بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1393/09/24 13:05:00
وزیر نیرو خبر داد:
افزایش ظرفیت تبادل برق بین ایران و ارمنستان/بازنگری در ظرفیت نیروگاه مگری
ایران و ارمنستان روابط سیاسی بسیار خوبی دارند و دو کشور دوست و همسایه همواره در جهت هم‌گرایی منطقه‌ای تلاش کرده‌اند که ضرورت دارد همکاری‌های بازرگانی، تجاری، اقتصادی و اجتماعی خود را نیز به پایه روابط سیاسی برسانیم.
وزیر نیرو از افزایش ظرفیت تبادل برق بین ایران و ارمنستان و همچنین بازنگری در ظرفیت نیروگاه مگری خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (دوشنبه) در حاشیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان، در جمع خبرنگاران گفت: وقفه‌ای دو ساله در برگزاری این کمیسیون داشتیم که در ملاقات‌ها و مذاکره‌هایی که بین دو کشور انجام شد، تصمیم به برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان تا پیش از پایان سال جاری میلادی گرفتیم.
وی اظهار داشت: ایران و ارمنستان روابط سیاسی بسیار خوبی دارند و دو کشور دوست و همسایه همواره در جهت هم‌گرایی منطقه‌ای تلاش کرده‌اند که ضرورت دارد همکاری‌های بازرگانی، تجاری، اقتصادی و اجتماعی خود را نیز به پایه روابط سیاسی برسانیم.
چیت‌چیان با اشاره به کمیته‌های درنظر گرفته‌شده برای این اجلاس، گفت: كميته بانكي، مالي، سرمايه‌گذاري، تجاري و صنايع، كميته حمل‌ونقل، شهرسازي، كشاورزي و ارتباطات و مخابرات، كميته فرهنگي، گردشگري، آموزش عالي، بهداشت و اموراجتماعي و كميته نفت و گاز، آب، محيط زيست و برق برای پیگیری و بررسی همکاری‌های مشترک تشکیل شده است و افزون‌بر آن کمیته‌ای به‌طور خاص بر روی  فعالیت‌های مشترک دو کشور برای احداث نیروگاه برق‌آبی مگری متمرکز می‌شود.
به‌گفته وی، با اهتمام وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان و همچنین موسسه‌های ایرانی می‌توانیم به توافق لازم برای تفاهم‌نامه‌ها و اسناد تهیه‌شده دست پیدا کنیم تا براساس این اسناد روابط دو طرف را تعمیق و گسترش دهیم.
وزیر نیرو سپس از بازنگری در ظرفیت نیروگاه مگری در مرز مشترک ایران و ارمنستان به‌دلیل تغییر به‌وجود آمده در آورد رودخانه ارس خبر داد و گفت: ما این تغییر را به ارمنستان اعلام کردیم و براساس مطالعه‌های صورت‌گرفته، میزان ظرفیت نیروگاه در هر کشور 100 مگاوات خواهد بود.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: دریافت برق در برابر تحویل گاز طبیعی به ارمنستان صورت می‌گیرد که با ساخت خط انتقال سوم امکان افزایش ظرفیت تبادل برق به‌وجود می‌آید اما میزان افزایش برق تبادلی تحت تاثیر مذاکره‌های طرف ارمنی با وزارت نفت در ازای دریافت مقدار بیشتری گاز طبیعی است.
همچنین "یرواند زاخاریان" وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با اشاره به توقف دو ساله برگزاری اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان، گفت: امروز فرصت برگزاری دوازدهمین نشست مشترک دو کشور فراهم شده است.
وی افزود: جمهوری ارمنستان جایگاه بالایی برای رابطه با ایران قائل است که براساس منافع مشترک، حسن هم‌جواری و دوستی دو کشور متکی است.
وی اظهار داشت: روابط دوستانه دو کشور از گذشته بسیار دوری برخوردار است و ما هر تلاشی برای تعمیق و گسترش این روابط انجام می‌دهیم.
زاخاریان با بیان اینکه مسایل مختلفی در برنامه کاری این اجلاس پیش‌بینی شده است، گفت: احداث خط انتقال سوم برق بین ایران و ارمنستان ازجمله برنامه‌های در دست بررسی کمیته‌های تخصصی این اجلاس است که امیدواریم عملیات عمرانی آن به‌زودی آغاز شود و ظرف دو سال به پایان برسد.
وی ادامه داد: بررسی وضعیت نیروگاه برق‌آبی مگری از دیگر برنامه‌های مهم ما در این اجلاس است که امیدواریم طی دو روز برگزاری این اجلاس، در زمینه تمدید برنامه زمانی ساخت این نیروگاه به توافق رسیده و فعالیت‌های مقدماتی آن را آغاز کنیم.
وی با بیان اینکه روابط اقتصادی بین ایران و ارمنستان درمقایسه با روابط سیاسی دو کشور پررنگ نیست، گفت: در این مورد ریاست جمهوری دو کشور اشاره‌هایی داشته‌اند و اهمیت زیادی برای این اجلاس قائل شده‌اند و در واقع گسترش و توسعه روابط اقتصادی از همین کمیسیون آغاز می‌شود.
وی میزان مبادله‌های تجاری ایران و ارمنستان را 300 میلیون دلار عنوان و ابراز امیدواری کرد: با همکاری وزیر نیروی ایران، زمینه مناسبی برای دو برابر کردن این رقم فراهم کنیم و همچنین با بهره‌برداری از خط انتقال سوم بین ایران و ارمنستان، حجم مبادله‌های برق دو تا سه برابر افزایش یابد.
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah