بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/02/07 14:07:00
در دیدار وزیر محیط زیست ایتالیا با وزیر نیرو مطرح شد؛
گسترش همکاری‌های پژوهشی و اجرایی محیط زیستی طرح‌های آب و برق
در جهان امروز همه کشورها دشمن مشترکی به نام تغییرهای آب و هوایی دارند که تاثیر این تغییرها در ایران به‌صورت بیابان‌زایی و در ایتالیا به‌صورت تغییر شدید آب و هوا مشهود است و پاسخ به این مشکلات نمی‌تواند از طرف یک کشور انجام گیرد و اراده جهانی را می‌طلبد.
در دیدار وزیر محیط زیست ایتالیا با وزیر نیرو، بر لزوم گسترش همکاری‌های پژوهشی و اجرایی در زمینه ابعاد محیط زیستی طرح‌های آب و برق تاکید شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (دوشنبه) پس از دیدار با "جیان‌لوکا گالتی" وزیر محیط زیست، زمین و دریای ایتالیا، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسایل و مشکلات محیط زیستی در بیشتر کشورها تشابه زیادی با هم دارند و اطلاع از تجربه‌های کشور ایتالیا در حل مشکلات محیط‌ زیستی برای ما مفید خواهد بود.
وی ادامه داد: در نشست با وزیر محیط زیست ایتالیا مقرر شد موسسه‌های پژوهشی ایرانی و ایتالیایی همکاری مشترک با همدیگر داشته باشند و سمپوزیوم مشترکی نیز در این زمینه برگزار شود.
وزیر نیرو با اشاره به همکاری شرکت‌های ایتالیایی با ایران، گفت: شرکت‌های ایتالیایی که به همکاری مشترک به‌صورت جوینت با شرکت‌های ایرانی تمایل دارند، خواهند توانست با حضور در این سمپوزیوم در زمینه انتقال فناوری‌ها و تجربه‌ها، مشارکت فعال داشته باشند و پیشینه خوب همکاری‌های دو کشور ایران و ایتالیا پشتوانه خوبی برای این موفقیت خواهد بود.

همچنین در این نشست وزیر محیط زیست، زمین و دریای ایتالیا با بیان اینکه ایران و ایتالیا در زمینه محیط زیست هدف مشترکی را دنبال می‌کنند، تصریح کرد: در جهان امروز همه کشورها دشمن مشترکی به نام تغییرهای آب و هوایی دارند که تاثیر این تغییرها در ایران به‌صورت بیابان‌زایی و در ایتالیا به‌صورت تغییر شدید آب و هوا مشهود است و پاسخ به این مشکلات نمی‌تواند از طرف یک کشور انجام گیرد و اراده جهانی را می‌طلبد.
"جیان‌لوکا گالتی" ادامه داد: محیط زیست و صنعت نمی‌توانند علیه همدیگر باشند و هر کشوری در مسیر صنعتی شدن باید این دو موضوع را کنترل کند؛ همان‌طور که ایتالیا در سه دهه گذشته به این هدف دست یافته و عمل به آن جزو تکالیف و تعهدهای اخلاقی ما است.
وی یادآور شد: ایتالیا در سده 19 میلادی مسیر صنعتی شدن را طی کرده است و اکنون تجربه‌های خود را برای مقابله با آلاینده‌ها در اختیار کشورهایی که در روند صنعتی شدن هستند، قرار می‌دهد.
وزیر محیط زیست ایتالیا افزود: همکاری ما فقط درباره انتقال فناوری نیست و در زمینه‌های دیگر همچون پالایش فاضلاب‌ها، انرژی‌های تجدیدپذیر، استفاده از زباله‌های شهری برای تولید انرژی و بهبود بهره‌برداری از انرژی در شهرها و نیروگاه‌ها می‌تواند باشد.
وی با اشاره به تجربه خوب ایتالیا در زمینه انرژی‌های نو، ادامه داد: در زمان حاضر 50 درصد انرژی تولیدشده در ایتالیا از نوع تجدیدپذیر است که در این زمینه هم فناوری‌های لازم را داریم و هم تجربه‌های خوبی در زمینه تشویق شهروندان برای بهبود استفاده از انرژی کسب کرده‌ایم.
وزیر محیط زیست ایتالیا یادآور شد: تلاش کرده‌ایم تا اشتباه‌های گذشته خود را در زمینه آب و انرژی برطرف کنیم و امروز از نظر اخلاقی و الزام‌های جهانی، لازم است دستاوردهای خود را در اختیار دیگر کشورها قرار دهیم که وزارت نیروی ایران نیز اراده منسجم و شفافی برای گسترش این روابط دارد.
وی با اشاره به آمادگی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران، تصریح کرد: حضور گسترده این شرکت‌ها و انتقال فناوری‌ها به ایران منوط به نتیجه‌بخش بودن مذاکره‌های هسته‌ای است و در صورت لغو تحریم‌ها، می‌توانیم شاهد گسترش همکاری‌ها در زمینه ساخت نیروگاه‌ها و یا طرح‌های بهبود بهره‌برداری از انرژی باشیم.
  • خبرنگار: امير جعفري آزاد
  • منتشر کننده: fallah