بخش آب
1391/07/03 11:02:00
با 250 مگاوات ظرفیت؛
سومین واحد نیروگاهی گتوندعلیا وارد مدار شد
با راه اندازی واحدهای مختلف و وارد مدار شدن سومین واحد نیروگاهی، تاکنون بیش از 450 هزار مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه گتوندعلیا تولید و به ظرفیت برق کشور افزوده شده است.
مدير امور مهندسي برق و مكانيك طرح گتوندعلیا گفت: پس از ورود دو واحد از نیروگاه گتوندعلیا، سومین واحد این نیروگاه نیز با ظرفیت 250 مگاوات به تازگی وارد مدار شد و به شبکه سراسری پیوست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "غلامحسين سمندگاني" افزود: پس از راه اندازی دو  واحد نیروگاه گتوندعلیا در خردادماه امسال، سومین واحد نیز به تازگی به شبکه سراسری ملحق شد.
وی با اشاره به تاثیر واحدهای نیروگاهی گتوندعلیا در افزایش ظرفیت تولید انرژی برق کشور، اظهار داشت: با راه اندازی واحدهای مختلف و وارد مدار شدن سومین واحد نیروگاهی، تاکنون بیش از 450 هزار مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه گتوندعلیا تولید و به ظرفیت برق کشور افزوده شده است.
مدير امور مهندسي برق و مكانيك طرح گتوندعلیا به اهمیت برق تولیدی این نیروگاه در زمان پیک مصرف برق در کشور اشاره کرد و گفت: نیروگاه گتوندعلیا در مجموع دارای هشت واحد 250 مگاواتی شامل چهار واحد فاز نخست و چهار واحد فاز توسعه است که با ظرفیت 2000 مگاوات، توان تولید سالانه 4550 گیگاوات ساعت انرژی برق آبی را دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه به زودی هر چهار واحد این نیروگاه با ظرفیت یکهزار مگاوات وارد مدار خواهند شد، اظهار داشت: نیروگاه گتوندعلیا پس از بهره برداری، بیشترین میزان تولید انرژی در میان نیروگاه های برق آبی کشور را خواهد داشت و افزون بر تضمین امنیت شبکه برق کشور، به کنترل فرکانس و پایداری شبکه سراسری کمک خواهد کرد.
براساس این گزارش، حجم آب ذخیره شده در مخزن سد گتوندعلیا همزمان با راه اندازی سومین واحد نیروگاهی، حدود دو میلیارد متر مکعب و طول دریاچه آن به 70 کیلومتر رسیده است.
این مخزن بزرگ، ذخیره آبی مهمی برای استان خوزستان به شمار می رود که می تواند مشکل کم آبی دشت حاصلخیز خوزستان را نیز برای همیشه برطرف کند.
نقش منحصر بفرد سد و نیروگاه گتوندعلیا در برطرف کردن محدودیت تولید نیروگاه های بالادست در زمان نیاز شبکه سراسری برق کشور و نیز تامین آب مورد نیاز پایین دست است.
سد گتوندعلیا با حجم خاکریزی بدنه در حدود 32 میلیون مترمکعب و ارتفاع از پی 182 متر، بلندترین سد خاکی کشور محسوب می شود که در روز 6 مرداد سال 1390 با حضور رییس جمهوری آبگیری شد.
ساختگاه طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا در استان خوزستان و در پنج کیلومتری شهرستان گتوند واقع شده است.
  • خبرنگار: غلامحسين مقيمي
  • منتشر کننده: fallah