بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1393/09/25 20:21:00
وزیر نیرو خبر داد:
همکاری ایران و ارمنستان در اجرای نیروگاه‌های برق‌آبی و بادی
دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی ازجمله احداث نیروگاه‌های برق‌آبی و بادی، خط انتقال برق، مسایل زیست‌محیطی رودخانه ارس، احداث خط آهن ایران به ارمنستان و اکتشاف و بهره‌برداری از معادن همکاری خواهند کرد.
وزیر نیرو از توافق ایران و ارمنستان برای اجرای نیروگاه‌های برق‌آبی و بادی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" عصر امروز (سه‌شنبه) در حاشیه امضای تفاهم‌نامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان، در جمع خبرنگاران گفت: در این اجلاس چهار كميته در زمینه‌های مختلف بانكي، مالي و سرمايه‌گذاري، حمل‌ونقل، شهرسازي و كشاورزي، فرهنگي، گردشگري و بهداشت و نفت و گاز، آب، محيط زيست تشکیل و یک کمیته نیز به‌طور خاص بر روی فعالیت‌های مشترک دو کشور برای احداث نیروگاه برق‌آبی مگری بر روی رودخانه ارس متمرکز شد.
وی افزود: این دوره از مذاکره‌ها به تفاهم‌های خوبی منجر شد و دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی ازجمله احداث نیروگاه‌های برق‌آبی و بادی، خط انتقال برق، مسایل زیست‌محیطی رودخانه ارس، احداث خط آهن ایران به ارمنستان و اکتشاف و بهره‌برداری از معادن همکاری خواهند کرد.
چیت‌چیان در پایان ابراز امیدواری کرد: در سایه تفاهم انجام‌گرفته، شاهد توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور باشیم.
همچنین "یرواند زاخاریان" وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با اشاره به مفاد توافق‌نامه همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان به‌ویژه در بخش تبادل انرژی، گفت: امیدواریم بیشتر موارد مورد توافق به‌ویژه نیروگاه برق‌آبی مگری از ماه آینده وارد فاز اجرایی شود.
وی افزود: در زمان حاضر میزان تبادل انرژی میان ایران و ارمنستان افزون بر یک میلیارد کیلووات‌ساعت در سال است که امیدواریم این رقم با اجرای خط سوم انتقال برق، افزایش قابل‌توجهی داشته باشد.
زاخاریان درباره اجرای نیروگاه مگری گفت: طبق توافق انجام‌شده، کارهای مقدماتی اجرای این نیروگاه بایستی تا پایان 2015 به اتمام برسد و اجرای طرح از اواخر سال آینده میلادی یا سال 2016 به مدت پنج سال آغاز شود.
وی ادامه داد: برای اجرای خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان نیز 18 ماه فرصت اجرا در نظر گرفته شد و اجرای این طرح از ماه مارس 2015 آغاز خواهد شد.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با اشاره به اقدام این کشور برای مقابله با آلودگی‌های رودخانه ارس، گفت: با اقدام این وزارت‌خانه، برای شناسایی منابع آلاینده این رودخانه در کشور ارمنستان اقدام شد و امیدواریم با اقدام مشترک دو کشور مسایل محیط زیستی درباره این رودخانه رعایت شود.
دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان روزهای 24 و 25 آذرماه جاری به میزبانی وزارت نیرو در تهران برگزار شد.


  • خبرنگار: امير جعفري آزاد
  • منتشر کننده: fallah