بخش آب
1391/06/18 11:31:00
مهر ماندگار، تجلی توانستن؛ (20)
پيشرفت 25 درصدي طرح هاي مهر ماندگار وزارت نيرو در بخش آب
هم اکنون برنامه زمان بندي اجرای طرح های مهر ماندگار به خوبي پيش مي رود و در هفته دولت كه به تازگي پشت سر گذاشته شد، حدود 9 سد، 23 طرح آبرساني و تصفيه خانه و 23 هزار هکتار شبكه آبياري و زهكشي از طرح هاي مهر ماندگار به بهره برداري رسيد.

سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو از پيشرفت 25 درصدي طرح هاي مهر ماندگار این وزارتخانه در بخش آب خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "عليرضا دايمي" گفت: با توجه به برنامه کنوني، قرار است كه عملیات اجرایی 277 پروژه مهر ماندگار در وزارت نيرو تا پايان خردادماه 92 به اتمام برسد كه 240 تا 250 طرح در بخش آب است و در زمان كنوني حدود 25 درصد پيشرفت به وقوع پيوسته است.
 وي ادامه داد: هم اکنون برنامه زمان بندي اجرای طرح های مهر ماندگار به خوبي پيش مي رود و در هفته دولت كه به تازگي پشت سر گذاشته شد، حدود 9 سد، 23 طرح آبرساني و تصفيه خانه و 23 هزار هکتار شبكه آبياري و زهكشي از طرح هاي مهر ماندگار به بهره برداري رسيد.
دايمي افزود: اين امر نشان مي دهد كه اقدام های وزارت نيرو در طرح هاي مهر ماندگار براساس برنامه جلو مي رود.
وي به تنگناهاي مالي، مشكلات خاص فشرده كار كردن به عنوان سختي هاي اجراي اين طرح ها اشاره كرد و افزود: اجراي طرح هاي مهر ماندگار بدون مشکل و براساس برنامه پيش مي رود.
سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو درخصوص خريد آب ايران از تاجيكستان، گفت: وزير آب و اقتصاد تاجيكستان بسيار علاقه مند به اين كار است و موافقتنامه سه گانه ای ميان ايران، افغانستان و تاجيكستان وجود دارد و اين كار بايد انجام شود.
وي بحث هزينه ها و مسيريابي را موارد مورد بررسي در زمان كنوني دانست و گفت: بايد ديد از چه طريقي انجام اين پروژه اقتصادي تر است زيرا به اعتقاد ما اگر تركمنستان نيز در اين موافقت نامه حضور مي يافت، شرايط بهتري براي ايران وجود داشت.
وي ادامه داد: تركمنستان مرز مشترك طولاني در قسمت شمال كشور با ايران دارد و در اين قسمت ما نياز شديدي به منابع آبي داريم.
وي افزود: در مناطق خراسان شمالي، جنوبي و رضوي و حتي كرمان و طبس نياز شديدي به منابع آبي وجود دارد كه ما تلاش داريم اين كار انجام شود.
دايمي ظرفيت رودخانه هاي تاجيكستان براي انتقال را حجم قابل توجهی اعلام كرد و افزود: ظرفيت آبي كه خود تاجيكستان براي انتقال به ايران پيشنهاد كرده است، يك ميليارد مترمكعب در سال است كه براي ايران هنوز در شرايط بررسي مسایل فني است.
وي نحوه پرداخت هزينه آب به تاجيكستان را به شکل تهاتر اعلام كرد و افزود: برنامه ايران اين است كه از نيروگاه هاي برقابي كه در تاجيكستان وجود دارد، استفاده و در مقابل آب انرژي به تاجيكستان داده شود.
دايمي افزود: توسط نيروگاه هاي سنگ توده و عيني انرژي توليد مي شود و يك كريدور آب و انرژي بين سه كشور ايران، تاجيكستان، افغانستان و احتمالا تركمنستان ايجاد مي شود و يك همكاري خوب منطقه اي بين اين چهار كشور براي ايجاد كريدور آب و انرژي برقرار مي شود.
وي تصريح كرد: با توجه به اينكه امكانات گسترده اي در تاجيكستان براي توليد برقابي وجود دارد با سرمايه گذاري كه در آنجا براي نيروگاه هاي برقابي انجام مي شود، مي توان تبادل آب و انرژي كرد و حتي از اين حوزه فراتر رفت.
سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو در پاسخ به اين سوال كه "آيا انتقال آب از كشوري به كشور ديگر از جهت پدافند غيرعامل مشكل ساز نمي شود؟ " گفت: منابع آب خارجي منابع مطمئني نیست و از آن جايي كه ضريب وابستگي به منابع آب خارجي تعريف خاصي دارد، بايد به گونه اي باشد كه منابع محلي كفايت كافي را داشته باشد و با تغييري كه در منابع صورت مي گيرد، سامانه آسيب پذير نباشد.
وي ادامه داد: در تمام جهان اين موضوع رعايت مي شود و اين ضريب در تمام دنيا اعمال شده است و مشكل خاصي وجود ندارد.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah