بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1393/09/24 13:06:00
وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان عنوان کرد:
اعتماد مقابل عامل کلیدی گسترش همکاری‌ بین ایران و ارمنستان
هم‌اکنون باید تمرکز خود را بر برنامه‌های عمده اقتصادی میان دو کشور ازجمله خط سوم انتقال برق، ایجاد خط آهن بین دو کشور، نیروگاه برق‌آبی "مگری" و برنامه‌های عمده دیگر قرار دهیم.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت: اعتماد مقابل بین دو کشور ایران و ارمنستان، عامل کلیدی برای گسترش همکاری‌ها بوده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یرواند زاخاریان" امروز (دوشنبه) در آیین گشایش دوازدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان در محل ستادی وزارت نیرو، اظهار داشت: جمهوری ارمنستان اهمیت زیادی برای روابط با ایران که مبتنی بر منافع دو طرف و دوستی دو کشور بوده، قائل است.
وی با این حال اظهار داشت: به‌دلیل شرایطی خارج از اختیار ما، وقفه‌ای دو ساله در روابط دو کشور به‌وجود آمد که می‌توانست در گسترش روابط دو کشور موثر باشد، اما با وجود این موضوع، هم‌اکنون روابط بین دو کشور در زمینه‌های متفاوتی وجود دارد و پتانسیل توسعه زیادی بین دو کشور موجود است.

وی افزود: هر کدام از طرفین در این کمیسیون نقش و جایگاه خود را در پیشبرد اهداف پیشین و ارایه برنامه‌های جدید به‌کار گرفته‌اند و همان‌طور که روسای جهموری دو کشور اذعان کردند برخلاف روابط سیاسی خیلی خوب دو کشور، روابط اقتصادی به وضعیت مطلوب نرسیده و بخش کوچکی از پتانسیل همکاری فعال شده است.
زاخاریان با بیان اینکه درصورت همکاری مناسب دو طرف، می‌توانیم روابط اقتصادی را چندین برابر ارتقا دهیم، گفت: مدت زمان زیادی از اجلاس یازدهم که در ایروان تشکیل شد، می‌گذرد و در این فاصله کارهای زیادی روی هم انباشته شده است، اما اجلاس دوازدهم پتانسیل بالایی در زمینه توسعه همکاری در بخش اقتصاد، صنعت، انرژی، گردشگری و تجارت دارد و برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بستر قانونی مناسبی مهیا است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون باید تمرکز خود را بر برنامه‌های عمده اقتصادی میان دو کشور ازجمله خط سوم انتقال برق، ایجاد خط آهن بین دو کشور، نیروگاه برق‌آبی "مگری" و برنامه‌های عمده دیگر قرار دهیم.
زاخاریان با بیان اینکه این اجلاس برای گسترش همکاری اقتصادی و افزایش ارتباط‌ها نقش کلیدی می‌تواند داشته باشد، افزود: حسن هم‌جواری و اعتماد مقابل بین دو کشور عامل کلیدی برای گسترش همکاری بوده است و امیدواریم با تلاش‌های مشترک، همکاری دو کشور را تا سطح مناسبی ارتقا دهیم.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با بیان اینکه هیات همراه اختیار کامل برای گسترش همکاری در تمام زمینه‌ها با جمهوری اسلامی دارد، تصریح کرد: معتقدم با آگاهی از مسئولیت‌های متقابل از هر امکانی برای تعمیق همکاری‌ها استفاده خواهد شد، چراکه وقتی ارقام مربوط به مبادله‌های اقتصادی دو کشور را مرور کنیم، امکان گسترش بسیاری در این زمینه وجود دارد.
وی ادامه داد: در زمان حاضر تبادل تجاری بین دو کشور نیز پایین است و دو دولت به‌عنوان ارکان گسترش همکاری‌ها، تمرکز خود را بر فعالیت این کمیسیون قرار داده‌اند؛ موفقیت در افزایش و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مبتنی‌بر فعالیت این کمیسیون است و ما هم‌اکنون مکلف هستیم در قبال اعتماد دولت‌ها کار موثری در این زمینه انجام دهیم.
  • خبرنگار: امير جعفري آزاد
  • منتشر کننده: fallah