بخش آب
1391/06/14 16:40:00
سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو خبر داد:
خشكسالي، ريزگردها و كاهش منابع آب 3 چالش مشترك ايران و كشورهاي همسايه
برخلاف تنوع آب و هوایی موجود در منطقه، مباحث مشتركي مانند خشكسالي، ريزگردها و كم شدن منابع آب ميان كشورهاي همسايه غربي مانند اردن، سوريه و عراق و ايران وجود دارد.

سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو گفت: خشكسالي، ريزگردها و كم شدن منابع آب سه چالش مشترك ايران و كشورهاي همسايه است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس"عليرضا دايمي" امروز (سه شنبه) در حاشيه هشتمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری – تهران، در جمع خبرنگاران گفت: برخلاف تنوع آب و هوایی موجود در منطقه، مباحث مشتركي مانند خشكسالي، ريزگردها و كم شدن منابع آب ميان كشورهاي همسايه غربي مانند اردن، سوريه و عراق و ايران وجود دارد.
وي با ابراز رضايت از نحوه برگزاري هشتمين شوراي حكام، گفت: پيشنهادهای خوبي در اين اجلاس مطرح شد و قصد اين است كه اين مركز منطقه اي به مركز بين المللي تبديل شود.
وي افزود: نمايندگان پنج سازمان بين المللي وابسته به يونسكو و مجمع هاي ديگر بين المللي در اين اجلاس حضور دارند و ارتباط و هماهنگي هاي خوبي با آنها وجود دارد كه از آن جمله مي توان به دفتر منطقه اي يونسكو در تهران اشاره كرد.
وي گفت: برگزاري اين اجلاس اقدام خوبي است براي اينكه بتوان مجموعه هاي مربوط به مديريت آب را تجميع كرد.
سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو در پاسخ به اين سوال كه "چقدر از چالش هاي اين كشورها مشترك است؟"، گفت: براساس اعلام وزير هند، قسمت هايي از هند با سيلاب شديد و بخش هايي با خشكسالي همراه است.
وي ادامه داد: مباحث مشترك بسياري براي دو كشور ايران و هند در بخش آب وجود دارد.
دايمي گفت: وزير تاجيكستان به دنبال اين بود كه روش ها و ساختارهاي مديريتي آب به ويژه آب كشاورزي در ايران را مطالعه كند و در نشست پیشین كه وي در ايران بود، اطلاعاتي را درباره نحوه مديريت و ساختار اصلي وزارتخانه گرفت كه الگو برداري خوبي براي وي بود تا از همين روش ها استفاده شود.
به گفته وي، كشور ما با توجه به اينكه مديريت آب سابقه بيشتري دارد، مي تواند الگوي مناسبي براي اين كشورها باشد.
وي افزود: تاجيكي ها تمايل دارند تا از مباحث ساختاري و مديريتي و بهره برداري آب در كشور ايران بازديد كنند.
دايمي تصريح كرد: دیدارهايي كه در حاشيه نشست ها صورت مي گيرد، اين امكان را مي دهد كه با سازمان هاي بين المللي مباحث مربوط به آب را جلو ببريم.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah