بخش برق
1393/10/27 14:42:00
رییس هیات‌مدیره سیم و کابل ابهر خبر داد:
انعقاد بزرگ‌ترین قرارداد صادرات سیم و کابل کشور
در این مناقصه کشور‌های عراق، مالزی، ترکیه، کره، ایتالیا، آلمان، سوئیس، امارات و عربستان نیز حضور داشتند که در نهایت شرکت سیم و کابل ابهر ایران برنده این مناقصه شد.
رییس هیات‌مدیره سیم و کابل ابهر از انعقاد بزرگ‌ترین قرارداد صادرات سیم و کابل کشور خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "علیرضا کلاهی" امروز (شنبه) در یک نشست خبری، گفت: از سال 82 که نخستین کابل 132 کیلوولت ایرانی در کشور مورد استفاده قرار گرفته، تاکنون 600 کیلومتر کابل 132 کیلوولت اجرا شده است که با انعقاد یک قرارداد جدید با کشور عراق، 300 کیلومتر کابل 132 کیلوولت برای طرح‌های عراق توسط شرکت سیم و کابل ابهر اجرا می‌شود.
وی افزود: قرارداد ساخت این میزان کابل از سوی وزارت برق عراق به ما ابلاغ شده و "ال‌سی" آن گشایش یافته است .
وی ارزش این طرح را حدود 40 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: در این مناقصه کشور‌های عراق، مالزی، ترکیه، کره، ایتالیا، آلمان، سوئیس، امارات و عربستان نیز حضور داشتند که در نهایت شرکت سیم و کابل ابهر ایران برنده این مناقصه شد.
وی با بیان اینکه امروز 30 تا 35 درصد محصول‌های شرکت سیم و کابل ابهر به بازارهای هدف صادر می‌شود، گفت: برای موفقیت در موضوع صادرات هفت سال کار منسجم انجام شده است تا به وضعیت امروز رسیده‌ایم.
کلاهی یادآور شد: 82 درصد از صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور در حوزه آب و برق صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه نخستین کارخانه کابل‌سازی در ایران در سال 1964 و در عربستان در سال 1982 احداث شده است، گفت: با این وجود، امروز عربستان که معادن مس ندارد، یک میلیارد دلار صادرات کابل انجام می‌دهد اما صادرات کابل در ایران به کمتر از 100 میلیون دلار می‌رسد و مجموع ارزش تولید داخل سیم و کابل کشور به حدود یک میلیارد دلار در سال می‌رسد.
کلاهی سپس یادآور شد: عراق پتانسیل سرمایه‌گذاری سالانه 25 تا 30 میلیارد دلار در بخش برق را دارد و پیش‌بینی می شود تا سال 2030 این کشور 350 تا 400 میلیارد دلار در حوزه برق سرمایه‌گذاری کند.
 
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah