بخش آب
1391/07/04 15:10:00
مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی خبر داد:
استقرار سامانه مهندسی ارزش در شبکه پایاب سدهای آذربایجان شرقی
مهندسی ارزش با ارایه راهکارهای نو، ابتکارها و خلاقیت ها و استفاده از تجربه ها، نتایج سودمندی را در زمینه های بهبود کیفیت و صرفه جویی به عنوان دو عامل بسیار اساسی در پی داشته است.

مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی از استقرار سامانه "مهندسی ارزش" در شبکه پایاب سدهای این استان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "غلام حسین بابایی" گفت: با توجه به برنامه های شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی مبنی بر لزوم انجام مهندسی ارزش در شبکه های آبیاری و زهکشی استان، نسبت به عقد قرارداد مطالعه مهندسی ارزش در شبکه آبیاری طرح سهند، شبکه آبیاری طرح قلعه چای، شبکه آبیاری طرح خداآفرین و شبکه طرح توسعه بهره برداری از ارس اقدام شده است.
وی افزود: مطالعه مهندسی ارزش طرح های سد قیزقلعه سی، سد حاجیلرچای، سد لیلان چای، سد علی آباد اهر، سد ورزقان میانه، شبکه آیدوغموش و شبکه لیلان چای نیز در سال جاری در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
این مقام مسئول با بیان مزیت های انجام مطالعه مهندسی ارزش، اظهار داشت: مهندسی ارزش به عنوان شیوه ای کارآمد برای شناسایی و حذف هزینه های غیرضروری و کوتاه کردن زمان اجرا و بهینه سازی طرح ها بکار گرفته می شود و بررسی های آن افزون بر مرحله طراحی و ساخت طرح ها، شامل مرحله بهره برداری و نگهداری نیز می شود.
وی با بیان اینکه هر واحد هزینه برای مهندسی ارزش ۱۵ تا ۳۰ درصد صرفه جویی در پی دارد، تصریح کرد: بر همین اساس لزوم بکارگیری این روش در آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز احساس شد و طی سالهای ۸۸ تا ۹۰ طرح های شبکه خداآفرین، سد شهریار، سد لیلان چای، تامین برق ایستگاه های پمپاژ شبکه های پایاب و تامین برق شبکه خداآفرین مورد مطالعه قرار گرفته اند که حدود ۴۴۶ میلیارد ریال صرفه جویی از بابت این مطالعه ها حاصل شده است.
مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی افزود: این مطالعه ها با هدف بررسی و تحلیل فعالیت های طرح های مذکور در مراحل طراحی و اجرا با استفاده از تجارب، ابتکارها و خلاقیت های متخصصان مطرح در سطح کشور و استان و همچنین متخصصان شاغل در سطح شرکت آب منطقه ای انجام می شود.
براساس این گزارش، مهندسی ارزش با ارایه راهکارهای نو، ابتکارها و خلاقیت ها و استفاده از تجربه ها، نتایج سودمندی را در زمینه های بهبود کیفیت و صرفه جویی به عنوان دو عامل بسیار اساسی در پی داشته است.

  • خبرنگار: فاطمه کشاورزی
  • منتشر کننده: fallah