بخش آب
1394/06/15 08:21:00
معاون آب و آبفاي وزیر نيرو در سفر به کردستان:
سد "چراغ‌ويس" سقز امسال آبگيري می‌شود
اين سد و میزان 6000 هکتار از اراضی منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد و دارای اهداف شرب، کشاورزی، صنعت و زیست محیطی است.
معاون آب و آبفاي وزیر نيرو از آبگیری سد "چراغ‌ویس" در شهرستان سقز استان کردستان تا پایان سال جاری خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)؛ مهندس "رحیم ميداني" از سد چراغ ويس، پروژه آب‌رساني به شهر سقز و تصفيه‌خانه در دست احداث اين شهرستان بازديد نمود.
معاون آب و آبفاي وزیر نيرو با بیان اینکه این پروژه در مرحله حساسی است، افزود: لازم است براي اتمام بموقع و کنترل بیشتر پروژه توسط مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای و برگزاری جلسات حضوری هفتگی، چشم انداز دقیق اتمام این سد مشخص و روند آن به وزارتخانه گزارش شود.
او بر تسریع در اتمام سد و آبگيري آن طي سال جاري تاکید و اظهار کرد: وزارتخانه از لحاظ مالی و اعتبارات، پشتیبانی لازم را به عمل خواهد آورد.
میدانی با بیان اینکه به احتمال زیاد تا اواخر پاییز سال جاری، آبگیری اولیه سد انجام شود، اعلام کرد: در صورت وجود هر نوع مشکل اعتباری یا آب و هوایی، آبگیری سد تا پایان سال انجام خواهد شد.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه بدنه این سد دارای پیشرفت مناسبی است از پیگیری های نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی برای جذب اعتبار در سال گذشته از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه تشکر کرد و گفت: سال گذشته 350 میلیارد ریال از این محل اختصاص یافت که مبلغ 210 میلیارد ریال آن تخصیص یافت و در سال جاری نیز 550 میلیارد ریال به آن اختصاص خواهد یافت.
او با بیان اینکه این سد از پیشرفت کلی 83 درصد برخوردار است، ادامه داد: تاکنون برای این سد 800 میلیارد ریال هزینه شده است.
میدانی با اشاره به اینکه سد در آینده با مشکل ورود فاضلاب روستاهای حاشیه سد روبرو خواهد بود، تاکید کرد: باید مطالعات هدایت فاضلاب این روستاها توسط آب و فاضلاب روستایی کردستان در اسرع وقت انجام شود.
معاون وزیر نیرو سپس از تصیفه‌خانه سد که از پیشرفت 35 درصدی بدنه و 95 درصدی خط انتقال آب برخوردار است، بازدید کرد.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي كردستان نيز در اين بازديد گفت: مطابق برنامه‌ريزي به‌عمل آمده با اتمام عمليات جاده جايگزين مشكلي براي آبيگري سد وجود نخواهد داشت و اين سد امسال آبگيري خواهد شد.
مهندس "اقبال شانظري" همچنين درخصوص جابجايي روستاي "بله‌جر" گفت: قسمت‌هايی از روستا كه با آبگيري اوليه در معرض آب سد قرار خواهند گرفت تملك شده و پول آن نيز پرداخت شده است، اما متاسفانه روستاييان همكاري لازم را به‌عمل نياورده اند.
وي گفت: عملیات اجرایی سد چراغ ویس از سال 83 آغاز شده و با توجه به اعتبارات خوب تخصيص يافته طي دو سال آینده، آبگيري خواهد شد.
شانظري حجم کل مخزن سد چراغ ويس را 85 میلیون مترمکعب ذكر نمود و گفت: اين سد و میزان 6000 هکتار از اراضی منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد و دارای اهداف شرب، کشاورزی، صنعت و زیست محیطی است.
این سد در 17 کیلومتری جاده سقز- بانه قرار گرفته است و قرار است آب شرب درازمدت شهر سقز را تأمين نمايد.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.
  • خبرنگار: یوسف جعفري
  • منتشر کننده: