بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/02/28 14:30:00
در دیدار معاون وزير انرژی گرجستان با معاون وزیر نيرو مطرح شد؛
تبادل برقی ايران، گرجستان و ارمنستان
وزارت نيرو آماده است در صورت نياز، نسبت به سرمايه‌گذاري و احداث نيروگاه و خطوط انتقال برق در گرجستان اقدام کند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام کرد: در آينده نزديک همکاري سه‌جانبه بين جمهوري اسلامي ايران، جمهوري گرجستان و جمهوري ارمنستان جهت مبادله برق ايجاد خواهد شد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس" هوشنگ فلاحتيان" امروز (دوشنبه) در دیدار خانم "مريم واليشويلي" معاون وزير انرژي گرجستان در ساختمان وزارت نيرو، با بيان اينکه وزارت نيرو آماده است همکاري‌هاي خود را در زمينه برق با گرجستان گسترش دهد، افزود: وزارت نيرو آماده است در صورت نياز، نسبت به سرمايه‌گذاري و احداث نيروگاه و خطوط انتقال برق در گرجستان اقدام کند.
وي با بیان اينکه در بحث مبادله برق با آذربايجان و ارمنستان و گرجستان مشکلي نداريم، گفت: با همکاري، ارمنستان مي‌توانيم بين گرجستان و ايران ازطريق ارمنستان مبادله انرژي داشته باشيم.
معاون وزير نيرو با اشاره به احداث خط انتقال 170 کيلومتري در خاک ارمنستان و تامين اعتبار مالي آن ازطريق بانک‌هاي ايراني که به‌صورت وام در اختيار ارمنستان قرار خواهد گرفت، گفت: اين پروژه در زمان حاضر با 10 درصد پيشرفت فيزيکي در حال احداث است و حدود دو سال به طول خواهد انجاميد که با اين اتصال جديد بين ارمنستان و ايران،‌ تبادل انرژي با تاجيکستان نيز ميسر خواهد شد.
وي افزود: در صورتي که تاجيکستان در امر احداث خط ارمنستان بخشي از اعتبار اين پروژه را تامين کند و تسهيلات لازم را در اختيار ارمنستان قرار دهد، عمليات اجرايي پيشرفت سريع‌تري خواهد داشت و در غير اين صورت نيز ظرف دو سال آينده اين خط به بهره‌برداري مي‌رسد.
فلاحتيان با ارایه پيشنهاد تشکيل کارگروه مشترک سه‌جانبه بين جمهوري اسلامي ايران، جمهوري تاجيکستان و جمهوري آذربايجان و تشکيل نشستي در تفليس پايتخت گرجستان، گفت: کارگروه ديگري نيز بايد بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري گرجستان و جمهوري ارمنستان تشکيل شود تا راه‌هاي توسعه برقي و همکاري‌هاي في‌مابين بررسي و تصميم‌های نهايي اتخاذ شود.
وي با بيان اينکه وزارت نيرو آمادگي دارد در گرجستان نيروگاه برق‌آبي و خطوط انتقال ايجاد کند، تاکيد کرد: در صورت بررسي کارشناسان گرجي و اعلام پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي نيروگاه‌هاي برق‌آبي از سوي گرجستان و همچنين پيشنهاد قيمت فروش برق و شرايط آن به جمهوري اسلامي ایران، ‌وزارت نيرو آمادگي هرگونه مراوده و مبادله برقي با جمهوري گرجستان را دارد.
معاون وزير انرژي گرجستان نيز ضمن ابراز خرسندي از اين ديدار، با بیان اينکه درباره احداث نيروگاه‌هاي برق‌آبي در اين کشور، وزارت انرژي گرجستان هيچ مشارکتي ندارد و اين نيروگاه‌ها توسط شرکت‌هاي مختلف احداث مي‌شوند، گفت: متاسفانه تاکنون شرکت‌هاي ايراني در اين مناقصه‌ها حضور نداشته‌اند که اميدواريم از اين پس اين حضور پررنگ‌تر شود و شاهد فعاليت بيشتر شرکت‌هاي ايراني در گرجستان باشيم.
"مریم والیشویلی" ضمن ابراز تمايل از تشکيل کارگروهي به‌منظور تسهيل در ايجاد گسترش همکاري‌هاي برقي با جمهوري اسلامي ایران، ابراز اميدواري کرد: هيات ايراني هرچه زودتر به گرجستان سفر کرده و ضمن آشنايي با ظرفيت‌هاي گرجستان و پتانسيل‌سنجي و برآورد ميزان فروش برق، راه‌هاي عملياتي‌کردن پروژه‌هاي اجرايي را بررسي و ارايه کنند.
واليشويلي با استقبال از نشست سه‌جانبه بين جمهوري آذربايجان و جمهوري گرجستان و جمهوري اسلامي ايران در مردادماه سال‌جاري در شهر تفليس پايتخت گرجستان، گفت: در حاشيه نشست سه‌جانبه، فرصت خواهيم داشت تا جنس و شرايط سرمايه‌گذاري در گرجستان را بررسي و راهکارهايي براي استفاده از ظرفيت‌‎هاي موجود در آذربايجان و گرجستان ارايه کنيم.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: fallah