خواهيم داشت و مطمئن باشيد در آينده بازار خوبي در ايران براي شما وجود خواهد داشت و باعث ارتقاي روابط سياسي و اقتصادي دو کشور خواهد شد.
"دني عنان" سفير دانمارک در تهران نيز با ابراز خرسندي از اين ملاقات، اظهار اميدواري کرد شرايط اقتصادي و سياسي دو کشور روز بروز گرم‌تر و صميمي تر شود.
" اينيگو ساباتر" نايب رئيس شرکت وستاس دانمارک (توليدکننده توربين‌هاي بادي) با بيان اينکه کشور دانمارک تلاش دارد تا سال 2050 کاملا از سوخت فسيلي منفک شده و انرژي مورد نياز خود را از انرژي‌هاي تجديدپذير بخصوص باد تامين کند، افزود: با استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير (تکنيک سبز) دانمارک نه تنها سبز تر، بلکه ثروتمند تر نيز خواهد شد، زيرا تکنيک‌هاي سبز رشد اقتصادي نيز به همراه دارند و اين مسئله مي تواند در مورد ايران نيز اتفاق بيافتد.
وي با بيان اينکه ظرفیت و وضعیت صنعت برق جمهوري اسلامي به‌همانند کشور اسپانيا است و تا سال 2010 شرکت وستاس 20 هزار مگاوات توربين بادي در اسپانيا نصب کرده است، به‌طوريکه 25 درصد انرژي اسپانيا از انرژي بادي تامين مي شود، اظهار داشت: ايران شرايط بهتري از اسپانيا دارد و وسعت سرزمين ايران فرصت خوبي را براي استفاده از انرژي بادي در اختيار ما قرار خواهد داد.
ساباتر ادامه داد: طرح صنعتي پيشنهادي ما 5 تا 7 سال به طول مي‌انجامد و با حجم سرمايه‌گذاري حدود 100 ميليون دلار مي‌توان توربين‌هايي ساخت که سهم مهمي از بازار برق ايران را تامین کند.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: