بخش آب
1391/07/04 14:42:00
سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو خبر داد:
اجرای طرح های بزرگ برقابی در آسیا و آفریقا توسط ایران
پیشرفت عملیات اجرایی نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور 95 درصد است و تا پایان آذرماه سال جاری، تست های راه اندازی نخستین واحد این نیروگاه در حالت ژنراتوری به پایان می رسد.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو از اجرای طرح های بزرگ برقابی توسط متخصصان ایرانی در کشورهایی آسیایی و آفریقایی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "علیرضا دایمی" در جریان بازدید 12 نفر از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از کارگاه سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور، طرح سیاه بیشه را یکی از پروژه های پیچیده و پیشرفته کشور نام برد و گفت: توسعه نیروگاه های برقابی برای کشور ما یک نیاز 100 درصدی است چرا که نقش این نیروگاه ها در کنترل بار و فرکانس شبکه برق بسیار مهم است.
وی در ادامه به ظرفیت فنی و مهندسی ایجاد شده در کشور در راستای اجرای نیروگاه های برقابی اشاره کرد و یادآور شد: هم اکنون مهندسان ایرانی طرح های بزرگ برقابی را در کشورهای همسایه و مناطقی از  آسیا و آفریقا در دست اجرا دارند.
در جریان این بازدید، مجری طرح سیاه بیشه نیز به تشریح نحوه عملکرد نیروگاه تلمبه ذخیره ای پرداخت و گفت: طرح سیاه بیشه داراي دو سد بالا و پايين از نوع سنگ ریزه ای با پوشش بتنی است و در مواقعي كه توليد برق در نيروگاه هاي كشور بيش از نیاز مصرف باشد، با مصرف برق مازاد در شبكه، آب انباشته شده در سد پايين (با ارتفاع 102 متر) که مخزنی به حجم 9/6 میلیون متر مکعب دارد، به سد بالا پمپاژ و در آن ذخيره مي شود.
مهندس "فرامرز اخوان اصل" افزود: از سوي ديگر، در ساعت هایي كه نياز به برق بيش از توان توليدي نيروگاه هاي كشور باشد، نيروگاه سياه بيشه با استفاده از آب ذخيره شده در سد بالا (با ارتفاع 82 متر) که مخزنی به حجم 3/4 میلیون متر مکعب دارد، به توليد برق مي پردازد. 
وی با بیان اینکه نیروگاه سیاه بیشه دارای چهار واحد 260 مگاواتی است، از جمله اهداف كلي اين طرح را ايجاد تعادل و افزایش امنیت در شبكه برق مصرفي كشور اعلام کرد.
وی پیشرفت عملیات اجرایی نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور را 95 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: تا پایان آذرماه سال جاری، تست های راه اندازی نخستین واحد این نیروگاه در حالت ژنراتوری به پایان می رسد و پس از آن تست های موتوری آغاز و در دی ماه نیز آماده بهره برداری آزمایشی می شود.
وی یادآور شد: تجهيزات موجود در نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه جزو تجهیزات پیچیده فنی و مهندسی برقابی محسوب می شود .
وی میزان اعتبار هزینه شده در این طرح را تاکنون 11 هزار و 404 میلیارد ریال اعلام کرد.
سد و نیروگاه سیاه بیشه نخستین نیروگاه تلمبه دخیره ای کشور است که در فاصله 125 کیلومتری شمال تهران و در مسیر جاده کرج - چالوس در استان مازندران در حال احداث است.

  • خبرنگار: غلامحسين مقيمي
  • منتشر کننده: fallah