بخش آب
1391/07/02 14:42:00
در جهت دفاع از حقوق وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای تهران؛
سند مالکیت ثبتی زمین های حوزه سد لتیان اخذ می شود
اشخاص حقیقی به اشکال مختلف موجب تعدی و تجاوز به زمین های شرکت آب منطقه­ای تهران شده و با اسناد مالکیت قدیمی و جدید، تقاضای خسارت وارده می کردند که همین امر موجب وارد شدن ضرر و زيان هنگفتی به دولت مي شد.

دبیر کمیته مستندسازی دفتر حقوقی شركت آب منطقه ای تهران گفت: بر اساس ضوابط، نسبت به اخذ سند مالکیت زمین های منابع طبیعی و مستثنيات حوزه سد لتیان به مساحت 516 هکتار تهران اقدام و از حقوق حاكميتي وزارت نیرو و شركت آب منطقه اي تهران دفاع می­شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد احمدی" اظهار داشت: به منظور تعیین تکلیف زمین های خسرو، لار و لتیان که موضوع رسیدگی و بررسی حسابرسان شرکت بوده و برطرف کردن چالش­های موجود که منجر به دعاوی متعدد در محاکم قضايي شده است، نشستي با حضور اعضای کمیسیون مستندسازی نهاد ریاست جمهوری و مدیرکل اداره اموال دولتی در محل ساختمان سد لتيان برگزار شد.
وی با بیان اینکه با توجه به تهيه نقشه­های زمین های یادشده به صورت استاندارد، نسبت به اخذ گواهی بند "د" از ماده 26 آیین نامه اموال دولتی اقدام شده است، اظهار داشت: بر اساس این موارد ما می­توانیم برای زمین های متصرفه، سند مالکیت دریافت کرده و در صورت وجود مدعی و معارض با داشتن سند مالکیت از حقوق حاكميتي وزارت نیرو و همچنين حقوق شركت آب منطقه اي تهران دفاع كنيم.
وی میزان این زمین ها در سد لتیان و بالادست سد را افزون بر 516 هکتار اعلام کرد و گفت: نقشه مصوب این زمین­ها در سال 1345 به تایید وزیران وقت آب و برق و کشاورزی و مدیرعامل سازمان برنامه و بودجه ‌رسيد که بخش مستثنیات آن شامل محل ساختگاه سد، دریاچه، نیروگاه، سد تنظیمی و کمپ بوده است و بقیه جزو زمین های ملی محسوب مي شود.
دبیر کمیته مستند سازی دفتر حقوقی شرکت آب منطقه ای تهران درخصوص نظر اين کمیسیون در مورد زمین های ملی، تصریح کرد: اشخاص حقیقی به اشکال مختلف موجب تعدی و تجاوز به زمین های شرکت آب منطقه­ای تهران شده و با اسناد مالکیت قدیمی و جدید، تقاضای خسارت وارده می کردند که همین امر موجب وارد شدن ضرر و زيان هنگفتی به دولت مي شد.
وی به مالکیت درآمدن این سندها و زمین ها  در حوزه دولت و شرکت آب منطقه­ای تهران را بسیار مهم عنوان و تصریح کرد: در این نشست، موضوع جاده اختصاصي و نیروگاه کلان مطرح و زمین های طبیعی هر دو بخش مورد بررسی و اظهارنظر طرفین قرار گرفت تا با ارسال مستندها نسبت به اخذ سند مالکیت ثبتي مثبت در بخش منابع طبیعی و مستثنیات اقدام شود.
احمدی با اشاره به تاریخ تشکیل کمیته مستندسازی شركت آب منطقه اي تهران و تعیین اعضاي آن، گفت: با توجه به آيین نامه مستندسازی مصوب 23 مهر 1382 هیات وزیران، این کمیته زمین های خسرو را در دستور کار پیگیری قرار داد که با معرفی پیمانکار در خصوص جمع­آوری اطلاعات و تهیه نقشه به مساحت 153 هکتار اقدام و با انعکاس موضوع به حوزه ستاد مرکزی مستندسازی وزارت نیرو و سپس کمیسیون ریاست جمهوری بررسی­های لازم به عمل آمد و شرکت درصدد اخذ گواهی "بند دال از ماده 26" آيین نامه اموال دولتی و صدور سند مالکیت به نام خود است.
وی همچنین تعیین مساحت و حدود زمین های ملي سد لار را در دستور کار بعدی اين کمیته عنوان کرد و اظهار داشت: این کمیته در نظر دارد برای زمین های سد امیرکبیر و سایر سدهای احداث شده و به تملک درآمده و در دست بهره­برداری شركت آب منطقه اي تهران نیز نسبت به اخذ سند مالکیت ثبتي اقدام کند.

  • خبرنگار: سپیده قوتی
  • منتشر کننده: fallah