بخش آب
1391/06/18 12:06:00
دقايقي پيش با حضور وزير نيرو؛
عملیات حفاري تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود پایان يافت
اين طرح بزرگ و ملي جزو طرح هاي مهر ماندگار وزارت نيرو بوده و حفر اين تونل 56 كيلومتر يك كار انحصاري در طرح هاي كشور است.

دقايقي پيش، عملیات حفاري تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود با حضور مهندس "مجید نامجو" وزير نيرو پایان يافت.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، اين طرح بزرگ و ملي جزو طرح هاي مهر ماندگار وزارت نيرو بوده و حفر اين تونل 56 كيلومتر يك كار انحصاري در طرح هاي كشور است.
این تونل بلندترين تونل انتقال آب در منطقه و خاورميانه است.
همچنين بتن ريزي اين تونل را به عنوان بتن برتر كشور در ميان همه پروژه هاي اجرا شده در كشور است كه شركت آب منطقه اي لوح برتر بتن كشور را به خاطر بتن ريزي اين طرح دريافت كرده است.
اجرای طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود از سال 81 آغاز شده است و در زمان كنوني بيش از 90 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و در نيمه نخست سال 92، هشت تا 9 درصد باقي مانده نيز به اتمام رسيده و طرح به طور كامل به بهره برداری می رسد.
ميزان هزينه طرح 11 هزار ميليارد ریال برآورد شده و تامين آب 10 شهر و 100 روستا ازجمله اهداف مهم طرح است كه با اجرای آن آب شرب شهرهاي خوانسار، گلپايگان، دليجان، محلات، سلفجگان، ساوه، قم، خمين، نيم بند و پرديسان قم تامین می شود.
افزون بر 70 درصد منابع مالي طرح از محل درآمدهاي عمومي دولت است كه 230 ميليون يورو از صندوق ذخيره ارزي، 500 ميليارد ریال اعتبار خشكسالي و 670 ميليارد ریال اوراق مشاركت از جمله منابع تامين اين طرح است.
در آیین پایان عملیات حفاری تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود، مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران از تلاش های مهندسان، كارشناسان و كاركنان اين طرح بزرگ قدرداني كرد و اجراي اين طرح بزرگ را به مردم ايران تبريك گفت.
مهندس "خسرو ارتقايي" افزود: اكنون دستگاه تي بي ام از داخل تونل خارج شد و كار عملیات حفاري تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود به اتمام رسيد.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah