بخش آب
1393/12/02 18:42:00
در دیدار وزیر نیرو و وزیر محیط زیست لبنان مطرح شد:
همکاری ایران و لبنان در ساخت سد و جلوگیری از آلودگی منابع آب
در این دیدار به‌طور جدی درباره احداث سد در لبنان و آلودگی منابع آبی صحبت کردیم و تجربه‌ها و توانمندی‌های ایران در زمینه احداث سد تشریح شد که در صورت تمایل لبنان، حاضر هستیم شرکت‌های ایرانی در ساخت سد مشارکت داشته باشند.
در دیدار وزیر نیرو و وزیر محیط زیست لبنان، دو طرف برای همکاری در زمینه ساخت سد و جلوگیری از آلودگی منابع آب اعلام آمادگی کردند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" عصر امروز (شنبه) در حاشیه این دیدار، گفت: در این دیدار درباره مسایل مربوط با منابع آب، خشک‌سالی و مسایل راهبردی مرتبط با آب گفت‌وگوهایی صورت گرفت.
وی افزود: در این دیدار به‌طور جدی درباره احداث سد در لبنان و آلودگی منابع آبی صحبت کردیم و تجربه‌ها و توانمندی‌های ایران در زمینه احداث سد تشریح شد که در صورت تمایل لبنان، حاضر هستیم شرکت‌های ایرانی در ساخت سد مشارکت داشته باشند.
وی اظهار داشت: این اقدام‌ها نیازمند مطالعه است و ایران آماده است که همه امکانات و ظرفیت‌های فنی خود را در اختیار کشور دوست و برادر لبنان قرار دهد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره منابع تامین مالی سد بلعا، گفت: جمهوری اسلامی ایران منابع مالی سد بلعا را تامین نکرده است.
همچنین "محمد المشنوق" وزیر محیط زیست لبنان در حاشیه این دیدار گفت: در این دیدار، مسایل مربوط به همکاری دو کشور درباره آب، سد و آلودگی منابع آبی و رفع مشکلات بررسی شد و به تبادل تجربه پرداختیم.
وی افزود: مسایل پیرامون موضوع‌های محیط زیست را به مسئولان مربوطه سپردیم و با توجه به حجم مشکلات، نیازمند ارایه راهکارهای اصولی هستیم.
وی یادآور شد: در این دیدار از طرح‌ها و پروژه‌های وزارت نیرو و راهبردهای آن برای رفع بسیاری از مشکلات مطلع شدیم.
وی درباره آخرین وضعیت سد بلعا در لبنان، گفت: ما درباره این سد با مشکلات زیادی روبه‌رو شدیم و روش‌های جدیدی برای رفع این مشکلات آماده کرده و تمام جنبه‌های زیست محیطی آن را در نظر گرفتیم.
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah