بخش آب
1394/07/05 03:19:00
وزير نيرو در ديدار با وزير منابع آب عراق مطرح کرد:
تقويت حضور شرکت‌هاي ايراني در عراق
شرايط سخت، زمينه نو آوري و شکوفايي را فراهم مي کند و اگر با مشکلات نمي جنگيديم الان نيازمند تامين تمام تجهيزات مورد نياز خود از خارج بوديم.
وزير نيرو در ديدار با وزير منابع آب عراق گفت: زمینه لازم برای حضور گسترده‌تر شرکت‌هاي ايراني در پروژه‌هاي آب و برق عراق وجود دارد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، "حميد چيت‌چيان" امروز (يکشنبه) در ديدار با "محسن الشمري" وزير منابع آب عراق در ساختمان ستادي وزارت نيرو،‌ با بيان اينکه با مشکلات موجود در عراق آشنايي کامل داريم، اظهار داشت: شرکت‌هاي ايراني هم اکنون در ترکيه حضور فعال دارند و اين انگيزه وجود دارد که حضور شرکت‌هاي ايراني در پروژه‌هاي آب و برق عراق گسترده‌تر باشد.
وي با بيان اينکه شرايط سخت، زمينه نو آوري و شکوفايي را فراهم مي‌کند و اگر با مشکلات نمي‌جنگيديم الان نيازمند تامين تمام تجهيزات مورد نياز خود از خارج بوديم، بيان داشت: در شرايط تحريم، اگر مهندسان ايراني نسبت به احداث نيروگاه در کشور اقدام نمي‌کردند، کشورهاي آمريکا، اروپا، ژاپن و چين هرگز حاضر نبودند حتي يک نيروگاه به ما بدهند.
چيت‌چيان خطاب به همتاي عراقي خود گفت: جنگ داخلي، وجود گروهک داعش و اتباع بيگانه باعث شده شرايط سختي بر عراق حاکم باشد، ولي شما هم مي‌توانيد اين تهديدها را تبديل به فرصت نموده و با تلاش و همت و سختکوشي، خود را در زمينه‌هاي مختلف تقويت نماييد و به توليدات داخلي خود پايبند باشيد.
وي با بيان اينکه در همکاري متقابل بين دو کشور جمهوري اسلامي و جمهوري عراق نياز به کميته مشترکي به منظور حفظ محيط زيست در مرز مشترک دو کشور است، اظهار داشت: مسئوليت مستقيم حفاظت از محيط زيست به عهده سرکار خانم دکتر "ابتکار" است که ما آمادگي داريم پس از انجام مذاکرات ايشان با طرف عراقي، به وظايف خود در چارچوب قانوني عمل کنيم.
وزير نيرو با اشاره به دو نشست که قرار است در تهران و بغداد انجام پذيرد و در آن شرکت‌هاي ايراني با مقامات عراقي در زمينه همکاري‌هاي متقابل ملاقات نمايند، گفت: با جمع بندي نقطه نظرهاي شرکت‌هاي ايراني، سوالات و ابهامات موجود را اعلام مي‌کنيم و در نيمه اول ژانويه اولين نشست را در تهران و پس از يک ماه نشست دوم را در بغداد براي نهايي کردن نحوه همکاري شرکت‌هاي ايراني با موسسات عراقي برگزار خواهيم کرد.
"محسن الشمري" وزير منابع آب عراق نيز، ضمن تسليت به ملت ايران به خاطر واقعه تاسف بار منا که منجر به کشته شدن تعدادي از حجاج ايراني شده است، گفت: در بازديد از يازدهمين نمايشگاه بين‌المللي آب و تاسيسات آب و فاضلاب با توانمندي بيشتر شرکت‌هاي ايراني آشنا شدم و اميدوارم در تمام زمينه‌هاي کاري که براي شرکت‌هاي ايراني مقدور باشد در خاک عراق ميزبان اين شرکت‌ها باشيم.
وي با بيان اينکه در زمينه‌هاي سدسازي، انتقال برق، احداث نيروگاه و انتقال آب و احداث شبکه‌هاي آبياري به وجود شرکت‌هاي ايراني در عراق نيازمند هستيم، گفت: در برخي نقاط مرکزي و جنوبي عراق با کمبود آب مواجه هستيم که اميدوارم با بهره‌گيري از حضور شرکت‌هاي ايراني و استفاده از دانش و تکنولوژي متخصصان ايراني مشکلات عراق مرتفع شود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: