بخش عمومي
1393/09/15 16:43:00
مدیرکل دفتر توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی وزارت نیرو تاکید کرد:
لزوم تقویت نظام بانکی برای توسعه صادرات فنی و مهندسی
با توجه به تحول‌های اخیر در اقتصاد جهانی و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در راستای کاهش قابل‌توجه بهای نفت خام در بازارهای انرژی، لزوم اتخاذ رویکرد جدی‌تر در قبال صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی بیش از پیش آشکار می‌شود.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی وزارت نیرو بر لزوم تقویت نظام بانکی برای توسعه صادرات فنی و مهندسی تاکید کرد.
مهندس "بهرام نظام‌الملکی" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: بیشتر شرکت‌های ایرانی باوجود محدودیت‌های بین‌المللی و تحریم‌های ظالمانه غرب علیه مردم ایران و در شرایط نابرابر در مناقصه‌های بین‌‎المللی شرکت کرده و برنده می‌شوند و در اجرای پروژه‌های برون‌مرزی موفق عمل می‌کنند که درمجموع رویکرد کشورهایی که در آنها پروژه انجام‌شده، نسبت به عملکرد شرکت‌های ایرانی مثبت است.
وی افزود: وزارت نیرو همواره تلاش کرده است شرکت‌های ایرانی را که دارای عملکرد موفقی در زمینه اجرای پروژه‌های برون‌مرزی بوده‌اند، ازطریق برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی، اعزام هیات کارشناسی، ملاقات‌های رسمی سیاسی و اقتصادی و ازطریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها به آنان معرفی کند که در این راستا توانسته است بستر مناسبی را برای معرفی توانمندی‌های شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در کشورهای هدف فراهم کند.
وی با بیان اینکه با توجه به تحول‌های اخیر در اقتصاد جهانی و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در راستای کاهش قابل‌توجه بهای نفت خام در بازارهای انرژی، لزوم اتخاذ رویکرد جدی‌تر در قبال صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی بیش از پیش آشکار می‌شود، گفت: با توجه به بروز شرایط جدید در کشورهای همسایه و افزایش تمایل کشورهایی همچون عراق، سوریه و سایر کشورها به دریافت کالاها و خدمات از جمهوری اسلامی ایران و همچنین ایجاد فرصت‌های جدید در کشورهای همسایه، به نظر می‌رسد فرصتی دوباره و استثنایی برای رشد و توسعه اقتصادی ازطریق کاهش وابستگی به نفت و رونق صادرات غیرنفتی فراهم شده است.
وی جایگاه وزارت نیرو را در زمینه صدور کالاها، تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی منحصر به‌فرد و بسیار بااهمیت دانست و گفت: گویای این امر توانمندی و ظرفیت ایجادشده در صنعت آب و برق است که می‌تواند درصورت حمایت اصولی و رفع موانع شرکت‌ها، رقمی معادل 20 میلیارد دلار درآمد ارزی را به خود اختصاص دهد.
وی یادآور شد: با توجه به ظرفیت بسیار بالای صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین جایگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، امکان افزایش جهشی ارقام مربوط به صادرات خدمات فنی و مهندسی وجود دارد که لازمه این امر فراهم کردن بسترهای قانونی، مالی و بانکی برای شرکت‌ها است.
وی تصریح کرد: محقق کردن اهداف ذکرشده در سند چشم‌انداز، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه‌های توسعه کشور و همچنین لایحه خروج غیرتورمی از رکود، فراهم کردن بسترهای لازم برای صدور خدمات فنی و مهندسی است که این بسترسازی باید به‌نحوی باشد که امکان رقابت شرکت‌های ایرانی را با شرکت‌های چینی، ترکیه‌ای و ... که از حمایت‌های بی حد و حصر و تمام و کمال دولت‌های‌شان برخوردارند، فراهم کند.
نظام‌الملکی یکی از بسترهای لازم برای این کار را تامین منابع مالی لازم برای صادرات و همچنین تضمین پروژه‌ها عنوان کرد و افزود: علت اصلی موفقیت کشورهای رقیب همچون چین، ترکیه، کره و ...، بهره‌مندی پیمان‌کاران این کشورها از پشتوانه قوی مالی است که توسط بانک‌ها با تسهیلات بسیار سهل و آسان ارایه می‌شود.
وی افزود: دسترسی به منابع مالی ارزان، مدیریت صحیح جریان نقدینگی و بهره‌گیری از تضمین‌ها و تامین مالی توسط بانک‌ها برای پروژه‌های برون‌مرزی از عوامل اساسی موفقیت صدور خدمات فنی و مهندسی است.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی وزارت نیرو ادامه داد: نهادهای مهم موجود در کشور برای تامین این اهداف بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات هستند که با توجه به نقش بسیار مهم و تاثیرگذار این دو نهاد در تامین مالی و تضمین صادرات غیرنفتی کشور، عدم تکافوی سرمایه این دو نهاد به عنوان مانع اصلی توسعه صادرات کشور بوده است.
وی افزود: سرمایه اندک این نهادها و تکالیف سنگین پیشین محول‌شده، آنها را به نهادهايی محافظه‌کار تبدیل است به‌نحوی که در زمان حاضر بانک توسعه صادرات از ارایه تسهیلات برای پروژه‌های برون‌مرزی به شکل اعتبار خریدار خودداری کرده و صندوق ضمانت صادرات نیز به‌دلیل تضمین پروژه‌های برون‌مرزی به میزان بسیار بیشتر از توان خود به‌دلیل موارد تکلیفي دولت، عملاً به صندوقی نحیف تبدیل شده است.
وی تاکید کرد: این امر در حالی اتفاق می‌افتد که در تمام کشورهای مدعی صادرات یک بانک تخصصی و قوی مختص صادرات و همچنین یک صندوق قوی برای تضمین پروژه‌های صادراتی وجود دارد که همگی آنها با پشتوانه دولتی به انجام وظایف خطیر خود در قبال صادرات مشغول بوده و از حمایت کامل و همه‌جانبه دولتی برخوردار هستند؛ همچنین این بانک و صندوق‌های ضمانت ماهیت توسعه‌ای دارند و از قوانین و مقررات بانک‌های تجاری پیروی نمی‌کنند.
نظام‌الملکی ادامه داد: اکنون با توجه به اسناد بالادستی کشور و عدم وجود هرگونه تردیدی در تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران در ضرورت خلاص شدن از وابستگی به بودجه‌های نفتی و ممانعت از خام‌فروشی منابع گران‌بهای کشور از مسیر توسعه صادرات و همچنین با توجه به عدم تکافوی سرمایه بانک توسعه صادرات به‌عنوان بانک تخصصی صادرات کشور و همچنین صندوق ضمانت صادرات کشور، می‌بایست دست‌کم مبلغ 15 میلیارد دلار به سرمایه بانک توسعه صادرات و دست‌کم پنج میلیارد دلار به سرمایه صندوق ضمانت افزوده شود.
وی با انتقاد از سامانه بانکی کشور، گفت: رقبای قدرتمند نظیر چین و ترکیه وجود دارند که سامانه بانکی آنها با تسهیلات خاص از صادرات خدمات فنی و مهندسی حمایت می‌کنند درحالی که این حمایت‌ها در داخل کشور از شرکت‌های ما وجود ندارد.
وی اظهار داشت: فعال نبودن نمایندگی‌های کشورمان در بازارهای هدف صادرات درباره ارایه اطلاعات مناسب و قابل استفاده برای شرکت‌های صادرکننده و همچنین عدم وجود شعبه‌های بانک‌های ایرانی در کشورهای هدف از دیگر مشکلات موجود در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی است که باید بیشتر به آن توجه شود.
وی با بیان اینکه ضمانت‌نامه‌های شرکت در مناقصه‌ها و اجرای پروژه‌ها از سوی بانک‌های ایرانی به‌موقع صادر نمی‌شود، گفت: در برخی از موارد پیمان‌کاران بیش از 100 درصد ضمانت‌نامه را می‌بایست در اختیار بانک‌ها قرار دهند تا ضمانت‌نامه برای‌شان صادر شود درصورتی که طبق آیین‌نامه حمایت از صدور خدمات فنی و مهندسی مصوبه دولت، پیمان‌کار می‌بایست دو درصد را نقدی بپردازد و 98 درصد آن را باید سفته بدهد.
وی تاکید کرد: بروکراسی طولانی در مورد اعطای تسهیلات برای پروژه‌های برون‌مرزی از سوی ‌بانک‌ها در برخی موارد موجب از دست رفتن فرصت‌ها می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به‌منظور برطرف کردن موانع و مشکلات صادرات، وزارت نیرو با تشکیل نشست‌های مستمر با تشکل‌های بخش خصوصی و مراجع ذیربط و انجام مکاتبه‌های لازم برای اصلاح قوانین و مقررات به‌طور مستمر فعال بوده و اقدام‌های لازم را به‌عمل آورده است.
  • خبرنگار: امیر منصوری
  • منتشر کننده: fallah