بخش آب و فاضلاب
1394/06/15 14:10:00
با هدف تامین آب شرب 54 هزار نفر انجام می‌شود؛
اجرای طرح آب‌رسانی به خوانسار از تونل قم‌رود
افق طرح سال 1420 است که جمعیت خوانسار و روستاهای در مسیر در افق طرح بالغ بر 54 هزار نفر می رسد که نیاز آبی آنها 3.5 میلیون مترمکعب در سال برآورد شده است.
با بهره‌برداری از طرح آب‌رسانی به خوانسار از تونل قم‌رود آب شرب 54 هزار نفر از مشترکین این شهر و روستاهای اطراف تامین می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در بازدید معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از طرح آب‌رسانی به خوانسار، اجرای پروژه آب‌رسانی به شهر خوانسار را بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت: طرح بزرگ آب‌رسانی به شهر خوانسار با اجرای 34 کیلومتر خط انتقال با لوله فولادی و چدن داکتیل به قطر 500 میلی‌متر و حدود 4 کیلومتر خط برگشتی از تصفیه‌خانه به اقطار 400 و 250 میلی‌متر در دستور کار قرار گرفت.
مهندس "هاشم امینی" افزود: عملیات احداث 2 مخزن 2 هزار مترمکعبی و یک مخزن مکش هزار مترمکعبی اجرایی شد تا آبگیری و انتقال آب با دبی 80 لیتر در ثانیه و به ارتفاع 460 متر به طول 32 کیلومتر از خروجی تونل قم‌رود تا تصفیه‌خانه آب انجام پذیرد.
وی افزود: در حال حاضر آبگیر و ایستگاه پمپاژ شماره یک طرح آب‌رسانی به خوانسار با مبلغی حدود یک میلیارد و 890 میلیون ریال به 90 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است؛ همچنین 11 کیلومتر فاز 3 خط انتقال با لوله 500 میلی‌متر فولادی و چدن از ایستگاه پمپاژ شماره یک تا ایستگاه پمپاژ شماره 2 به 99 درصد پیشرفت فیزیکی دست یافته و نیز اجرای 3800 متر از خط انتقال در محدوده روستای ویست به پایان رسیده است.
امینی اعلام کرد: هم‌اکنون درصد پیشرفت فیزیکی ایستگاه پمپاژ شماره 2 و مخزن مکش 1000 مترمکعبی کهرت با اعتباری بالغ بر شش میلیارد و بیست میلیون ریال 99 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان به اجرای فاز 2 خط انتقال آب پرداخت و تصریح کرد: فاز 2 خط انتقال آب با لوله 500 میلی‌متر فولادی و چدن با هزینه‌ای بالغ بر 3 میلیارد و 900 میلیون ریال به پایان رسید.
وی گفت: عملیات اجرای 9250 متر خط انتقال لوله 500 میلی‌متر چدن از مخزن تعادلی تا تصفیه‌خانه به همراه ساخت مخزن 2 هزار مترمکعبی تعادلی (فاز یک) به مراحل پایانی نزدیک است که اجرای این پروژه هفت میلیارد و 120 میلیون ریال هزینه دربر داشته است.
امینی با بیان اینکه احداث سوله فاز اضطراری در سایت تصفیه خانه به پایان رسید گفت: احداث سوله فاز اضطراری در سایت تصفیه خانه با هزینه ای بالغ بر دو میلیارد و ششصد و هفتاد میلیون ریال به اتمام رسید؛ همچنین مخزن 2 هزار مترمکعبی مسکن مهر و اجرای 3900 متر خط انتقال آب 400 میلی متر برگشتی از تصفیه خانه به مخزن شاهد و خط 250 میلی متر به مسکن مهر به پایان رسید.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به پیشرفت 90 درصدی کل طرح گفت: اجرای این طرح منجر می شود که مردم شهرستان خوانسار و روستاهای در طول مسیر از آب شرب با کیفیت بهره‌مند شوند، چراکه آبگیری این پروژه از محل تونل قمرود صورت می گیرد.
وی به جمعیت تحت پوشش این طرح اشاره کرد و اظهار داشت: افق طرح سال 1420 است که جمعیت خوانسار و روستاهای در مسیر در افق طرح بالغ بر 54 هزار نفر می رسد که نیاز آبی آنها 3.5 میلیون مترمکعب در سال برآورد شده است.
امینی گفت: با عملیاتی شدن طرح آب‌رسانی به خوانسار واحدهای مسکن مهر این شهرستان هم تحت پوشش این طرح بزرگ آب‌رسانی قرار می‌گیرند؛ چراکه مقرر شد با احداث مخزن 2 هزار مترمکعبی در سایت تصفیه‌خانه آب شرب مورد نیاز واحدهای مسکن مهر خوانسار تأمین شود.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان اعلام کرد: پروژه آب‌رسانی به خوانسار از سال 88 تاکنون بیش از 177 میلیارد ریال هزینه دربر داشته و پیش بینی می‌شود تا چندماه آینده با صرف هزینه‌ای بالغ بر 28 میلیارد ریال دیگر فاز اول پروژه بزرگ آب‌رسانی به خوانسار به بهره‌برداری برسد.
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: