بخش آب
1391/06/28 15:16:00
تا پایان هفته گذشته؛
ذخیره آب 54 سد کشور به کمتر از 30 درصد رسید
41 درصد از كل ورودي های آب به مخازن سدهای کشور و 43 درصد از کل آب های خروجی از سدهای کشور در مدت مورد بررسی متعلق به سدهای استان خوزستان است.

شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: ذخیره آب 54 سد کشور تا پایان هفته گذشته به کمتر از 30 درصد رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رساني وزارت نیرو (پاون)، هم اکنون 54 سد کشور ازجمله سدهای لار، كرخه، پيشين، استقلال، سيمره، زاينده رود، ساوه، 15 خرداد و ملاصدرا كمتر از 30 درصد حجم خود ذخیره آب دارند.
براساس این گزارش، ورودی آب 91 سد کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته افزایش یافته است.
در زمان حاضر 91 سد کشور از افزایش بيش از 20 درصدي ورودی آب در مقایسه با زمان مشابه سال آبي گذشته برخوردار هستند که از سدهای مهم می توان به سفيدرود، لار، شهيد رجايي، وشمگير، تهم، گلستان 1 و 2، طالقان، عباسپور، گاوشان، درودزن و كرج اشاره کرد.
همچنین 26 سد کشور در زمان حاضر با کاهش 20 درصدی حجم آب خود مواجه هستند که سدهای زاينده رود، كرخه، دز، شهيد عباسپور، كارون 3، جگين، پيشين و استقلال از آن جمله محسوب می شوند.
در پایان هفته گذشته هشت سد از جمله لتيان، كينه ورس، آيدوغموش، تهم و دامغان افزون بر 90 درصد حجم مخزن موجودی آب داشتند.
گزارش سدهاي كشور حاكي از آن است كه 27 سد كشور ازجمله ارس، كرخه، دز، استقلال، ميناب، پيشين، ايلام و جگين با كاهش بيش از 20 درصدي حجم آب ورودي به مخازن مواجه هستند.
همچنین 41 درصد از كل ورودي های آب به مخازن سدهای کشور و 43 درصد از کل آب های خروجی از سدهای کشور در مدت مورد بررسی متعلق به سدهای استان خوزستان است.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah