بخش آب
1391/07/08 12:17:00
وزير نيرو خبر داد:
مسیرهای جدید مقابله با تحریم ها
ستادي در بانك مركزي تشكيل شده است كه برای پاسخگویی به نياز ارزي پيمانكاران جهت خريد اقلام و تجهيزات با استفاده از ساز و کار پیش بینی شده، منابع مالي را تامين مي كند.

وزير نيرو گفت: با وجود همه تحريم ها، مسیرهاي جديدي براي کشور باز شده است كه بسياري از مسایل از طريق همين مسیرها حل شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مجيد نامجو" در نشست با نمايندگان سنديكاي آب و فاضلاب، اظهار داشت: ما بايد خود را براي بدترين شرايط مهيا كرده و حركت های بعدي دشمن را پيش بيني كرده و بر اساس آن ها برنامه ريزي كنيم.
وي ادامه داد: در زمان كنوني، پنجره هايي در برابر تحريم ها گشوده شده است كه دشمن نمي تواند آنها را ببندد.
وزير نيرو با اشاره به تشکیل ستاد تدابير ويژه برای حل مسايل و مشكلات مربوط به تحريم ها، گفت: كميته تحريم در ستاد وزارت نيرو نیز فعال شده است كه همه مسايل مربوط به سنديكاي آب و فاضلاب مي تواند در آن بررسی و چاره اندیشی شود.
وی در ادامه با اشاره به تشکیل 9 گانه ویژه در وزارت نيرو به مناسبت سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني، یکی از این کارگروه ها را كارگروه حمايت از بخش خصوصي عنوان كرد و گفت: وظيفه اين كارگروه ايجاد نشاط براي بخش خصوصي و حمايت از توليد داخلي است.
وي افزود: اين كارگروه به طور مرتب با فعالان بخش خصوصي ارتباط دارد و در سه بخش وزارت نيرو، مجلس و دولت مسايل را پيگيري مي كند.
نامجو با تاكيد بر لزوم حل مشكلاتي مانند آزادسازي ضمانت نامه پيمانكاران، قطعي شدن ميزان مطالبات پيمانكاران، شفاف شدن نرخ ارز و حل مشكلات مربوط به قراردادها، گفت: راهكارهاي بسياري براي پرداخت مطالبات پيمانكاران وجود دارد كما اينكه در سال گذشته وزارت نيرو توانست 200 هزار ميليارد ريال منابع ايجاد كند.
نامجو اظهار داشت: تسهيلاتي ايجاد شده است تا مشكلات مربوط به نقل و انتقال پول و ترخيص كالا نيز حل شود.
وزير نيرو با بيان اينكه ارتباط سنديكا بايد با وزارت نيرو بيشتر شده و مشكلات از سوي سنديكا به وزارت نيرو منتقل شود، افزود: مشكل تعديل ها و نرخ ارز بايد در شوراي عالي فني بحث شود.
وي همچنين به واگذاري اوراق مشاركت به پيمانكاران در ازاي بدهي ها به عنوان بندي در قانون ياد كرد و افزود: اوراقي كه مربوط به خود پروژه است و فروش نمي رود، مي تواند به پيمانكاران منتقل شود.
وزير نيرو درخصوص تامين ارز در خارج از كشور گفت: ستادي در بانك مركزي تشكيل شده است كه برای پاسخگویی به نياز ارزي پيمانكاران جهت خريد اقلام و تجهيزات با استفاده از ساز و کار پیش بینی شده، منابع مالي را تامين مي كند.
در اين نشست، نمايندگان سنديكاي آب و فاضلاب نیز به بيان مسایل و مشكلات خود پرداختند.
پرداخت مطالبات پيمانكاران، قطعي شدن ميزان مطالبات، تحويل طرح هاي به پايان رسيده از پيمانكاران، افزايش قيمت مصالح، تجهيزات و خدمات داخلي، افزايش نرخ ارز، تحويل گرفتن پروژه ها و توجه به بحث نگهداري و تعميرات طرح ها از جمله موارد مطرح شده از سوي نمايندگان سنديكا بود.
همچنين ايجاد كميته اي براي مديريت اقتصاد مقاومتي، مذاكره با بانك مركزي و شوراي عالي فني براي يافتن راهكاري جهت افزايش سرعت خدمات داخلي و چگونگي تهيه كالاهاي خارجي، به تعليق درآمدن قراردادهايي كه اعتبارشان محدود است و حضور يك نماينده از سنديكا در كميسيون تدابير ويژه از جمله پيشنهادهاي نمايندگان سنديكا بود.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah