بخش آب
1391/06/15 15:30:00
در سال آینده میلادی؛
نهمین اجلاس شورای حکام مرکز بين المللي آب شهري در تاجیکستان برگزار مي شود
در هشتمين نشست شورای حکام مرکز بين المللي آب شهري که از روز گذشته به میزبانی وزارت نیرو در تهران در حال برگزاری است، برنامه کار مرکز برای سال 2012 و 2013 میلادی مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارایه نقطه نظرها و پیشنهادهای اعضای حاضر در نشست، مورد تصویب قرار گرفت.

نهمین اجلاس شورای حکام مرکز بين المللي آب شهري سال آینده میلادی در شهر دوشنبه کشور تاجیکستان برگزار مي شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، در هشتمين نشست شورای حکام مرکز بين المللي آب شهري که از روز گذشته به میزبانی وزارت نیرو در تهران در حال برگزاری است، برنامه کار مرکز برای سال 2012 و 2013 میلادی مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارایه نقطه نظرها و پیشنهادهای اعضای حاضر در نشست، مورد تصویب قرار گرفت.
برگزاری نهمین جلسه شورای حکام مرکز همزمان با اجلاس سازمان ملل در سال 2013 میلادی در شهر دوشنبه کشور تاجیکستان به میزبانی وزارت اقتصاد آب و اصلاح زمین تاجیکستان، اعلام آمادگی کشور عمان جهت برگزاری رویدادهای مختلف با همکاری مرکز و تقبل برگزاری کارگاه آموزشی در زمینه استفاده از آب های غیرمتعارف در اوایل سال 2013 میلادی (زمستان 1391) و اعلام آمادگی کشور عراق برای برگزاری یک کارگاه آموزشی بین المللی با همکاری مرکز در طی سال آینده میلادی از مصوبه های مهم هشتمين نشست شورای حکام مرکز بين المللي آب شهري است.
همچنين توافق بر برگزاری دوسالانه شورای حکام مرکز پس از برگزاری نهمین نشست آن در تاجیکستان (دهمین نشست در سال 2015 خواهد بود)، اعلام رضایت تمامی کشورهای عضو از فعالیت و درخواست آنان از یونسکو مبنی بر تمدید ادامه فعالیت آن برای دوره پنج ساله بعدی و آمادگی مرکز آموزشی وزارت منابع آب و آبیاری کشور مصر برای گسترش همکاری بیشتر با مرکز در اجرای پروژه های مختلف از ديگر مصوبه های اين رويداد است.
با توجه به اتمام فعالیت پنج ساله دوم فعالیت های مرکز تحت پوشش یونسکو در اواسط سال 2013 میلادی، مقرر شد ارزیابی مرکز توسط هیات اجرایی یونسکو و تهیه گزارش های مقدماتی در اسرع وقت صورت گیرد.
اجلاس شورای حکام مدیریت آب شهری براساس قرارداد منعقده بین ایران و یونسکو همه ساله به میزبانی یکی از کشورهای عضو برگزار می شود و تاکنون ایران شش بار و عمان دو بار میزبانی این اجلاس را برعهده داشته اند.
بر طبق موافقتنامه منعقده بین دولت جمهوری اسلامی ایران و یونسکو، عالی ترین رکن تصمیم گیری در اجلاس شوراي حكام ریاست آن يعني وزیر نیرو است و براساس چارچوب تعیین شده در موافقتنامه یادشده، به طور سالانه اجلاس عادی خود را جهت بررسی عملکرد سال گذشته و تصویب برنامه ها و پروژه های سال جاری مرکز تشکیل می دهد.
در زمان حاضر 15 کشور و هشت سازمان بین المللی عضو شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری در بالاترین سطح هستند.
هفتمین اجلاس شورای حکام مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) در روزهاي 15 و 16 ارديبهشت ماه سال 89 و به میزبانی وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah