بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/04/16 16:13:00
در دیدار وزير نيروی ایران و سفير ترکيه مطرح شد؛
توسعه مبادلات برق و انرژی بين ايران و ترکيه
مشابهت‌های زيادي در شبکه برق ايران و ترکيه وجود دارد که می‌توان به ميزان توليد، گستردگي خطوط شبکه و خصوصيات خطوط انتقال اشاره کرد.
وزير نيروی ایران در ديدار با سفير ترکيه خواهان توسعه تبادلات برق و انرژی و گسترش روابط اقتصادي کشور شد.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" امروز (سه شنبه) در ديدار با "هاکان تکين" سفير جمهوري ترکيه در تهران،با بيان اين مطلب که زمينه‌هاي همکاري بسياري بين جمهوري اسلامي و جمهوري ترکيه وجود دارد و روند همکاري‌هاي گذشته نيز تاييدي براين مدعا است، اظهار داشت: مشابهت‌های زيادي در شبکه برق ايران و ترکيه وجود دارد که می‌توان به ميزان توليد، گستردگي خطوط شبکه و خصوصيات خطوط انتقال اشاره کرد.
وزير نيرو با بيان اينکه در سال گذشته ميزان توليد برق درکشور بالغ بر 270 تراوات ساعت بوده است، افزود: قريب 15 درصد نيروگاه‌هاي کشور نيروگاه‌هاي آبي، حدود 260 مگاوات نيروگاه تجديدپذير، 1000 مگاوات نيروگاه اتمي و مابقي نيروگاه‌هاي حرارتي هستند.
وي با بيان اينکه در کشور ترکيه از ذغال سنگ به عنوان يک منبع انرژي قابل‌توجه استفاده مي‌شود، افزود: اين منبع انرژي در جمهوري اسلامي نفت و گاز طبيعي است که به عنوان سوخت نيروگاهي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
چيت‌چيان با بيان اينکه در سال‌هاي اخير و در دو دهه گذشته جمهوري اسلامي از نظر توانمندي و فناوري ساخت تجهيزات نیروگاهی به موفقيت‌هاي بزرگي دست يافته است، افزود: در ساخت نيروگاه‌هاي گازي بزرگ با ظرفيت‌هاي 160 تا 170 مگاوات ايران به خودکفايي رسيده و متکي به توليدات داخلي است.
وي با اشاره به اين مطلب که جمهوري اسلامي با کشورهاي همسايه ارتباط الکتريکي خوبي دارد بيان داشت: ما هم اکنون به کشورهاي ترکيه، عراق، پاکستان و افغانستان صادرات برق داشته و از کشور ترکمنستان برق وارد مي‌کنيم و با ارمنستان و آذربايجان نیز مبادله برق داريم.
وي در همين راستا گفت: مطالعاتي در دست اقدام داريم که با همسايگان ديگر نيز ارتباطات شبکه برق را برقرار کنيم.
وزير نيرو با بيان اين مطلب که توسعه ارتباط شبکه‌هاي برق در منطقه به اقتصاد برق و کاهش هزينه‌ها کمک خواهد کرد، افزود: زمان پیک کشورهاي منطقه با هم تفاوت دارد و زماني‌که ايران داراي پيک باراست و نياز به برق بيشتر دارد می‌تواند از ديگر کشورها برق مورد نياز خود را وارد کند و يا برعکس در مواقع غيرپيک برق صادر نمايد و اين موجب مي‌شود مجموع نياز به سرمايه‌گذاري‌هاي جديد بين کشورها کاهش يابد.
وي با بيان اينکه ما تمايل داريم روابط خودرا با ترکيه و در خصوص صادرات و همچنين تبادل برق گسترش دهيم، اظهار داشت: توافق‌هايي در اين خصوص صورت گرفته و در بعضي از بخش‌هاي آن موافقت‌هايي انجام شده و بعضي بخش‌ها نيز، هنوز به اجرا در نيامده است.
چيت‌چيان اضافه کرد: آمادگي کامل داريم تا بعد از برگزاري انتخابات جديد در ترکيه مناسبات اقتصادي خود از جمله مراودات برقي را گسترش دهيم تا توافق‌هايي که از گذشته انجام شده ولي هنوز به اجرا نرسيده اجرايي شود.
وزير نيرو با بيان اينکه در جمهوري اسلامي علاوه بر برق مديريت منابع آب کشور نيز به عهده وزارت نيرو است و آب يک مسئله جدي جهاني است که مي‌تواند باعث همکاري بيشتر بين کشورها شود تا مشکلات آب کشورها تخفيف يابد، گفت: توسعه بيش از پيش روابط بين ايران و ترکيه موجبات اين را فراهم خواهد کرد تا در کشورهاي منطقه هم‌گرايي بيشتر ايجاد شود و تنش‌هاي موجود کاهش يابد.
پیش از سخنان وزير نيرو، "حاکان تکين" سفير جمهوري ترکيه در تهران ضمن ابراز خرسندي از اين ديدار و اينکه ترکيه و ايران دو کشور دوست و برادر با اشتراک‌های فراوان هستند که در سال‌هاي اخير اين روابط بيشتر توسعه داشته است، افزود: جمهوري ترکيه ذخاير انرژي زيادي ندارد و همين امر باعث ايجاد همکاري بيشتر بين جمهوري اسلامي و ترکيه در زمينه انرژي بخصوص انرژي الکتريکي خواهد بود.
وي با بيان اينکه اقتصاد ترکيه در حال رشد است و در 10سال گذشته به‌طور متوسط 5 درصد رشد داشته است، افزود: در اين حال نياز به منابع انرژي مدام در حال افزايش است و در 10سال گذشته سالانه مصرف انرژي 3 درصد افزايش داشته است.
سفير جمهوري ترکيه در تهران اضافه کرد: در سال گذشته 250 تراوات ساعت توليد برق داشتيم و اين در حالي بود که 255 ترا وات ساعت نيز مصرف داشتيم و بخشي از اين کمبود برق از طريق خطوط و شبکه‌هاي برق از ايران خريداري شد.
 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: