بخش آب
1391/07/02 15:32:00
اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور مطرح کردند؛
بهبود کیفیت آب رودخانه کارون با اجرای سد گتوند
حدود 30 هزار میلیارد ریال در این طرح سرمایه گذاری شده و منافعی شامل ایجاد 11 هزار نفر شغل، آبیاری 120 هزار هکتار زمین از زمین های حاصلخیز خوزستان در زمان بی آبی، تولید 2000 مگاوات برق و ... به دست آمده و کشور از این منافع بهره مند شده است که جای خوشحالی دارد.

شماری از اعضای موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور اعلام کردند: احداث سد گتوند موجب بهبود کیفیت آب رودخانه کارون می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، شماری از مدیران و اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی، از بخش های مختلف کارگاه سد و نیروگاه گتوندعلیا بازدید کرده و در جریان روند عملیات اجرایی، مراحل آبگیری و مسایل فنی و کیفی این سد قرار گرفتند.
در جریان این بازدید، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: تلاش های زیادی که در اجرای طرح بزرگ سد و نیروگاه گتوندعلیا صورت گرفته، شایسته قدردانی است.
دکتر "نادر جلالی" با بیان اینکه مهندسان ایرانی به نوعی توان مهندسی کشور را در اجرای این طرح به نمایش گذاشته اند، افزود: برای ما افتخار است که مهندسان کشورمان توانسته اند چنین طرح بزرگی را احداث کنند. وی ابراز امیدواری کرد که تجربه های ارزشمند این طرح در اختیار سایر دست اندرکاران صنعت سدسازی کشور قرار بگیرد.
وی با اشاره به کیفیت آب خروجی سد و اقدام های انجام شده، مدیریت کیفیت آب سدگتوندعلیا را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: با اقدام ها و مدیریت صورت گرفته در اجرای پتوی رسی و همچنین تعبیه خروجی در انتهای مخزن، نه تنها هیچ گونه شرایط بحرانی وجود ندارد بلکه اطمینان کامل داریم با ادامه روند آبگیری سد گتوندعلیا، روز به روز بر کیفیت آب سد افزوده خواهد شد.
معاون پژوهشی و فناوری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهادکشاورزی شرایط کنونی سازند گچساران را بسیار مناسب ارزیابی و اعلام کرد: اقدام هایی که مجموعه دست اندرکاران طرح جهت برخورد با سازند گچساران انجام داده اند، بسیار منطقی و به جا بوده است.
عضو هیات علمی و استادیار مرکز تحقیقات خشکسالی و کم آبی – گروه تحقیقات حفاظت آب و خاک نیز با اشاره به عملیات اجرایی طرح، موقعیت کنونی و مکان یابی اجرای سد را بسیار مناسب ارزیابی کرد و گفت: طرح گتوندعلیا نشان داد که توان و پتانسیل فنی و مهندسی کشور در بخش سدسازی بسیار بالاست.
دکتر "حمیدرضا پیروان" تمهیدات اتخاذ شده در خصوص مواجهه با سازند گچساران را در نوع خود منحصر به فرد خواند و افزود: پیش از این بازدید فکر می کردم نگرانی های زیادی در رابطه با سد وجود دارد اما در این بازدید متقاعد شدم که همه کارها بر اساس دانش و با مدیریت خوب دست اندرکاران صورت گرفته و روند عملیات اجرایی آن به خوبی پیش رفته است.
وی درجه شوری (EC) آب در محدوده سد گتوندعلیا را قابل قبول دانست و اظهار داشت: بر خلاف آنچه که در رسانه ها منعکس شده است، سد گتوندعلیا نه تنها منشا افت کیفیت آب رودخانه کارون نیست بلکه با تمهیدات منحصر به فردی که پیش بینی شده است، کیفیت آب رودخانه بهتر هم خواهد شد.
وی دلایل عمده کاهش کیفیت آب رودخانه کارون را ناشی از مسایل متعدد دانست و افزود: کیفیت آب در محل سد قابل قبول است اما وقتی آین آب به شهر اهواز می رسد، EC آب فوق العاده زیاد می شود بنابراین طول مسیر باید پایش شود تا مشخص شود نقش برداشت بیش از حد آب زیرزمینی و کمبود بارش و خشکسالی در بالا رفتن EC آب چقدر است.
پیروان نقش سد گتوندعلیا و آب ذخیره شده در مخزن این سد را برای آینده استان خوزستان و منطقه بسیار مثبت برشمرد و ابراز امیدواری کرد: از این منبع بزرگ، بهره برداری شایسته ای صورت پذیرد.
رییس گروه تحقیقاتی عوامل اقتصادی، اجتماعی بیابان زایی و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز نکته مهم این بازدید را رفع ابهام درخصوص کیفیت آب سد گتوندعلیا عنوان و تاکید کرد: با توجه به مستندها و توضیح علمی که در این بازدید ارایه شد، ابهام های ما نسبت به سد گتوندعلیا و سازند گچساران برطرف شد.
"محمد درویش" به مسئولان سد توصیه کرد: با برنامه ریزی برای بازدید ذینفعان سد، فعالان محیط زیست و کشاورزان منطقه، آنها را نسبت به واقعیت های موجود آشنا کنند و با ارایه دستاوردها و اقدام هایی که در این سد صورت گرفته است، ابهام های آنان را برطرف سازند.
وی بر این نکته نیز تاکید کرد که با ادامه روند آبگیری سد گتوند، نگرانی های پیشین از بابت کیفیت آب مخزن رفع شود ضمن آنکه وضعیت کنونی سد به گونه ای است که جای نگرانی از بابت آینده سد وجود ندارد.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور – بخش بیابان نیز گفت: حدود 30 هزار میلیارد ریال در این طرح سرمایه گذاری شده و منافعی شامل ایجاد 11 هزار نفر شغل، آبیاری 120 هزار هکتار زمین از زمین های حاصلخیز خوزستان در زمان بی آبی، تولید 2000 مگاوات برق و ... به دست آمده و کشور از این منافع بهره مند شده است که جای خوشحالی دارد.
دکتر "سعید یوسفی کلافی" افزود: در این بازدید متوجه شدم که با وجود تمامی مسایلی که در حاشیه سد گتوندعلیا ایجاد شد، دست اندرکاران سد گتوندعلیا خوب کار کردند و کم حرف زدند.
رییس انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز بازدید خود را از سد گتوندعلیا روشن کننده عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس آنچه ما شنیده بودیم، بیشتر جنبه های منفی در ذهن ما وجود داشت اما پس از این بازدید، به این نتیجه رسیدیم که اطلاعات ما درخصوص سد گتوندعلیا کافی نبوده است.
دکتر "احمد رحمانی" افزود: حجم بسیار زیادی از کارهای انجام شده در طرح گتوندعلیا توسط رسانه ها منعکس نشده است، در نتیجه باید در انعکاس این کارها تلاش کرد و ذهنیت های به وجود آمده را با بیان واقعیت ها روشن کرد.
وی از تلاش های دست اندرکاران طرح گتوندعلیا قدردانی کرد و یادآور شد: در آینده، مخزن بزرگ سد گتوندعلیا نقش بسیار خوبی برای منطقه ایفا خواهد کرد ضمن اینکه مطمئنا این آب برای آینده کشاورزی منطقه، آثار بسیار مهم و ثمربخشی را از خود به جای خواهد گذاشت.
در جریان این بازدید، مهندس "احمد محرابی" مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور از مسئولان سد درخواست کرد: کارهای مهم و خدمات ارزشمند خود را به جامعه منعکس کنند. وی خدمات مهندسان ایرانی را در طرح گتوندعلیا شایسته قدردانی دانست و پیشنهاد کرد: برنامه های متنوع تصویری از بخش های مختلف این طرح بزرگ ساخته و از رسانه ملی پخش شود تا تمام مردم ایران در جریان تلاش های ارزشمند مهندسان سدساز ایرانی قرار بگیرند.

  • خبرنگار: غلامحسين مقيمي
  • منتشر کننده: fallah