بخش عمومي
1393/09/24 10:58:00
وزیر نیرو اعلام کرد:
تلاش ایران برای استفاده از تمام ظرفیت‌های توسعه روابط با ارمنستان
بي‌گمان وجود منابع طبيعي ازجمله منابع آب و ذخاير معدني در ارمنستان از يك سو و توانمندي‌هاي فني و مهندسي و سرمايه‌هاي بزرگ انساني در جمهوري اسلامي ايران از سوي ديگر، راه را براي توسعه بيشتر اين روابط نيز هموارتر خواهد كرد.
وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران تمام ظرفیت‌های موجود برای توسعه و پیشرفت روابط و همکاری‌های دوجانبه با جمهوری ارمنستان را به‌کار می‌گیرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (دوشنبه) در آیین گشایش دوازدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان در محل ستادی وزارت نیرو، اظهار داشت: خدا را شاكر هستم كه توفيق برگزاري دوازدهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ارمنستان را در تهران به ما عنايت فرمود.
وی با ابراز اميدواری نسبت به اینکه هیات ارمنی طي اقامت خود در تهران اوقات خوبي را سپري كند و با اشتراك مساعي به همه هدف‌هاي اين سفر به اتفاق، جامه عمل بپوشانيم، گفت: سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جهان بر توسعه روابط با بیشتر كشورها، به‌ويژه كشورهاي منطقه و همسايگان تاكيد دارد و به يقين روابط خوب سياسي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ارمنستان، به ضرر هيچ‌يك از كشورهاي منطقه نيست بلكه به هم‌گرايي بيشتر منطقه كمك خواهد كرد.
وی افزود: ما همه تلاش خود را انجام خواهيم داد تا ظرفيت‌هاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي ميان دو كشور همسايه ايران و ارمنستان را كه به توسعه و پیشرفت دو ملت كمك خواهد كرد، به‌كار گيريم.

به‌گفته وزیر نیرو، دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ارمنستان از نقاط مشترک فرهنگي و تاريخي فراواني برخوردارند و اين اشتراك‌ها و سياست حسن هم‌جواري موجب شده است از زمان استقلال جمهوري ارمنستان تاكنون، روابط سياسي دو كشور روندي رو به پيشرفت و بدون فراز و نشيب و همواره رو به توسعه را تجربه كند.
وی اظهار داشت: تاكنون يازده اجلاس كميسيون مشترك در دو كشور برگزاري شده است و هيات‌هاي عالي‌رتبه زيادي در سطح روساي جمهوری ميان دو كشور رفت‌وآمد داشته‌اند و اين امر نه‌تنها نشان‌دهنده وجود بسترهاي مناسب سياسي براي توسعه همكاري‌ها است، بلكه مي‌تواند به گسترش همكاري‌هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي نيز كمك شاياني كند.
وی خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته پاره‌اي مشكلات مالي، موجب شد وقفه‌اي در توسعه همكاري‌ها رخ دهد كه با تلاش دستگاه‌هاي ذيربط دو طرف، اين مشكل برطرف شد و از اين پس مي‌توان بيشتر شاهد رشد توسعه روابط و همكاري‌هاي دو كشور به‌ويژه در بخش‌هاي اقتصادي بود.
وزیر نیرو افزود: طي اين دو سال دستگاه‌هاي دولتي و خصوصي دو كشور در راستاي تحقق تفاهم‌های پیشین، پيگيري و اقدام‌های جدي انجام دادند كه نتيجه و حاصل آن در اين اجلاس در قالب پيش‌نويس ياداشت‌تفاهم‌هايي از سوي دستگاه‌هاي دو كشور به دبيرخانه اين اجلاس ارسال شده كه بديهي است مورد بررسي نيز قرار خواهد گرفت.
وی گفت: اگرچه برخي از موانع، موجب شده است بخشي از توافق‌هاي گذشته از پيشرفت مطلوب برخوردار نباشند، اما خوش‌بختانه عزم جدي مسئولان و توانمندي‌هاي موجود نويد افقي روشن در مسير همكاري فيمابين را مي‌دهد كه از آن جمله مي‌توان به سند سه‌جانبه ريلي و يا تمديد قرارداد ساخت نيروگاه برق‌آبي مگري اشاره كرد؛ با همه اين احوال در يك ارزيابي اجمالي مي‌توان گفت روند تحقق تفاهم‌های اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي دو كشور، در سطح مطلوب و درخور روابط بسيار مثبت و صميمانه سياسي دو كشور دوست نيست و نيازمند تلاش و اهتمام جدي براي زدودن موانع ازجمله قوانين دست‌وپاگير اداري، پرهيز از بندهاي شعاري و جمله‌های كليشه‌اي در اسناد همكاري، پيدا كردن راهكارهاي مناسب براي توسعه همكاري‌ها و عملياتي كردن توافق‌ها و حمايت از بخش خصوصي دو كشور است.
وزیر نیرو تصریح کرد: اين‌جانب ضمن ابرام بر اهتمام جدي براي توسعه عرصه‌هاي همكاري دوجانبه، بر لزوم هدايت بخش‌هاي خصوصي و دولتي دو كشور به‌منظور افزايش حجم مبادله‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك با حمايت‌هاي جدي نهادهاي دولتي مرتبط و مسئولان و مقام‌های دو كشور تاكيد مي‌ورزم و باور دارم اين كميسيون بستر قانوني، حقوقي لازم را براي اين منظور ايجاد كرده است؛ بنابراين اگر نتيجه مطلوب از اين فرصت به دست نيايد، مشكل از نوع ديدگاه ما و كم‌كاري‌ها خواهد بود كه البته اميد دارم با تدبير و اهتمام جدي كه روساي كميسيون مشترك دارند و همچنين انگيزه‌هاي كافي که در بدنه دستگاه‌هاي اجرايي بخش خصوصي دو كشور سراغ دارم، از اين فرصت بهره كافي را خواهيم برد.
وی تصریح کرد: بي‌گمان وجود منابع طبيعي ازجمله منابع آب و ذخاير معدني در ارمنستان از يك سو و توانمندي‌هاي فني و مهندسي و سرمايه‌هاي بزرگ انساني در جمهوري اسلامي ايران از سوي ديگر، راه را براي توسعه بيشتر اين روابط نيز هموارتر خواهد كرد.

وزیر نیرو ابراز اميدواری کرد: اسناد توافق‌شده اين اجلاس برگ زريني در روابط دو كشور باشد و انتظار مي‌رود حمايت‌هاي جدي طرفين از بخش خصوصي، بستر مناسبي را براي گسترش مراوده‌های شركت‌هاي خصوصي دو طرف فراهم آورده و رفاه و آسايش و مصالح دو ملت دوست و همسايه را تامين كند.
دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان به‌مدت دو روز به‌میزبانی وزارت نیرو برگزار می‌شود.
  • خبرنگار: امير جعفري آزاد
  • منتشر کننده: fallah