بخش آب
1394/06/10 15:38:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان خبر داد:
سرمایه‌گذاری 2500 میلیارد توماني دولت در بخش آب کردستان
تاکنون حدود 700 میلیون مترمکعب از آب‌های سطحی در استان استحصال شده است و در نتیجه طرح‌های در حال اجرا و پروژه‌های مطالعاتی که در آینده اجرا می‌شود، حدود یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان گفت: دولت تاکنون حدود دو هزار و 500 میلیارد تومان در بخش آب استان سرمایه‌گذاری کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اقبال شانظری" با تاکید بر توجه دولت به بخش آب کردستان اظهار کرد: اگر با عنوان کالای اقتصادی به آب نگاه شود، مردم توجه بیشتری به مصرف بهینه آن خواهند کرد و ضروري است از طریق دستگاه های فرهنگی و رسانه‌ها؛ مردم متوجه صرف هزینه‌های بسیار تامین آب شوند.
وی تعداد سدهای در حال اجرای استان را 10 سد اعلام کرد و اظهار داشت: تاکنون حدود 700 میلیون مترمکعب از آب های سطحی در استان استحصال شده است و در نتیجه طرح های در حال اجرا و پروژه‌های مطالعاتی که در آینده اجرا می‌شود، حدود یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود که در نهایت در چشم‌انداز کمتر از 10 سال دیگر حدود 2 میلیارد مترمکعب از روان‌آب‌هاي استان استحصال خواهد شد.
وی اجرای پروژه سدها را زمان‌بر و پرهزینه دانست و افزود: خوشبختانه بيشتر پروژه‌های در دست اجراي سدسازي به غیر از پروژه‌های مطالعاتی در حال اتمام است و همچنین 9 پروژه آبیاری و زهکشی در حال اجرا در استان وجود دارد که آب را می‌توان از محل این سدها به اراضی پایین دست انتقال داد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان درباره میزان مصرف آب در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت گفت: 90 درصد مصارف آب استان در بخش کشاورزی است که بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده است و تنها 10 درصد مصارف مربوط به بخش شرب و صنعت است.
وی تصریح کرد: کشاورزان می‌توانند با بهبود روش‌های آبیاری و الگوی کشت 30 تا 40 درصد مصرف آب کنونی را کاهش و در کنار آن راندمان تولید و محصول خود را افزایش دهند.
شانظری با بیان این که تامین آب شرب وظیفه بسیار خطیری بوده و جای هیچگونه کوتاهی ندارد، تاکید کرد: به تمام شهرهای استان این اطمینان را می‌دهیم که اجازه نمی‌دهیم در تأمين آب شرب مردم هیچ مشکلی ایجاد شود و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده نیاز شرب در دستور کار قرار گرفته و در آینده نیز با تداوم رویکرد مدیریت بحران نيز مردم با کمبود آب مواجه نخواهند شد.
وی با یادآوری اجرای پروژه تأمين آب اضطراری در سد قشلاق در سالجاری برای تامین آب شرب مردم سنندج و جلوگیری از قطع و جیره بندی آن گفت: 7 پروژه اجرایی و مطالعاتی تامین آب شرب شهرهای استان کردستان برای افق دراز مدت از محل سدها، نیز در حال اجرا است که پروژه سنندج در سفر ریاست جمهوری افتتاح شده و پروژه های آبرسانی به سقز و بانه نیز در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان با اشاره به این که استان کردستان در گذشته با دارا بودن 14 میلیارد متر مکعب نزولات جوی و 5 میلیارد متر مکعب روان آب، از جمله استان های پرآب در سطح کشور به شمار می رفت افزود: متاسفانه در چند سال اخیر میزان روان آب های استان به علت كاهش بارش به کمترین مقدار خود رسیده است؛ لذا از مردم شريف استان انتظار می رود در سالی که با نام هم‌دلی و هم‌زبانی دولت و ملت نامگذاری شده است الگوی صحيح و بهينه مصرف آب را رعایت کرده و آب را درست مصرف کنند.
  • خبرنگار: یوسف جعفري
  • منتشر کننده: