بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/06/15 13:54:00
وزير نيرو در ديدار با وزير اقتصاد بادن و ورتمبرگ آلمان:
ايران نمي‌خواهد يک مصرف‌کننده صِرف محصولات خارجي باشد
وزارت نيرو مصمم است تمام فعاليت‌هاي شرکت‌هاي خارجي از طريق شرکت‌هاي خصوصي ايراني انجام پذيرد و توسعه اين روابط زمينه‌اي براي ارتقاي توانمندي شرکت‌هاي داخلي باشد.
وزير نيرو در ديدار با وزير اقتصاد بادن و ورتمبرگ آلمان گفت: ايران نمي‌خواهد يک مصرف کننده صِرف محصولات خارجي باشد و آنچه که مورد علاقه ماست انتقال تکنولوژي و بهره‌گيري از فناوري‌هاي پيشرفته است.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، "حميد چيت‌چيان" امروز (يکشنبه) در ديدار با "نیلز اشميد" وزير اقتصاد ايالت بادن و ورتمبرگ آلمان و شماریی از فعالان و شرکت‌هاي اقتصادي اين کشور در ساختمان ستادي وزارت نيرو، با بيان اين مطلب اظهار داشت: جمهوري اسلامي تمايل دارد در زمينه علم و تکنولوژي مدرن بروز باشد و هيچ علاقه‌اي ندارد که صرفا مصرف‌کننده مطلق محصولات خارجي باشد.
وي با اشاره به مذاکرات صورت گرفته مورد علاقه دو طرف برای همکاري‌هاي متقابل بود، گفت: اين مذاکرات در خصوص کاربرد توسعه انرژي‌هاي نو در کشور، بهينه‌سازي مصرف انرژي،‌ فناوري صنعت تصفيه آب و فاضلاب، شبکه‌هاي برق و ارتقاي راندمان اين شبکه‌ها بود.
چيت‌چيان با بيان اينکه در اين خصوص علايق دو طرف بيان شده و اهداف و برنامه‌ها مورد بررسي قرار گرفته است، اظهار داشت: موسساتي از دو طرف تعيين شدند تا اين ارتباطات و تماس‌ها را پيگيري کنند.
وي با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فدرال آلمان داراي سوابق اقتصادي و تجاري موفق و طولاني هستند، اظهار اميدواري کرد: در نتيجه شرايط جديد و شرايط پسا تحريم بتوان همکاري‌هاي خوبي بين موسسات دو کشور را شاهد بود.
وزير نيرو با اشاره به سابقه آلماني‌ها در بحث انرژي‌هاي تجديدپذير گفت: در اين ديدار قرار شد شرکت‌هاي ذي‌ربط آلماني که در اين زمينه فعال هستند، ارتباط خود را با سازمان انرژي‌هاي نو ايران (سانا) برقرار کنند و مذاکرات در اين زمينه صورت پذيرد.
وي در خصوص نگراني شرکت‌هاي بخش خصوصي از حضور شرکت‌هاي خارجي در دوره پسا تحريم و اينکه شرکت‌هاي خارجي جاي شرکت‌هاي داخلي را در کشور بگيرند، گفت: وزارت نيرو مصمم است که تمام فعاليت‌هاي شرکت‌هاي خارجي از طريق شرکت‌هاي خصوصي ايراني انجام پذيرد و توسعه اين روابط زمينه‌اي براي ارتقاي توانمندي شرکت‌هاي داخلي باشد.
وي گفت: قرار نيست شرکت‌هاي آلماني جايگزين شرکت‌هاي ايراني شوند بلکه اميدواريم از حاصل همکاري شرکت‌هاي آلماني و ايراني بتوانيم به فناوري‌هاي جديد و ارتقاي اقتصادي شرکت‌هاي داخلي دست پيدا کنيم.
وزير نيرو حجم سرمايه‌گذاري که قرار است از طريق شرکت‌هاي خارجي در دوران پسا تحريم در کشور انجام پذيرد را حدود 30 ميليارد دلار برآورد کرد.
همچنین "نیلز اشميد" وزير اقتصاد ايالت بادن و ورتمبرگ آلمان نيز ضمن ابراز خوشنودي از همکاري‌هاي اقتصادي با جمهوري اسلامي گفت: اين همکاري‌ها در زمينه‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير، شهرسازي و پروژه‌هاي درون شهري ادامه خواهد داشت.
وي استفاده از تجهيزات مدرن و افراد متخصص و کارا، را از عوامل موفقيت در پروژه هاي اقتصادي دانست و افزود: آلمان آماده است تا حجم همکاري‌هاي اقتصادي خود را با جمهوري اسلامي ايران افزايش دهد.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: