بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/06/16 21:02:00
در دیدار وزير نيرو با وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا مطرح شد؛
دعوت از شرکت‌های اسپانیایی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران
همکاري و فعالیت موسسات و شرکت هاي اسپانيايي در ايران بايستي به‌صورت انتقال تکنولوژي ادامه يابد.
وزير نيرو در ديدار با وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا از شرکت‌های اسپانیایی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ایران دعوت کرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو ( پاون ) مهندس "حميد چيت‌چيان" عصر امروز (دوشنبه) در ديدار با "خوزه مانوئل سوريا" وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا، در ساختمان ستادي وزارت نيرو، با بيان اين مطلب که دولت ایران آماده همکاري‌هاي بيشتر اقتصادي با اسپانیا است، اظهار داشت:‌ اين روابط مي‌تواند در زمينه‌هاي توليد، توزيع و انتقال برق و همچنين در بخش‌هاي مختلف آب و فاضلاب و انرژي‌هاي تجديدپذير گسترش يابد.
وي با بيان اينکه توسعه کاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير از سياست‌هاي اصلي و مهم جمهوري اسلامي ایران و وزارت نيرو است، بيان داشت: شرکت‌هاي اسپانيايي داراي ظرفيت‌هاي خوبي در زمينه انرژي‌هاي بادي و خورشيدي هستند که مي‌تواند از عوامل مهم همکاري دو کشور باشد.
چيت‌چيان با اشاره به اينکه ساخت تجهيزات نيروگاه‌هاي آبي توسط شرکت‌هاي اسپانيايي و همچنين تجربيات اين شرکت‌ها در زمينه‌هاي توليد،‌ انتقال و توزيع برق از ديگر موارد همکاري دو کشور به شمار مي رود، افزود: همکاري و فعالیت موسسات و شرکت هاي اسپانيايي در ايران بايستي به‌صورت انتقال تکنولوژي ادامه يابد.
وي ادامه داد: از آنجا که سرزمين اسپانيا از نظر اقليمي شباهت هاي زيادي با جمهوري اسلامي دارد مي‌توانيم از تجربيات ارزشمند اين کشور در زمينه مديريت منابع آبي بهره‌مند شويم.
وزير نيرو همکاري هاي دو کشور را در قالب سرمايه‌گذاري مستقيم شرکت هاي اسپانيايي، فاينانس پروژه‌ها، انتقال تکنولوژي، نه خريد صرف تجهيزات و همکاری‌هاي علمي تخصصي و فني دانست و افزود: مجلس شوراي اسلامي قانون مستحکمي را در حمايت از سرمايه گذاري مستقيم شرکت هاي خارجي در کشور تصويب کرده که هم اکنون در حال اجرا است.
وي با بيان اينکه در طول مدت زمان تحريم ها رفتار کشورهاي مختلف با ايران يکسان نبوده و نوع رويکرد کشور اسپانيا در اين سالها براي ما حائز اهميت است، اظهار داشت: وزارت نيرو ضمن استقبال از حضور شرکت هاي اسپانيايي در ايران، حمايت‌هاي همه جانبه خود را از اين شرکت‌ها اعلام مي کند.
وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا نيز با ابراز خوشنودي از اين ديدار و بيان اين مطلب که جمهوري اسلامي ايران و اسپانيا دو کشور با فرهنگ ديرينه هستند و همين باعث شد تا در 400 سال قبل اسپانيا اولين سفير خود را رسما راهي ايران کند، اظهار داشت: ديدار از جمهوري اسلامي از اهميت سياسي، صنعتي، فرهنگي خاصي برخوردار بوده که باعث تبادل مراودات اقتصادي و ارتباطات تجاري خواهد شد.
"خوزه مانوئل سوريا"با بيان اينکه شرکت‌هاي اسپانيايي با حمايت کامل دولت اين کشور علاقه وافري براي حضور در ايران خواهند داشت گفت: ما آمادگي داريم در زمينه‌هاي، انرژي‌هاي نوين، کلاسيک، فتوولتائيک، سولار، هيدروليک و ترميک و همچنين در زمينه‌هاي مختلف آب و سيستم‌هاي آب شيرين‌کن با ايران همکاري هاي گسترده داشته باشيم.
وی با بيان اينکه در سال 2014، به ميزان 43 درصد از انرژي‌هاي اسپانيا از طريق انرژي‌هاي نوين و تجديد پذير تامين شده است، بيان داشت: مي توانيم تجربيات خود را در سامانه‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير و کلاسيک در اختيار شرکت‌هاي ايراني بگذاريم و همانطوري‌که در طول ساليان دراز اين تجربيات را در اختيارآمريکا، آمريکاي لاتين، افريقا و اروپا گذاشته ايم، تعهد نمائيم در زمينه انتقال انرژي، توليد انرژي هاي نوين و تکنو لوژي هاي جديد در کاهش آلودگي فضا با جمهوري اسلامي همکاري داشته باشيم.
وي با بيان اينکه در سال هاي تحريم،‌ به‌رغم فشار زيادي که بر ايران تحمیل شد، اسپانيا همکاري خود را با جمهوري اسلامي قطع نکرد، گفت: امیدوارم با از بين رفتن فضاي تحريم‌ها، روابط ايران و اسپانيا به‌صورت تصاعدي گسترش يابد.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: